h platia sprísnené podmienky. Tie by však mali preventívne dodržiavať chovatelia na celom Slovensku. Aj pre drobnochovateľov platí, že by mali hydinu chovať v uzavretých priestoroch, aby neprišla do kontaktu s voľne žijúcimi vtákmi.
„Aviárna influenza sa v okolitých krajinách drží hlavne u populácie labutí a vodnej hydiny,“ konštatoval minister pôdohospodárstva Zsolt Simon na stretnutí s chovateľmi v Nitre. „Ak sa z infikovaného vtáka dostane vírus do vody, prežíva tam 2-3 dni,“ dodal ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy na Slovensku Jozef Bíreš. Verejnosť vyzval na maximálnu opatrnosť pri kontakte s uhynutými aj žijúcimi vtákmi. Ministerstvo pôdohospodárstva zriadilo bezplatnú linku 0800 127 127, na ktorej môžu občania nahlásiť nálezy uhynutých vtákov. „Chcel by som poprosiť, nech na linku nahlasujú to, čo je predmetom nákazy. Ťažko sa vieme zaoberať tým, že niekde bolo päť labutí, teraz dve zmizli a nevieme, kde sú,“ vyzval minister. Dodal, že každý riaditeľ regionálnej veterinárnej a potravinovej správy musí byť 24 hodín denne na telefóne. „Musí tiež ešte raz vykonať kontrolu svojich zamestnancov, či sú očkovaní proti klasickej chrípke. Toto očkovanie sme nariadili a zaplatili ešte na jeseň. Tí, ktorí odmietli, dostali upozornenie, aby nešli priamo do ohniska nákazy.“
Na rokovaní v Nitre minister chovateľom pripomenul, že musia mať vlastné zásoby dezinfekčných prostriedkov, aby mohli účinne chrániť svoje hospodárske chovy. Škody, ktoré vzniknú v prípade, že tieto chovy budú musieť byť zlikvidované, sa však majiteľom budú kompenzovať. To platí aj pre drobných chovateľov. „Neradi by sme sa dostali do situácie, že ľudia zač-
nú domácu hydinu skrývať pred veterinármi,“ zdôvodnil minister.
S vakcináciou hydiny a vtáctva proti vtáčej chrípke sa na Slovensku zatiaľ neuvažuje. „Vakcíny, ktoré sú k dispozícii, nie sú u nás registrované. Okrem toho, účinkovať začnú až 7-14 dní po podaní,“ tvrdí minister. Upozornil, že ak ktorákoľvek krajina - bez ohľadu na to, či je, alebo nie je členom Európskej únie - pristúpi k vakcinácii hydiny, Slovensko okamžite nariadi zákaz jej dovozu. „Stále je táto vakcína istou formou aviárnej influenzy,“ dodal Simon.
Odborníci vyzývajú, aby verejnosť nepodliehala panike. Zatiaľ totiž nebolo potvrdené, že by sa vírus vtáčej chrípky dokázal prenášať z človeka na človeka. Horšia situácia by nastala, keby vírus zmutoval. „Preto treba robiť všetky opatrenia, aby sa nedostal zo zvierat na ľudí,“ uviedol Jozef Bíreš. Dodal, že na Slovensku sa len päť percent územia považuje za rizikové: Podunajská nížina, územie popri Váhu a oblasť Východoslovenskej nížiny. Kontroly sa tam vraj robia intenzívnejšie.