vyšší čas. Predchádzajúci trestný zákon z roku 1961 bol viac ako 35-krát novelizovaný!“ hovorí predseda Krajského súdu v Nitre Ján Vanko. Trest si môžete
aj odpracovať
Od januára je trestná zodpovednosť znížená z pätnástich na štrnásť rokov. „Dovŕšenie štrnásteho roku znamená, že uplynula 24. hodina dňa, kedy má fyzická osoba 14. narodeniny,“ upresňuje Ján Vanko. „Je tu však jedna výnimka - pri trestnom čine sexuálneho zneužívania, kde môže byť trestne zodpovedná len osoba, ktorá v čase spáchania skutku dovŕšila 15 rokov svojho veku,“ dodáva predseda.
Nový trestný zákon priniesol občanom okrem iného aj väčšie možnosti brániť sa. „Môžu beztrestne použiť zbraň na ochranu života, zdravia alebo majetku napríklad proti tomu, kto neoprávnene vnikol do obydlia alebo v ňom neoprávnene zotrvá, a to aj v prípade, že nejde o nutnú obranu. To, samozrejme, neplatí, ak bola pritom inému úmyselne spôsobená smrť,“ vysvetľuje predseda.
Vo verejnosti vzbudili záujem aj nové druhy trestov, najmä spomínané domáce väzenie. „Tento trest možno uložiť páchateľovi prečinu až na jeden rok. Odsúdený je povinný v čase, ktorý určí súd, zdržiavať sa vo svojom obydlí (vrátane k nemu prináležiacich vonkajších priestorov) a podriadiť sa kontrole technickými prostriedkami, ak je táto kontrola nariadená. Môže ísť napríklad o náramok na ruke alebo nohe, vyrobený z veľmi tvrdého a ťažko snímateľného materiálu.“
Novinkou je aj trest povinnej práce. „Súd ho môže uložiť so súhlasom páchateľa vo výmere od 40 do 300 hodín za prečin, u ktorého horná hranica sadzby trestu odňatia slobody nepresahuje päť rokov.“ Ján Vanko dodáva, že zmena sa dotkla aj peňažných trestov: „Horná hranica výšky tohto trestu bola zvýšená z 5 na 10 miliónov korún.“
Vyššie sadzby
Nový trestný zákon zaviedol aj osobitné pojmy, v súvislosti s ktorými sa sadzby ešte sprísnia. „Predovšetkým je to pojem „chránená osoba“, ktorou sa rozumie napríklad dieťa, tehotná žena, osoba vyššieho veku, chorá osoba, verejný činiteľ, svedok, znalec... Ďalej je to pojem „závažnejší spô-
sob konania“, ako napríklad čin spáchaný so zbraňou, surovým alebo trýznivým spôsobom, lsťou, organizovanou skupinou. „Osobitým motívom“ odôvodňujúcim použitie prísnejšej trestnej sadzby je napríklad trestný čin spáchaný na objednávku, z pomsty, so se-
xuálnym motívom.“ Predseda uvádza aj konkrétny príklad: kto inému úmyselne spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, potrestá sa odňatím slobody na 4 až 10 rokov (v starom trestnom zákone bola sadzba 2-8 rokov). Ak však takýto čin páchateľ spácha na chránenej osobe, sadzba sa zvyšuje na 5 až 12 rokov. „A ak ho spácha ako člen nebezpečného zoskupenia, sadzba je 10-15 rokov.“
Treba ďalších sudcov
K výrazným zmenám došlo aj v trestnom poriadku. Jednou z nich je fakt, že sa krajské súdy stanú len odvolacím orgánom. „Napríklad aj vraždy už bude na prvom stupni prejednávať okresný súd v sídle kraja, a nie krajský súd ako doteraz. Najvyšší súd v Bratislave bude robiť len dovolania – bývalé mimoriadne opravné prostriedky. Pozitívom pre občanov je, že nebudú musieť cestovať na odvolacie konanie do Bratislavy, ale len do krajského mesta. V tejto súvislosti bude potrebné doplniť trestný úsek na Okresnom súde v Nitre o nových sudcov. Zatiaľ bol jeden preložený do Nitry z iného súdu a jeden z civilného úseku. Na ďalšie dve voľné miesta bude vypísané výberové konanie.“
Ján Vanko by uvítal, keby sa podarilo na všetkých okresných súdoch v obvode kraja zvýšiť počet sudcov ešte aspoň o jedného. V súvislosti s novelou občiansko-súdneho poriadku by bolo treba posilniť aj krajský súd – a to o jeden senát na civilnom úseku.
Predseda dodáva, že kauzy, ktoré začal krajský súd pojednávať ako prvostupňový orgán do konca minulého roka, ešte dokončia krajské trestné senáty.
Dohoda o vine
a treste
Nový trestný poriadok rieši aj problémy so svedkami, ktorí sa vyhýbajú povinnosti svedčiť. „Zavedený bol inštitút „zabezpečenia svedka“. V praxi pôjde o možnosť zadržať svedka, ktorý sa napriek riadnemu predvolaniu bez ospravedlnenia nedostavil na konanie pred súdom a účinkom sa minulo aj nariadenie jeho predvedenia. Ak jeho prítomnosť nemožno zabezpečiť inak, môže mu súd obmedziť osobnú slobodu až na 72 hodín, teda na tri dni,“ upozorňuje predseda.
Výrazne bolo v trestnom poriadku zmenené a posilnené aj postavenie prokurátora v prípravnom konaní. „V prípade prečinu môže za splnenia zákonných podmienok podmienečne zastaviť trestné stíhanie a môže rozhodnúť o schválení zmieru. Úplnou novinkou je konanie o dohode o vine a treste, návrh ktorej schvaľuje súd. V tomto konaní môže páchateľ trestného činu dosiahnuť miernejší trest a poškodený rýchlejšie úspešné uplatnenie nároku na náhradu škody. Dôjde tak k výraznému skráteniu trestného konania, pretože odpadne pojednávanie veci na hlavnom pojednávaní,“ konštatuje Ján Vanko.
Pojednávania na trestnom úseku sa budú v blízkom čase celé nahrávať. Už sa začalo s postupnou inštaláciou technických zariadení. Novinkou je aj povinnosť obhajcov nosiť na pojednávanie taláre. Zabezpečila ich Slovenská advokátska komora - náklady na jeden predstavujú približne 3400 korún.