Nedeľa, 11. jún, 2023 | Meniny má Dobroslava

STREDNÁ PRIEMYSELNÁ ŠKOLA ŠAĽA, NIVY 2

Bilancia uplatnenia študentov je úspešná, údaje z úradov práce neprevyšovali 4% Počas štvorročného štúdia sa študenti vzdelávajú vo všeobecnovzdelávacích a odborných predmetoch. V súčasnosti školu navštevuje 310 študentov a vyučuje tu 25 pedagógov...

Bilancia uplatnenia študentov
je úspešná, údaje z úradov práce neprevyšovali 4%
Počas štvorročného štúdia sa študenti vzdelávajú vo všeobecnovzdelávacích a odborných predmetoch. V súčasnosti školu navštevuje 310 študentov a vyučuje tu 25 pedagógov. Praktické vedomosti študenti nadobúdajú na cvičeniach a odbornej praxi, ktorú vykonávajú v rôznych firmách regiónu. „Zrkadlom dobrej vedomostnej úrovne je však systematická príprava na vyučovanie, overovaná hladinovými testami vo všetkých maturitných predmetoch, ktorých úspešnosť musí byť nad 50%.
Na pomaturitných bakalárskych vysokoškolských formách štúdia máme 48% absolventov. Zamestnanie si našlo, prípadne samostatne podniká 41% absolventov,“ hovorí riaditeľka školy Alžbeta Botorčeová.
„Škola realizuje viacero projektov, v ktorých majú študenti možnosť rozvíjať svoje zručnosti a schopnosti - stredoškolská odborná činnosť, súťaže v prírodovedných predmetoch a olympiády v jazykoch, športové krúžky, prípadne absentujúce oblasti odborného vzdelávania – kultúrne a spoločenskovedné aktivity,“ podotýka. V školskom roku 2006/2007 plánujú otvoriť tri odbory pre žiakov zo základných škôl a jeden odbor pomaturitného štúdia.
Odbory úplného stredného štvorročného štúdia s maturitou:
2675 6 00 ELEKTROTECHNIKA
3917 6 03 TECHNICKÉ A INFORMATICKÉ SLUŽBY (so zameraním na elektrotechniku)
6317 6 00 OBCHODNÁ AKADÉMIA
Otvorená bude jedna trieda z každého odboru.
Pomaturitné štúdium:
2695 7 00 POČÍTAČOVÉ SYSTÉMY

SkryťVypnúť reklamu

CHARAKTERISTIKA
ŠTUDIJNÝCH ODBOROV
Elektrotechnika (ELE)
Tento študijný odbor je vhodný pre tých študentov, ktorí majú vzťah k technickým predmetom, elektrotechnike a sú schopní širokú škálu výpočtovej techniky a informatiky teoreticky i prakticky zvládnuť. Študent sa počas štúdia pripravuje vykonávať kvalifikovanú činnosť pri projektovaní, konštrukcii, výrobe, montáži, prevádzke a údržbe elektrotechnických zariadení. Absolvent získa prípravu zameranú aj na prípadné vysokoškolské štúdium.

Technické a informatické služby (TIS)
Tento pomerne náročný ekonomický odbor je zameraný na elektrotechniku. Absolvent štúdia je kvalifikovaným pracovníkom v priemyselných odvetviach, v oblastiach účtovníctva, administratívy a korešpondencie, informatiky, výpočtovej techniky, elektroniky a bankovníctva. Po nástupnej praxi je pripravený na výkon činnosti riadenia vo všetkých odvetviach hospodárstva. Absolvent tohto študijného odboru ovláda dva cudzie jazyky na úrovni, ktorá mu umožní zvládnuť bežnú komunikáciu, ale aj základnú odbornú terminológiu, a je pripravený aj na vysokoškolské štúdium na technickej univerzite, v študijných odboroch príbuzných odbornému zameraniu, a na ekonomických fakúltach.

SkryťVypnúť reklamu

Obchodná akadémia (OA)
Tento študijný odbor ponúka možnosť všeobecného i odborného ekonomického vzdelania, nevyhnutného pre výkon obchodno-podnikateľských funkcií vo výrobných podnikoch, v domácom i medzinárodnom obchode, peňažníctve, cestovnom ruchu a ďalších službách v štátnej a verejnej správe. Dosiahnuté vzdelanie vytvára podmienky pre získanie oprávnenia v podnikateľskej činnosti a zároveň predpoklady pokračovať v štúdiu na vysokej škole.

Pomaturitné štúdium -
Počítačové systémy (PMŠ)
Absolvent tohto študijného odboru je kvalifikovaný zamestnanec, schopný samostatne vykonávať práce špecialistu pre výpočtovú a mikroprocesorovú techniku, podieľať sa na tvorbe softwarového a hardwarového vybavenia a pracoviska. Je schopný vykonávať poradenské práce v oblasti výpočtovej techniky a zastávať funkciu stredného manažéra. Študijný odbor bol po prvýkrát otvorený v školskom roku 2004/2005 a nadväzuje na študijný odbor 2675 6 elektrotechnika.

SkryťVypnúť reklamu

Espéšák - školské
študentské noviny
Študenti školy sa po piatich rokoch rozhodli obnoviť tradíciu vydávania školských študentských novín - Espéšák. Projekt prvého čísla je už hotový, hlavným cieľom novín je informovať o všedných i nevšedných veciach zo života školy a prezentovať názory študentov i pedagógov. Tiež v ňom nájdete aj humorne ladené stránky. Prvé číslo má desať strán a protidrogovú prílohu. Redakčnej časti pomáhajú pedagógovia Oľga Hlavačková a Ľudovít Lámala.

Chlapci robia škole dobré meno
Peter Polčák – tretí rok reprezentuje školu na krajskom kole olympiády z anglického jazyka rovnako ako Ján Jancsó - reprezentuje školu na krajskom kole olympiády z nemeckého jazyka (16. 2. 2006 –
1. miesto). David Turcsek - najlepší študent školy za školský rok 2004/2005, miesto získal vďaka najvyššiemu bodovému hodnoteniu spolužiakov a pedagógov. Hodnotil sa prospech, dochádzka a mimoškolské aktivity

Kvalitným odborným vzdelaním
a certifikovanou počítačovou gramotnosťou k získaniu
zamestnania
Európsky projekt ECDL je program, ktorý definuje sedem základných modulov s presne určeným obsahom vedomostí a praktických zručností, ktoré sú potrebné pre získanie certifikátu v oblasti využívania informačných, komunikačných a ďalších počítačom podporovaných technológií.
„Jednoducho povedané, preukaz ECDL je akýsi vodičský preukaz v informatike, ktorý zabezpečí lepšie uplatnenie sa študentov v praxi,“ hovorí učiteľ informatiky Jozef Szabo.
„Tento program sme zaradili do učebných osnov potom, ako sme zistili, že my učíme na informatike všetko, čo v medzinárodnom preukaze je, len sme to nikde študentom nešpecifikovali. Potenciálnym domácim zamestnávateľom i tým z krajín Európskej únie všeobecný názov absolvovaných predmetov nič nehovorí. Z uvedených dôvodov sme sa rozhodli zmeniť náš vzťah k realizovanému vzdelávaniu a vložiť do neho inovačné parametre s povolenou úpravou učebných osnov Ministerstva školstva SR pre odborné predmety informatika a výpočtová technika podľa obsahu syláb európskeho projektu ECDL. Týmto projektom prejdú všetci študenti školy a je zahrnutý do štvorročných učebných osnov. Mimo vyučovania absolvujú konzultácie a preskúšanie - testy. Po skončení štúdia dostanú interný doklad, ktorý informuje o obsahu absolvovaného modulu a výsledkoch testov v danej oblasti. Certifikát vydávame študentom bezplatne,“ hovorí Jozef Szabo. Učiteľ informatiky Ján Horňák dodáva: „Originálne anglické moduly sa nachádzajú na internete, základ tvorí sedem modulov. My učíme ešte ďalších päť, ale testujeme žiakov iba zo základu. Testy sú robené takou formou, aby žiaci zvládli obsah medzinárodných ECDL testov u akreditovanej spoločnosti - ak si to bude ich zamestnávateľ vyžadovať.“
Projekt je spolufinancovaný Európskym sociálnym fondom cez Ministerstvo školstva SR.

Anglický jazykový vzdelávací projekt pre učiteľov
Od októbra 2004 sa v škole začal realizovať projekt s názvom Rozvoj systému jazykového vzdelávania a komunikatívnych zručností pedagógov odborných predmetov v regióne Šaľa.
Autorkou projektu je učiteľka anglického jazyka Oľga Hlavačková.
Projekt je určený pedagógom základných a stredných škôl, ktorí neovládajú angličtinu. „Jeho filozofiou je snaha pomôcť kolegom naučiť sa základy jazyka, prípadne sa v ňom zdokonaliť. Nejde nám o to, aby dosiahli vysokú odbornú schopnosť, cieľom je dokázať odučiť v angličtine časť vyučovacej hodiny svojho aprobačného predmetu na zvolenej úrovni,“ informuje Oľga Hlavačková.
V súčasnosti škola realizuje už tretiu etapu tohto projektu a doteraz bolo do nej zapojených sto učiteľov. Boli vytvorené tri skupiny, dve pre začiatočníkov a jedna pre pokročilých. Vzdelávací program má rozsah 110 vyučovacích hodín, výuka prebieha dvakrát týždenne po dve hodiny. Finálny výstup tvoria prezentácie - samostatné výstupy absolventov, kde sú hodnotení. Po zvládnutí kritérií získajú učitelia osvedčenie o absolvovaní jazykového vzdelávacieho programu, ktoré je platné na území SR. Projekt je spolufinancovaný z Európskeho sociálneho fondu cez ministerstvo školstva, pre učiteľov je bezplatný.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 3. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 4. Ako znížiť vysoký cholesterol?
 5. Najskôr boli nitrianskymi kniežatami, potom uhorskými kráľmi
 6. Nový diel komiksu Posledný Follower v denníku SME
 7. Hlavná cena 25.000 eur. Kráľovská súťaž s pivom Krušovice
 8. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo
 1. Blúdia parazity aj vo vašom tele?
 2. Hráči získali päťtisíc eur a stretnú sa s Ronaldom
 3. Ojazdených elektromobilov je v SR 3x viac než pred covidom
 4. V Bratislave vznikla nová stomatologická klinika
 5. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska?
 6. Ostré videnie vďaka špeciálnym biometrickým šošovkám
 7. Viac kusov hydiny do každej rodiny
 8. Super zábava, super deň
 1. Čierne zlato zeme premenili v Lipanoch na aquaparkové potešenie 16 227
 2. Prečo sa oplatí nakupovať na online trhovisku? Poznáme dôvody 6 777
 3. Ako znížiť vysoký cholesterol? 5 547
 4. Ak si teraz predplatíte mesačník INDEX, získate knihu zadarmo 5 204
 5. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 119
 6. Zláka vás vôňa Atlantiku či krásy vnútrozemia Portugalska? 4 693
 7. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 4 656
 8. Dovolenkový raj kúsok za hranicami 3 882

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 2. Irena Šimuneková: Sandberg
 3. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
 4. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 5. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 6. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 7. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 8. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 24 001
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 706
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 118
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 084
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 491
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 523
 7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 146
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 088
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Snímka z minulého kola z duelu V. Ludince - Galanta.

Tretia liga mala na programe posledné kolo.


6 h
Víťazná prípravka TJ Slovan Chrenová U11.

Futbalové nádeje z troch okresov súperili na záver sezóny.


7 h
Ilustračná snímka.

Prípad sa stal vlani v marci, rezort avizoval exemplárny trest.


16 h
Predseda klubu Marek Kurňava odpovedal na otázky MY novín.

Šéf klubu prezradil aj to, aké zmeny v klube nastanú na trénerských postoch.


9. jún

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Prielomová vlna by sa valila Oravou.


9. jún

Dlhoročný hubár Peter Malicher sa pochválil svojim prvým tohtoročným úlovkom.


9. jún

Prípad sme preverili priamo na riaditeľstve Strediska sociálnych služieb.


8. jún

Vrcholný a neskorý stredovek nebol obdobím temna a vojen.


21 h

Blogy SME

 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 2. Irena Šimuneková: Sandberg
 3. Miroslav Daniš: Andrej Podkonický, ďalší do partie
 4. Dávid Kyzek: Top 10 Slovákov pre Draft NHL 2023
 5. Vlasta Sedláková: Ako Slovan Fans zavraždili Daniela Tupého
 6. Ján Šeďo: Záznam z dopravnej nehody : "Poľahčujúca okolnosť - bol opitý".
 7. Jozef Varga: Krkavci / 12. /
 8. Anna Miľanová: Experimenty v modrom...
 1. Vlasta Sedláková: Ruský štandard 24 001
 2. Martin Sukupčák: Barbari aj na Slovensku 10 706
 3. Vlasta Sedláková: Ako je to s naším štátnym dlhom? Je nižší ako za čias Fica a Pellegriniho. 9 118
 4. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 7 084
 5. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 491
 6. Ján Šeďo: Západ nejaví záujem o dianie na Slovensku a odchádzajú aj veľkí investori. 5 523
 7. Rastislav Puchala: Nezakazujme Bibliu! 5 146
 8. Michal Porubän: Adamovi Blahovi a Lile Blahovej po roku 2030.Aký bol Váš otec Ľuboš Blaha v skutočnosti, keď ste boli ešte deti. 5 088
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 63. - Arktída - Robert McClure a jeho štvorročná odysea pri pátraní po nezvestnej expedícii Johna Franklina
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 4. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 7. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu