Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Kajal: Nový domov dôchodcov pre viac ako sto ľudí

Po prvýkrát sa obec Kajal, po maďarsky Nemeskajal, spomína v roku 1297 v darovacej listine kráľa Ondreja III. V okolí obce boli vždy vhodné podmienky pre život, najmä vďaka blízkosti vody a dostatku ornej pôdy. Kajal je obklopený piatimi kanálmi.

Ak chcete vojsť do dediny, musíte prejsť aspoň jedným mostom. Na jednej strane bola blízkosť vody vždy výhodou, no na druhej strane robí vrásky obyvateľom podzemná voda, ktorá je príliš vysoko.

Škola a škôlka v jednej budove
Starostom obce Kajal v okrese Galanta je od roku 1992 Tibor Kosztolányi. Obecné zastupiteľstvo má momentálne deväť členov: Štefan Csillag, Alojz Frenyák, František Szendrödi, Patrik Csomó, Alžbeta Ižófová, Zuzana Kleisnerová, Adriana Pappová, Karol Benián a Alexander Szöke. Kontrolórkou je Ildikó Bujková. V obci je desaťpercentná nezamestnanosť v letných mesiacoch a šestnásťpercentná počas zimy. „Počet nezamestnaných sa za posledné štyri roky znížil takmer o desať percent,“ povedal starosta. V obci sú ľudia zamestnaní v miestnom družstve, v cukrárenskej výrobe, v tlačiarni alebo u menších podnikateľov. Ostatní cestujú za prácou do Galanty alebo Bratislavy. Obec zamestnáva tridsať ľudí za aktivačný príspevok. Vlani robili hlavne na bytovej výstavbe. Pravidelne udržiavajú verejné priestranstvá a tento rok plánuje starosta využiť ich pomoc na vyčistenie zaneseného kanála, čím by sa mal zlepšiť odtok vody. Počas našej návštevy rekonštruovali na obecnom úrade sociálne zariadenia.
Obecný úrad je podľa starostu malý. Zamestnáva matrikárku, účtovníčku, pracovníčku na dane a pracovníčku starajúcu sa o školstvo. Dvaja organizátori zabezpečujú chod aktivačných prác a dvaja pracovníci obsluhujú čistiareň odpadových vôd. V obecnom školstve pracuje trinásť ľudí.
V Kajali funguje materská škola a dve základné. Jedna s vyučovacím jazykom slovenským a druhá s maďarským. V slovenskej je sedem žiakov, riaditeľkou je Gabriela Pappová. V maďarskej je dvadsaťdva žiakov a riadi ju Mária Futoóvá.
Materskú školu navštevuje tridsať detí. Riaditeľkou je Irena Ondrejáková, ktorá má na starosti aj obecnú knižnicu. Školské budovy nevlastní obec, ale cirkev. V rámci šetriacich opatrení sa deti z materskej školy a maďarskej základnej školy učia v jednej budove. Znížili sa tak náklady na kúrenie a prevádzku.
Zdravotnícke stredisko tu nefunguje už päť rokov, odkedy prišlo k odštátneniu zdravotníckych zariadení. „Lekári nie sú ochotní prísť, ani keď im priestory núkam zadarmo,“ uviedol starosta. Pre starších občanov dovoz liekov zabezpečuje obec.
V súčasnosti v obci pracuje dvanásť opatrovateliek pre ľudí, ktorí potrebujú pomoc. V obci prvý rok funguje i domov dôchodcov Simeon, ktorý by mal tiež prevziať opatrovateľskú službu. V domove sa vydávajú obedy, ktoré si môžu Kajalčania objednať za 57 korún, obec prispieva na jeden obed desiatimi korunami. V budúcnosti sa v Kajali plánuje postaviť veľký trojposchodový pavilón pre 120 ľudí v dôchodkovom veku, ktorý by mal nadregionálny charakter.

SkryťVypnúť reklamu

Počet obyvateľov stúpa
Kajal má v súčasnosti 1445 obyvateľov, takmer osemdesiat percent sa hlási k maďarskej národnosti. Počet občanov sa neustále zvyšuje, nie však pôrodnosťou, ale prisťahovalectvom. V roku 2005 sa narodilo štrnásť detí, zosnulých občanov bolo osemnásť, dvadsať ľudí sa odsťahovalo a tridsaťosem prisťahovalo. Noví ľudia v obci skôr prestavujú staršie domy, nestavajú nové. „Vybrali sme dve lokality, ktoré sme vyňali z pôdneho fondu. Tam môžeme v budúcnosti v prípade záujmu vytvoriť nové ulice so stavebnými pozemkami,“ uviedol starosta.
V blízkosti bytovky, ktorá je užívaná iba niekoľko mesiacov, predala obec päť stavebných pozemkov, na ktorých sa začala výstavba. Vedľa týchto pozemkov je priestor pre ďalšiu bytovku alebo výstavbu rodinných domov. „Keď bude obec poskytovať stavebné pozemky, nebudú za socialistické ceny, ale za trhové. Tie sa pohybujú od sto do dvesto korún za meter štvorcový,“ povedal T. Kosztolányi.
Kajal minulý rok investoval do výstavby nového vchodu do klubu dôchodcov. Pokladala sa zámková dlažba, vegetačné panely a boli vytvorené miesta na parkovanie v hodnote dvestotisíc korún. Nečakanou investíciou bola rekonštrukcia verejného osvetlenia a obecného rozhlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Prestavba kultúrneho domu
za jedenásť miliónov
Už dva roky funguje v obci čistiareň odpadových vôd. Táto investícia si vyžiadala viac ako šesť miliónov korún. Kajal si na tento projekt zobral úver a získal grant z fondu Phare. Kanalizácia je vybudovaná iba od novej bytovky, no už v druhom polroku 2006 by sa malo začať s prácami aj v ďalších častiach dediny. Obec požiadala o granty z fondov Európskej únie na dva projekty. Jedným je prestavba kultúrneho domu za jedenásť miliónov korún. Budova bola podľa starostu postavená medzi prvými v okrese a je nepostačujúca. Priestory sú malé a nenachádzajú sa tu žiadne klubovne. V budúcnosti by kultúrny dom využívali divadelný krúžok, spevokol i citarová skupina. Boli by tam sprístupnené obecná knižnica a klub mladých.
Ďalším projektom je rekonštrukcia hlavného námestia pred obecným úradom za takmer tri milióny korún. V pláne je zámková dlažba, parčík i parkoviská. „Projekt sme poslali v júni. Dúfam, že nám bude vyhovené. Som optimista,“ podotkol starosta.
V minulom roku obec začala so separovaným zberom, čím chce zlepšiť životné prostredie.

SkryťVypnúť reklamuMaškarný pochod
má dlhoročnú tradíciu
Vždy na fašiangy obec organizuje maškarný pochod, ktorý sa v Kajali traduje už takmer sto rokov. Oslavuje sa aj Deň matiek a Deň detí. Od roku 1997 Kajal symbolicky oslavuje výročie prvej písomnej zmienky. Kultúrne dni trvajú celý víkend a ich súčasťou je odovzdávanie ceny Človek roka a ceny Celoživotné dielo. V roku 2005 bolo ocenenie Človek roka udelené Alexandrovi Nagyovi za mimoriadne obetavú prácu v klube dôchodcov. Cenu za celoživotné dielo získal František Szabo, ktorý je považovaný za otca spomínaného maškarného pochodu. V minulom roku získal in memoriam aj hlavnú cenu za celoživotné dielo. Obec udelila mimoriadne ceny trikrát. Získal ju pätnásťročný šachista Gábor Farkaš, ktorý skončil na druhom mieste na celoštátnych majstrovstvách v šachu. Mimoriadnu cenu si vyslúžil i spevokol klubu dôchodcov, ktorý obec reprezentuje, a divadelný krúžok Csemadoku. Vedúcim spevokolu je Vojtech Žille a vedúcim divadelníkov Pavol Pernecki. Kajal udržuje styky s maďarskou obcou pri Pecsi.
Funkčný je futbalový klub, ktorého družstvo hrá prvú triedu majstrostiev okresu. Novým predsedom je Juraj Bottka.
Popri futbale sa v Kajali preferuje aj fitnes. Jeho priaznivci majú k dispozícii vlastný klub v obecných priestoroch. Obec reprezentuje i športovo-strelecký klub a veľmi aktívny volejbalový krúžok.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 3. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 4. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Plánujete si dokonalú rodinnú dovolenku?
 7. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 8. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami
 1. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 2. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 4. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 5. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 6. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 7. 7 dôvodov, že investícia do bezpečnostných dverí sa vypláca
 8. Dualisti o praxi: Sme súčasťou všetkých procesov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 623
 2. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 107
 3. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 6 848
 4. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 5 403
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 067
 6. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 4 857
 7. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 4 574
 8. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 454

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 2. Anna Miľanová: V zálive...
 3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 4. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 5. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 6. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 7. Jozef Varga: Krkavci / 9. /
 8. Martin Borecky: Ako Fico z diery liezol
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 553
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 51 832
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 485
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 33 193
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 210
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 851
 7. Ján Bilohuščin: Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika 7 501
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 327
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Futbalisti Veľkých Ludiniec vyhrali v Novom Meste nad Váhom 4:0.

3. LIGA: Sereď doma nezaváhala.


a 1 ďalší 6 h
Archívna momentka z duelu Kolárovo - Levice.

4. LIGA: Líder rozstrieľal Patu.


a 1 ďalší 6 h
Pešia zóna.

Za posledných trinásť rokov mesto stratilo takmer 10-tisíc obyvateľov.


17 h
Kamil Koleják v minulosti pôsobil aj ako riaditeľ nitrianskej nemocnice.

Neurochirurgickú kliniku vedie primár Šedivý.


26. máj

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Smero-hlasácko-fašistická Hydra. Herkules, kde si?
 2. Anna Miľanová: V zálive...
 3. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 28. /
 4. Ján Šeďo: "Putin dostal dve facky a povedal, že sa Ukrajine pomstí".
 5. Silvia Smolková: Ako hasia problémy v republike naše „stopäťdesiatky“?
 6. Dušan Király: Kuala Lumpur: tajomstvá Petronas Towers a záhadné zmiznutie Belgičanky
 7. Jozef Varga: Krkavci / 9. /
 8. Martin Borecky: Ako Fico z diery liezol
 1. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 106 553
 2. Ján Šeďo: Mrak skazy úraduje aj na severozápade Slovenska a keby len tam... 51 832
 3. Ján Šeďo: V Jasenovaci omdlievali aj vrahovia z SS, tromfli ich bývalí mnísi. 37 485
 4. Ján Šeďo: Nové ruské zbrane sú desiatky rokov pred zahraničnou konkurenciou... 33 193
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 30 210
 6. Ľudmila Križanovská: Zase ste nič nepochopili, pán Fico 14 851
 7. Ján Bilohuščin: Rádioaktívny mrak konšpirátorov – pohľad jadrového chemika 7 501
 8. Miroslav Kocúr: Kočner a zahmlievanie okolo skutku, ktorý sa stal 7 327
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu