Vláda zároveň vyčlenila na nákup antivirotík, liekov a ochranných pomôcok proti vtáčej chrípke 358 miliónov korún. Dôvodom je rozšírenie vysokopatogénneho kmeňa vtáčej chrípky na území Európy – potvrdený bol už aj v susednom Maďarsku a Rakúsku.
Odborníci sa zhodujú, že výskyt vtáčej chrípky na Slovensku je len otázkou niekoľkých dní. Podunajská oblasť (v Nitrianskom kraji hlavne okres Komárno) vraj patrí medzi najviac rizikové – je tam veľa hniezdisk voľne žijúcich vtákov, ktoré môžu prísť do kontaktu s domácou hydinou. Riziko je zvýšené aj vzhľadom na výskyt vtáčej chrípky v susednom Maďarsku.
Ako nám povedal Milan Kajan, riaditeľ Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Nitre, veľkochovy nie sú problémové. „Ľudia boli poučení, boli im premietnuté filmy, dostali pohotovostné plány. Kontroly sa robia jeden-dvakrát do týždňa. Žiadne porušenie zásad sme nezaznamenali.“ Otázne je, ako dodržiavajú prísne opatrenia drobnochovatelia.
Minulý týždeň sa preverovali viaceré podozrivé úhyny vtákov. Boli medzi nimi aj dve labute, nájdené v Štúrove. Laboratórne výsledky potvrdili, že neboli nakazené vírusom vtáčej chrípky. Negatívny bol aj prvý test na prítomnosť vírusu z labute, ktorú našli v Bratislave. Práve labute sa podľa doterajších skúseností javia ako najrizikovejší prenášač vírusu. Jedna sa našla vo štvrtok večer aj v Malom Cetíne, okres Nitra. „Poľovný hospodár bol na obchôdzke, keď si na rieke všimol mŕtvu labuť zachytenú na spodných konároch,“ informoval nás starosta obce Leonidas Charizopulos. Na pomoc museli byť privolaní hasiči, ktorí sa k labuti dostali na člene a vytiahli ju na breh pomocou hákov. Okolie potom vydezinfikovali špeciálnym roztokom. Veterinárna lekárka zabezpečila odoslanie vzoriek na špecializované pracovisko do Zvolena.
Občania môžu nálezy uhynutých vtákov oznámiť na bezplatnú linku ministerstva pôdohospodárstva 0800 127 127.