Pokladáte zmluvu o výhrade svedomia za kľúčovú v živote Katolíckej cirkvi na Slovensku?
Základná zmluva medzi Slovenskou republikou a Svätou stolicou túto parciálnu zmluvu o výhrade vo svedomí predpokladá. Môžem to povedať takto: Nakoľko Katolíckej cirkvi na Slovensku záleží, aby sme žili v demokracii, natoľko je pre nás táto zmluva o výhrade vo svedomí dôležitá. Lebo vieme, že moderná demokracia, demokracia anglického a amerického typu, stojí na základoch židokresťanskej kultúry.
Čo si myslíte o tom, že táto zmluva vyvolala v ostatných dňoch na slovenskej politickej scéne veľké turbulencie?
V prvom rade išlo o veľké nedorozumenie, o malú informovanosť, a potom o určité zavádzajúce správy, ktoré túto parciálnu zmluvu sprevádzali. Chystaná zmluva len rozmieňala na drobné a bližšie špecifikovala oblasti, v ktorých ľudia odvolávajúci sa na svoje svedomie - a to nielen katolíci, ale aj nekatolíci, ba dokonca aj neveriaci - mohli sa odvolať a neboli by za to trestaní. Demokracia, v ktorej chceme žiť v dnešnej Európe, musí stáť na ľuďoch, ktorí budú žiť podľa svojho svedomia a nebudú za to prenasledovaní. Ak niekto siaha na svedomie človeka, znamená to potom, že sa začíname blížime k nejakej totalite. Či už k totalite komunistickej, totalite nacistickej alebo totalite liberálnej. Pravdaže, keď chcem byť úplný, poviem, že sa chceme vyhnúť aj totalite náboženskej. Lebo v Katolíckej cirkvi s úctou rešpektujeme ľudské svedomie.
Bude sa Katolícka cirkev na Slovensku stále usilovať o prijatie tejto zmluvy?
Keďže Katolícka cirkev chce žiť v tejto spoločnosti, ktorá buduje demokraciu, tak sa bude o to usilovať. Veď chceme, aby naša demokracia bola moderná, aby bola pravá. Urobíme pre to všetko, ale bez nejakého násilia - v rámci dialógu a trpezlivého vysvetľovania, aby sme presvedčili zodpovedných ľudí, že táto zmluva o výhrade vo svedomí našej demokracii pomáha. A že by sme boli prví v Európe, ktorí máme takúto zmluvu o svedomí so Svätou stolicou - to vôbec nie je na škodu. Naopak. Keby v súčasnosti západné demokracie, napríklad Nemecko alebo Francúzsko, uzatvárali so Svätou stolicou zmluvu, určite by do nej zakomponovali aj otázku svedomia. To je tak, ako keď sa otvára nejaký podnik na výrobu áut. Ak dnes chceme otvoriť výrobný závod, nebudeme v ňom vyrábať staré Fordy – zastaralú techniku spred sto rokov. Začneme predsa vyrábať nové modely. Podobne aj demokracia a vzťah štátu k Vatikánu už pokročili natoľko, že v súčasnosti je potrebné uzatvárať aj zmluvu o svedomí. Táto zmluva ctí slobodu človeka, jeho svedomie a buduje skutočnú demokraciu.