Nielen štúdiom je študent živý
„História našej školy má dlhoročnú bohatú tradíciu. Minulosť nášho gymnázia siaha až do roku 1919. Počas jeho pôsobenia sa menila dĺžka a obsah štúdia i názov školy. Staré nitrianske Gymnázium E. Gudernu po tvrdej skúške, ktorú priniesli zmeny v spoločnosti, začalo novú etapu svojej existencie 12. 9. 1994 v novej budove školy na Golianovej ulici. Hoci sme na okraji sídliska, za dvanásť rokov sme získali dobré meno a vybudovali sme silné korene. Už viac ako 85 rokov vychovávame tisíce študentov, vynikajúcich ľudí a odborníkov, ktorí sa k nám hrdo hlásia. Úspech školy a jej budúci rozvoj je založený na „prepojení generácií“. Toto si osobitne vážim. Máme tri – štyri generácie verné tejto škole a v tom je naša sila,“ hovorí riaditeľka školy Marta Rácová.
Na škole vyučuje 60 pedagógov, ktorí svojou prácou zabezpečujú 100-percentnú odbornosť vyučovacieho procesu. V tomto školskom roku má škola 27 tried, v ktorých študuje 873 študentov.
„Hlavným cieľom školy je kvalitná príprava študentov na vysokoškolské štúdium. Tomuto podriaďujeme všetko. Dôležitým meradlom je úspešnosť našich absolventov na VŠ. V minulom roku zo 193 našich maturantov sa dostalo na vysokú školu 180. Toto je 96,2% úspešnosť. Neteší nás však len percento, ale aj široký záber škôl a univerzít, na ktorých naši žiaci uspeli. Sú to školy nielen na Slovensku, ale aj zahraničí – v Českej republike, v Rakúsku, Amerike. Česť našej škole robí Naďa Laurinčíková, ktorá študuje vo Philadelphii na University of Pennsylvania Warton School a za vynikajúci prospech získala ocenenie od prezidenta USA Georga W. Busha,“ dodáva Marta Rácová.
Nielen štúdiom je však študent živý. Preto škola kladie dôraz na rozvoj talentu a schopností aj v iných oblastiach - v predmetových olympiádach, Stredoškolskej odbornej činnosti, v medzinárodných, umeleckých a športových projektoch.
„Gymnázium, ktoré sme stavali 13 rokov, bolo pred dvomi rokmi dokončené. Vybudovali sme odborné učebne pre výuku informatiky a cudzích jazykov, rozsiahle ihriská, vrátane tenisového kurtu s umelou trávou. V súčasnosti sme začali rozsiahlu výmenu podláh, školského nábytku, prebieha rekonštrukcia posilňovne. Máme silný študentský parlament a radu rodičov, ktorí aktívne a obetavo pracujú. Vedieme študentov k hrdosti na našu školu a jej výsledky,“ podotýka riaditeľka školy.
Novodobé médium Ozvena - online - pýcha gymnázia
V tomto školskom roku vznikol na gymnáziu internetový časopis Ozvena - online. Tento časopis pre všetkých nemá papierovú podobu a je dieťaťom mimoškolskej činnosti študentov, ktorí si na ňom odskúšali svoje vedomosti získané samoštúdiom. Redakcia je postavená na anarchistickom princípe, to znamená, že neexistuje žiadny vedúci a každý je rovnoprávny. Nad časopisom drží ochrannú ruku profesorka Zuzana Zúziková, o dizajn, programovanie a aktualizáciu sa stará Ondrej Synak. „Redakcia nezabúda ani na študentov, ktorí sú na výmenných pobytoch alebo študujú v zahraničí. Čítaním časopisu kdekoľvek na svete nestratia kontakt so školou, a tak s ňou stále „žijú“. Kvalitu časopisu ocenila porota na celoštátnej súťaži eČasopis 2005, kde v silnej konkurencii stredoškolských časopisov získal 3. miesto,“ hovorí Ondrej Synak.
Galéria úspešných žiakov
Milan Janči – 1. miesto v celoslovenskom kole olympiády v anglickom jazyku
Ivan Málek – 1. miesto v celoslovenskom kole olympiády v nemeckom jazyku a 15. miesto v medzinárodnom kole
Marko Jilly – 5. miesto celoslovenského kola v anglickom jazyku
Lenka Abaffyová – majsterka SR vo FYZIK Q
Martin Mášik – účasť v celoslovenskom kole súťaže Čo vieš o hviezdach
K. Galgóciová, Obchodnická, Šebeková – mimoriadne ocenenie v celoslovenskom kole SOČ
Soňa Pindešová – úspešná riešiteľka národného kola Olympiády ľudských práv
Tábiová, Murínová – 1. miesto v celoslovenskom kole SOČ
Maroš Dragúň, Roman Rausch, Juraj Senický – účasť v celoslovenskom kole SOČ – chémia
Juraj Ďuďák – 14. miesto v celoslovenskom kole matematickej olympiády v kategórii programovanie
Športová trieda
„Zriadením športovej triedy sme sa snažili podporiť rozvoj športu v Nitre. Najskôr mala byť táto trieda zameraná len na hádzanú a volejbal, potom sme ju rozšírili aj o sekundárne športy, a to hokej, tenis a bedminton. Vyučovanie je približne rovnaké ako v bežnej triede, s tým rozdielom, že športová trieda má tri hodiny telesnej výchovy a samostatný predmet športovej výchovy. Medzi dlhodobé vízie ohľadne tejto triedy patrí vytvorenie relaxačného rehabilitačného centra,“ hovorí Marta Rácová.
Mnohým študentom sa úspešne darí skĺbiť šport a školu. Veronika Lenčešová je mladšia kadetka hádzanárka. Má rada šport, ale nechce, aby bol dominantný v jej živote. „Práve preto som išla na toto gymnázium. Prvoradé je kvalitné vzdelanie a to mi škola ponúka,“ vysvetľuje. Filip Titka sa venuje hokeju a okrem športu ho zaujímajú jazyky a informatika. Peter Paukner hovorí, že športuje od detstva. „Hrám hokej v kategórii starší žiaci za HK Dynamax Nitra a boli sme majstri Slovenska 2005. Zaujímajú ma humanitné vedy a informatika.“
Veľkou výzvou pre študentov športovej triedy je vyhlásenie riaditeľky školy Marty Rácovej, že športovo talentovaní žiaci a reprezentanti Slovenska dostanú individuálny učebný plán.
Čo sa týka športových aktivít, škola pripravuje Prvý gymnaziálny celoslovenský bedmintonový turnaj. Tieto Majstrovstvá Slovenska v bedmintone organizujú v spolupráci so športovým klubom Benni, s Jurajom Brestovským a plánujú ich na 24. - 25. marca 2006. Na súťaž do Nitry budú pozvané všetky gymnáziá zo Slovenska.
V rámci Comenia boli na Etne
Projekt Comenius je zameraný na školstvo a vzdelávanie v spolupráci s Rakúskom, Talianskom, Francúzskom, Maďarskom, Maltou a Nemeckom. Študenti pod vedením učiteľov pracujú 2- 3 roky na určitej téme, ktorú vypracujú aj v cudzích jazykoch a výsledky prezentujú vždy na inej škole. V poslednom projekte študenti skúmali, aké sú podmienky prechodu zo základnej školy na strednú a zo strednej na vysokú. „Toto mimoriadne inšpiratívne medzinárodné stretnutie obohacuje žiakov i pedagógov školy. Tento rok budeme my hostiteľmi Comenia a chceme pripraviť pre našich hostí dvojdňovú okružnú cestu po Slovensku,“ povedala Marta Rácová.
Stretnutie nadšencov hudby
Tento projekt dáva možnosť prezentovať hudobný a spevácky talent žiakov školy. Každý koncert má svoju nosnú tému a svoj názov. Minulý rok sa konal v Holandsku a žiaci gymnázia tam reprezentovali slovenskú kultúru. V rámci tohto projektu sú pozvaní do Viedne, kde koncert bude venovaný 250. výročiu narodenia W. A. Mozarta.
„Dostali sme úlohu predviesť Mozartove skladby a tance. Študenti majú zážitky na celý život, nadväzujú kontakty s mladými umelcami a hosťujú v rodinách. Na budúci rok chceme koncert zorganizovať v nitrianskej Synagóge, pretože je tu výborná akustika,“ hovorí riaditeľka školy Marta Rácová.
Chcú získať titul
Škola UNESCO
Gymnázium sa usiluje o získanie titulu Škola UNESCO. Je to otázka prestíže a ocenenia našej práce. „Vnímame to ako príležitosť pre našich študentov viac cestovať, spoznávať mladých ľudí, ich krajinu, tradície a rozvíjať svoje jazykové schopnosti. V októbri 2005 nás navštívili aj predstavitelia výboru UNESCO, ktorí boli iniciátormi projektu a chceli sa všetko dozvedieť o našej škole. Delegáciu viedol vedúci kultúrneho oddelenia UNESCO so sídlom vo Viedni Franz Schüller. Na projektoch UNESCO sa naša škola zúčastňuje už piaty rok,“ hovorí riaditeľka.
Budúcnosť potrebuje korene, korene majú budúcnosť
V októbri 2005 pricestovali do Nitry žiaci troch zahraničných gymnázií – z Viedne, Péczu a Brna. Zúčastnili sa na projekte UNESCO a zaoberali sa témou života migrantov vo svojom regióne, diskutovali medzi sebou a vymieňali si názory na migráciu. Trojdňový program pozostával z pracovnej i spoločenskej časti, ktorú tvorili prehliadky sakrálnych pamiatok Nitry, jednodňový výlet do Bratislavy a návšteva tlmočeného muzikálu Adam Šangala.
Študenti predávali biele pastelky
Gymnázium úzko spolupracuje s Úniou nevidiacich a slabozrakých Slovenska. Na škole v súčasnosti študujú traja študenti, ktorí si vyžadujú špeciálne výchovno–vzdelávacie potreby. „Spoluprácu odštartovala naša študentka Lucia Antalecová, ktorá je slabozraká. Bola mimoriadne nadanou študentkou, dnes je už právničkou,“ spomína Marta Rácová.
Štátna jazyková škola
V priestoroch gymnázia pôsobí Štátna jazyková škola pre študentov a dospelých, ktorej poslucháči majú možnosť študovať anglický, nemecký, francúzsky a taliansky jazyk. Po ukončení 4. ročníka má poslucháč možnosť absolvovať základnú štátnu skúšku, 6. ročník môže ukončiť všeobecnou štátnou skúškou.