Piatok, 2. jún, 2023 | Meniny má Xénia, Oxana

Dlhá nad Váhom: Rekonštrukcia kultúrneho domu už v marci

Len dva kilometre od Šale je situovaná dedinka Dlhá nad Váhom, po maďarsky Vághosszúfalu. Prvá písomná zmienka o tejto obci pochádza z roku 1113. Dlhá nad Váhom sa môže pochváliť nielen kvalitnou vodou z artézskej studne, ale aj zrekonštruovaným kostolom

a novovybudovaným informačným centrom pri kultúrnom dome.
Kanalizácia bude spustená
tento rok
Starostom obce je už štvrté volebné obdobie Róbert Izsóf. Obecné zastupiteľstvo sa skladá zo siedmich členov. Sú nimi Pavol Bekö, Dezider Fótyi, Ladislav Lozsy, Peter Mészáros, Jozef Gaál, Lýdia Tóthová a Szilárd Lozsi. Stretávajú sa raz za dva mesiace a riešia problémy v obci. Na najbližšej schôdzi bude obecné zastupiteľstvo schvaľovať rozpočet. Na pláne je aj schválenie nariadenia, ktoré bude novelou predchádzajúceho nariadenia o poskytovaní opatrovateľských služieb na území Dlhej nad Váhom. Momentálne pracujú v obci dve opatrovateľky starajúce sa o osoby, ktoré to potrebujú. Podľa starostu by sa mal vytvoriť opatrovateľský tím. Jeho pracovníci by mali byť špecializovaní na jednotlivé činnosti. „V neposlednom rade plánujeme v objekte materskej školy vytvoriť domov pre dôchodcov s denným pobytom,“ uviedol R. Izsóf. Materskú školu navštevuje iba päť detí a v blízkej budúcnosti zanikne. Obec však chce využiť priestory budovy, ktorá bola robená pre päťdesiat detí. Kvôli nedostatku financií sa bude uchádzať o granty z Európskej únie.
Koncom minulého roka obecné zastupiteľstvo iniciovalo petíciu proti vybudovaniu spaľovne nebezpečných odpadov na území Dusla z dôvodu znečisťovania životného prostredia. Problém obec nevidí len v množstve spaľovaných odpadov, ale aj v samotnej doprave odpadu cez obytné zóny. Ministerstvo životného prostredia ešte nerozhodlo, takže vec nie je doriešená.
Okolo mesta Šaľa sa momentálne rieši obchvat, ktorý ponúka niekoľko variantov aj pre obec Dlhá nad Váhom. Ohľad sa musí brať na poľnohospodárske pozemky i na zásah do prostredia.
V Dlhej nad Váhom prebiehajú pozemkové úpravy financované z programu Sapard. Prijímateľom finančných prostriedkov však nie je obec, ale ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré robilo aj výber dodávateľa. Proces koordinuje Obvodný pozemkový úrad Nové Zámky.
Z programu Ispa sa v obci robí kanalizácia, ktorá by mala byť napojená na čistiareň odpadových vôd v Šali–Veči. Kanalizáciu začala obec robiť z vlastných finančných prostriedkov vo výške dvanásť miliónov korún v roku 2000. Kanalizácia by mala byť uvedená do prevádzky v druhej polovici tohto roka. Potom obec pristúpi k rekonštrukcii miestnych komunikácií.
Zanikne škôlka i škola
Obec Dlhá nad Váhom má deväťsto obyvateľov a je najmenšou obcou Šalianskeho okresu. Osemdesiat percent obyvateľov sa hlási k maďarskej národnosti. Ročne sa v priemere narodí päť detí. Počet zosnulých sa pohybuje okolo čísla dvanásť. Napriek tomu počet obyvateľov obce za posledných pätnásť rokov stúpol približne o šesťdesiat ľudí, čo je dôsledok prisťahovalectva.
Úrad eviduje 55 nezamestnaných občanov. Nezamestnanosť je pohyblivá podľa ročného obdobia. V rámci aktivačnej činnosti obec zamestnáva deväť ľudí, väčšinou ide o dlhodobo nezamestnaných vyššieho veku, ktorí sa nevedia uplatniť na trhu práce. „Udržujú verejné priestranstvá, od zberu odpadkov cez kosenie parkov až po orezávanie stromov a kríkov,“ povedal o aktivačných pracovníkoch starosta. Obecný úrad zamestnáva dve referentky, kultúrneho referenta, správcu klubu dôchodcov, zamestnancov základnej a materskej školy a upratovacie sily.
Najväčším zamestnávateľom v obci je Roľnícke družstvo Šaľa, ktoré prevádzkuje v Dlhej nad Váhom hospodársky dvor, a nábytkárska firma. Cez letné mesiace dávajú pracovné príležitosti miestni samostatne hospodáriaci roľníci. Pestovanie zeleniny a ovocia však v dedine upadá. Obyvatelia Dlhej nad Váhom cestujú za prácou do Šale, Galanty i Bratislavy. Starosta sa pochválil rodákmi, ktorí už nejaký čas študujú i pracujú v štátoch Európskej únie.
Materská škola je dvojjazyčná a navštevuje ju päť detí, vychovávateľky ovládajú slovenský a maďarský jazyk. Riaditeľkou je Andrea Mészárosová. V rámci materskej školy funguje kuchyňa, ktorá zabezpečuje obedy pre základnú školu. V marci príde do materskej školy štátna školská inšpekcia, hoci prevádzka škôlky bude o niekoľko mesiacov ukončená. Základná škola funguje iba pre ročníky prvého stupňa
(1. -- 4.) a navštevuje ju šestnásť žiakov, z toho dvaja integrovaní. Do roku 2004 bola v prevádzke slovenská základná škola, no teraz funguje iba maďarská. Riaditeľom je Peter Molnár, učiteľkou Alžbeta Molnárová a vychovávateľkou Zuzana Izsófová. Starosta tvrdí, že škola bude v prevádzke ešte jeden školský rok a potom zanikne. Dôvodom je málo detí. Tie chodia do škôl do Šale, ktorá sa nachádza iba dva kilometre od Dlhej nad Váhom.

SkryťVypnúť reklamu

Informačné centrum
V roku 2004 dokončila obec Dlhá nad Váhom výstavbu informačného centra, ktoré zastrešuje knižnicu a výpočtové stredisko. Investícia si vyžiadala finančné prostriedky vo výške štyroch miliónov korún. Predtým mala obec iba kultúrny dom s jednou sálou. V prístavbe sa vybudovali šatne, malá kuchynka na prípravu občerstvenia, sociálne zariadenia a miestnosť s knižnicou a piatimi počítačmi, ktoré získala miestna škola z programu Infovek. V týchto priestoroch funguje školský klub i hodiny informatiky. Počítače môžu denne využívať všetci občania Dlhej nad Váhom a majú zabezpečený i bezplatný prístup na internet. Vlani obec dostala grant z ministerstva kultúry na zakúpenie počítača, ktorý slúži na evidenciu kníh v obecnej knižnici. Dlhá nad Váhom získala grant na rozvoj kultúrnej infraštruktúry. Zo sumy viac ako dva milióny korún sa bude rekonštruovať stará časť kultúrneho domu. Práce by sa mali začať v marci.
Miestny rímskokatolícky kostol, zasvätený Svätej Trojici, sa zvonku rekonštruoval z finančnej podpory obce. Obnovovali sa i niektoré sakrálne pamiatky obce, ako socha Jána Nepomuckého, Pomník padlým i socha sv. Vendelína. Farský úrad v Dlhej nad Váhom je vyhlásený za opustený. Omše, pohreby a svadby zabezpečuje šaliansky dekanát.
V Dlhej nad Váhom funguje futbalový klub i klub stolného tenisu. Občianske združenie Kiwi organizuje pre mladých ľudí rôzne podujatia. Pred Vianocami sa venovali ľudovej výrobe a zdobeniu. V lete pravidelne organizujú tábor a v auguste stretnutie kresťanskej mládeže. Predsedkyňou združenia je Veronika Gaálová, ktorá spolu so sestrami dvakrát do roka vydáva obecný časopis Rikanč.
V obci je viac ako stodvadsaťročná tradícia hasičského zboru, ktorý má momentálne trinásť členov, no nevyvíja žiadnu činnosť. V priestoroch hasičskej zbrojnice sa nachádza ručná striekačka z roku 1875. Zbrojnicu plánovala obec prerobiť na hasičské múzeum z fondu Sapard. Žiaľ, projekt nebol úspešný.
Medzi najvýznamnejšie osobnosti v Dlhej nad Váhom patril katolícky farár Dávid Mészáros (1799-1849), ktorý sa stal po potlačení revolúcie a boja o nezávislosť v Uhorsku v rokoch 1848-1849 jednou z prvých obetí teroru rakúskych orgánov. Jeho pamiatku pripomína drevený stĺp pred farským úradom.
Ďalším známym rodákom je kňaz Alajos Izsóf (1870-1945). Vydával časopis Zászlónk (Zástava) a vydal aj cestovateľskú knihu o svojej ceste okolo sveta. Na jeho rodnom dome bola pred dvoma rokmi odhalená pamätná tabuľa.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 2. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 3. Cítite sa unavení, bez nálady a vaše problémy sa nezlepšujú?
 4. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 5. Palubná jednotka Shell EETS otvára európske hranice
 6. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 7. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem
 8. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom
 1. Generácie Y a Z budú musieť dlhšie pracovať a viac sporiť
 2. Ako si správne vybrať sporiaci účet?
 3. HYPONÁJOM, odložte hypotéku a svoj nový byt splácajte už teraz
 4. Hodnotenie profesionála: testovali sme hotely v Side a Beleku
 5. Oznamujeme nominácie na Orange Podcast roka 2023
 6. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu v Levoči
 7. Tesco v Levoči otvára jedinečnú predajňu
 8. Slováci si čoraz častejšie kupujú jazdené „kombíky“ na úver
 1. Staršie domy zatepľujú druhýkrát. Majitelia urobili chybu 14 379
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 910
 3. Kúpa investičného bytu je aktuálne výhodnejšia aj vďaka bonusom 7 823
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 6 107
 5. Aká má byť hrúbka izolácie pri rekonštrukcii domu? 5 052
 6. Zuzana Vačková: Verím, že lásku ešte stretnem 3 066
 7. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori? 2 832
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“ 2 261

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
 2. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
 3. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
 4. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
 6. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
 7. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
 8. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 220
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 863
 3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 18 757
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 354
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 11 086
 6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 380
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 260
 8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 981
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Návšteva pohotovosti je pre rodičov a ich deti neraz nočnou morou.

Pacienti a lekári budú cestovať do susedného okresu.


13 h
Provizórna pristávacia plocha pre záchranárskej vrtuľníky.

Pristávaciu plochu dodnes nepostavili.


17 h
Nitrianske Hrnčiarovce verzus AC Nitra - kto sa bude v piatok podvečer tešiť z postupu do finále Campri Cupu?

Preteky o Prahu, diel predposledný. Program na piatkový podvečer je jasný.


31. máj
Nikola Rácková už bola v Šali ako inventár. Rozlúčka prišla po 11 rokoch.

S kariérou sa rozlúčila po jedenástich sezónach v Šali.


31. máj

Blogy SME

 1. Miroslav Lukáč: Treba zachraňovať, jedných pred druhými. Už nestačí zadarmo, alebo postavíme...
 2. Irena Šimuneková: Veľký Plešivec
 3. Lukáš Fedor: Medická nie je pre medikov alebo ako sa štát správa k budúcim lekárom
 4. Jozef Maťaše: Už nie som ouca
 5. Miroslav Kocúr: Príklad Handzuš
 6. Ján Ferienčík: Ako správne čeliť chorobám a prírodným katastrofám?
 7. INESS: Ako sa bude vyvíjať počet zdravotníkov na Slovensku
 8. Anna Miľanová: Náboženstvá sú nevedecké učenia, nacionalizmus ako vznecovanie nenávisti medzi ľuďmi...
 1. Ľudmila Križanovská: Známy spevák šlágrov zneuctil pamiatku Daniela Heribana 132 220
 2. Ján Šeďo: Kto vie, kde sa hrabal predtým a potom deťom rozdával zmrzlinu... 23 863
 3. Ján Šeďo: Americkí vojaci zaútočili na predajňu Billa vo Zvolene. 18 757
 4. Miroslav Kocúr: Fico mení hru. Karty má opäť falošné. 11 354
 5. Jozef Varga: Prečo nemám rád Rusko 11 086
 6. Vladimír Bilohuščin: Zápasník Vémola by bol podľa starých pravidiel mŕtvy 7 380
 7. Ján Šeďo: "Vstupom do EÚ Slovenská republika zanikla", občaňák môžeme zahodiť. 7 260
 8. Elena Antalová: Dano...Počul tajomný akord ako Cohen, a jeho srdce už nevládalo zaspievať Aleluja 6 981
 1. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 62. - Arktída - Špicbergy alebo Svalbard?
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 61. - Arktída - Jan Mayen, nenápadný ostrov s pútavou minulosťou
 3. Monika Nagyova: Každá rodina má svojho gamblera
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 60. - Kapitán Henry Hudson a jeho štyri expedície v rokoch 1607 - 1611
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 59. - Po kom bol pomenovaný Drakeov prieliv?
 6. Monika Nagyova: Afganka Slovákom: Neviete, čo máte
 7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 58. - Reinhold Messner: Antarktída - nebo aj peklo zároveň, 2/2 (1990)
 8. Monika Nagyova: Moje blogovanie dosiahlo plnoletosť. Čitatelia mi občas dajú zabrať.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu