Piatok, 21. január, 2022 | Meniny má VincentKrížovkyKrížovky

Tešedíkovo: Tento rok sa plánuje výstavba tretej bytovky

Obec Tešedíkovo aktívne využíva rôzne fondy na čerpanie finančných prostriedkov a investuje tak do svojej obnovy. Svedčia o tom nielen nové bytovky, ale aj budovanie kanalizácie a rekonštrukcia miestnych komunikácií.

V tomto roku začne občanom slúžiť na kultúrne účely i obnovený kláštor, ktorý tu dala postaviť v roku 1931 zámožná rodina po tom, čo im zomrelo osem detí.

Rozpočtové provizórium
Starostom obce je už ôsmy rok Gyula Borsányi. Predtým sa venoval podnikateľskej činnosti v oblasti závodného stravovania a pôsobil v Dusle Šaľa. „Najprv som bol členom obecného zastupiteľstva a predsedom finančnej komisie. V roku 1998 som po prvýkrát kandidoval na post starostu a spomedzi troch kandidátov som uspel. Nasledujúce volebné obdobie v roku 2002 som si víťazstvo zopakoval,“ povedal Gy. Borsányi. Obecné zastupiteľstvo má jedenásť členov. Sú nimi Štefan Barczi, Katarína Darázsová, Gabriel Jurás, Zoltán Varga, Veronika Nováková, Alexander Kovács, Eva Százová, František Tornyai, Teodor Barczi, Zoltán Szabó a Endre Mészáros. „Obecné zastupiteľstvo je veľmi kreatívne a veľa pracuje. Musíme si vytvárať vhodné podmienky a snažíme sa byť čo najbližšie k obyvateľom. Riešime problémy, ktoré sú nám tlmočené zo strany obyvateľstva,“ povedal starosta. Členovia zastupiteľstva sú zároveň predsedami šiestich komisií, ktoré v obci fungujú a riadia jej chod. V komisiách pracujú i občania.
Obecné zastupiteľstvo Tešedíkovo ešte neprijalo rozpočet na rok 2006 a teraz funguje rozpočtové provizórium. Najprv sa musí urobiť vyúčtovanie minulého roka. Po vyhodnotení sa bude robiť nový rozpočet. Starosta odhaduje výšku ročných financií na chod obce od 45 do 50 miliónov korún. Schválenie rozpočtu bude v marci.

Skryť Vypnúť reklamu

Byty pre rodiny s deťmi
Tešedíkovo ako mnohé obce v okolí zasiahla koncoročná snehová kalamita. Problémy nastali na cestnej komunikácii medzi Tešedíkovom a susednými Diakovcami, lebo bola „zapadnutá“ snehom. Na vyslobodenie uviaznutých áut bolo treba zapojiť niekoľko ľudí. „Šoféri boli v zúfalom stave, keď sme ich vyslobodzovali,“ poznamenal Gy. Borsányi. Následne po kalamite prišiel odmäk snehu a dážď, čo v Tešedíkove zapríčinilo zvýšenú hladinu spodných vôd. Odvodňovací kanál bol zafúkaný snehom, a tým pádom voda nemala kadiaľ odtekať. Na pomoc nám prišli pracovníci z Povodia Váhu, ktorí kanál vyčistili a spriechodnili. „Niektorým ľuďom z obce zaplavilo pivnice a boli z celej situácie zúfalí,“ uviedol starosta.
V roku 2004 obec odovzdala do užívania dvanásťbytovú jednotku, ktorá si vyžiadala investície vo výške dvanásť miliónov korún. Na polovicu sumy poskytol štátny fond rozvoja bývania Tešedíkovu úver.
Bytovka sa nachádza pri železničnej stanici a je postavená na 15-árovom obecnom pozemku. Obec sa rozhodla postaviť bytovku, aby získala mladých ľudí a umožnila im žiť v obci. „Aj my sme boli mladí a pamätáme sa, ako sme sa tešili po príchode do vlastného. Obecné zastupiteľstvo prijalo uznesenie, že byty sa poskytujú iba ľuďom z Tešedíkova. Uprednostňujú sa rodiny s deťmi,“ povedal Gy. Borsányi a dodal, že obec začala stavať bytovku s neistotou, lebo prieskum medzi občanmi nenasvedčoval vysokému záujmu o podobné bývanie. Žiadostí však bolo nakoniec viac ako sedemdesiat, preto v minulom roku začala obec stavať ďalšiu dvanásťbytovú jednotku, ktorá sa bude odovzdávať 17. júna počas obecných slávností. Na konci januára starosta odovzdal štátnemu fondu rozvoja bývania a krajskému stavebnému úradu žiadosť o úver na ďalšiu 36-bytovú jednotku. Keď bude vyhodnotená úspešne, výstavba by sa mala začať ešte tento rok na území, kde bolo kedysi jazero. Preto bude bytovka rozdelená na tri samostatné časti, aby nedošlo k porušeniu statiky.
Minulý rok bola obec Tešedíkovo úspešná v dvoch projektoch programu Sapard. Jeden sa týkal rekonštrukcie miestneho kláštora a druhý opravy miestnych komunikácií. V roku 2003 obec odkúpila kláštor od Rádu sestier božského vykupiteľa v Spišskej Novej Vsi za 550-tisíc korún. Zo štrukturálnych fondov získala obec financie na modernizáciu objektu vo výške 5,5 milióna korún. Obec do rekonštrukcie investovala aj vlastné prostriedky. V jarných mesiacoch sa plánuje i zatrávnenie, kultivácia okolia a parku. „Svoje pôsobisko tu nájdu miestne organizácie. Budú sa tu konať aj niektoré podujatia, aby sa odbremenil kultúrny dom,“ uviedol starosta.
Z fondov Sapard sa tiež obnovujú miestne cesty. V tomto čase však prebieha výstavba miestnej kanalizácie, preto bolo ťažké zosúladiť tieto dva projekty. Kanalizácia Tešedíkova stojí približne sto mi-
liónov korún a bude napojená na šaliansku čistiareň odpadových vôd. Mala by byť dokončená v roku 2007.
Vlani sa robila výmena okien na budove materskej školy v hodnote 580-tisíc korún, čím sa ušetrí na kúrení.
Čo sa týka verejného osvetlenia, je obec Tešedíkovo dva kroky pred inými dedinami. Už v roku 1999 sa vymenili všetky svietidlá za úspornejšie. Investícia si v tom čase vyžiadala 600-tisíc korún, no prostriedky sa už v podobe nižších nákladov na elektrinu dávno vrátili späť.
V minulom roku sa dokončila rekultivácia čiernej skládky odpadu, ktorá vznikla v roku 1972 po výbuchu v Dusle Šaľa. V obci sa nachádzalo osem jazier a jedno bolo zanesené odpadom. Projekt bol financovaný ministerstvom životného prostredia, ktoré vynaložilo na odstránenie skládky sedem miliónov korún. Na jar by sa mal kopec zatrávniť. „Teším sa, že deti sa budú mať kde sánkovať, lebo v našej obci nebol doteraz žiadny kopec,“ povedal so smiechom starosta.

Skryť Vypnúť reklamu

Počet obyvateľov klesá
Obec Tešedíkovo má v súčasnosti 3650 obyvateľov. Za desať rokov klesol počet ľudí približne o 160. Každoročne je v obci viac ako päťdesiat pohrebov, no narodí sa len niečo cez tridsať detí. Štatistika, robená v roku 2001, ukázala, že 84 percent obyvateľov Tešedíkova sa hlási k maďarskej národnosti.
Nezamestnanosť v obci je približne trinásť percent. V dedine sú pracovné príležitosti u miestnych podnikateľov a živnostníkov. Obec zamestnáva v rámci aktivačných prác 86 občanov.
V Tešedíkove funguje sieť potravín, cukrárenská výroba, poľnohospodárske družstvo i ďalšie služby. Nechýba ani zdravotná starostlivosť pre dospelých a deti, lekáreň a pošta. Občanom je k dispozícii i obecná knižnica. Podľa starostu v obci chýba reštauračné zariadenie, no plány na jeho realizáciu sú už na svete.
V Tešedíkove sídlia dve materské školy (maďarská a slovenská) v jednej budove. Navštevuje ich takmer sto detí. Riaditeľkou maďarskej škôlky je Angelika Ber-
kyová a slovenskej Mária Szabová. Viac detí je prihlásených do slovenskej materskej školy. Rovnako funguje i budova základnej školy, ktorú navštevuje 345 žiakov. Riaditeľkou slovenskej školy je Anna Danadová a maďarskej Lívia Jurásová. Maďarská základná škola má 184 žiakov a slovenská 161.
Tento rok 17. júna obec už po desiatykrát usporiada letné obecné slávnosti. Vždy sa konajú najbližší víkend k výročiu bitky pri Tešedíkove v roku 1849. Tie tohtoročné budú dvojdňové. Obec plánuje pozvať známych rodákov i osobnosti politického a kultúrneho života. Z Maďarska príde národný umelec Sándor Horváth, rodák z Tešedíkova. Program slávností zostavuje komisia kultúry. Rozpočet schvaľuje obecné zastupiteľstvo.
Tešedíkovo udržuje od roku 2001 s maďarským mestom Tab pri Balatone družobné styky v oblasti kultúry, školstva, výchovy i športu.
Tešedíkovo vydáva štyrikrát do roka dvojjazyčné Tešedíkovské noviny, kde sa obyvatelia dozvedia o novinkách v obci. Predsedom redakčnej rady je Zoltán Varga.
Obec zastrešuje niekoľko kultúrnych spolkov, medzi ktoré patrí s 33 členmi poľovnícke združenie. Predsedom je Otto Kovács. Pomáhajú pri spoločenských podujatiach a obecných oslavách. Finančne podporujú materskú i základnú školu. Každý rok usporadúvajú „juliáles“ v okolí poľovníckej chaty pri Čiernom jazere. Súčasťou je kvalitné jedlo i dobrá hudba.
Spevácky zbor Tešedíkovo, ktorý má 23 členov, sa v januári zúčastnil vystúpenia v Budapešti na Dni maďarskej kultúry. Zbor získal pekné umiestnenie i na súťaži v Galante. Vedie ho učiteľka základnej školy Katarína Jónásová. Tešedíkovo sa môže pochváliť aj tanečným folklórnym súborom pod vedením Júliusa Mórocza. Vystupujú v tradičných tešedíkovských krojoch. Súbor sa pravidelne prostredníctvom náborov na základnej škole dopĺňa mladou silou. Obec reprezentuje aj spevácky zbor Matice slovenskej a spevokol dôchodcov pod vedením Heleny Kocsisovej.
Pred nový bytový dom plánuje obec postaviť „strom života“. Na diele pracuje rodák z Tešedíkova Zoltán Zilizi, ktorého čaká výstava v Galante.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 7. Marrákeš je červená perla Maroka
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 1. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 2. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 3. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 4. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 5. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 6. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 7. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 8. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 9. Vysoká spotreba vody? Môže to byť nepovšimnutý únik vody
 10. 7 predsavzatí, ktoré pomôžu nielen vám
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 6 984
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 6 652
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 5 224
 4. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 981
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 2 646
 6. Cukrovkári a covid-19 2 502
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 2 478
 8. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 2 464
 9. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 332
 10. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 020

Blogy SME

 1. Boris Vanek: NENÁVISŤ OKOLO NÁS
 2. Vlasta Žampová: Rusko, rusofili Čarnogurskí, náckovia aj neokomunisti.
 3. Rudolf Pado: Inšpirácie z Českej republiky
 4. Štefan Vidlár: Scel bych trošičku schudnút
 5. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka.
 6. Mária Pálková: Ako ľahko sa človek zmení
 7. Martin Balun: Stužková
 8. Rudolfa Vallová: Vieme identifikovať zdroje hospodárskeho rastu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 984
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 071
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 804
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 568
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 337
 6. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 463
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 402
 8. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 2 256
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Poliklinika v Šali.

Riaditeľa tvrdenia pohoršili. Poukazuje na masívnu modernizáciu, ktorou budova doposiaľ prešla i na plánované projekty.


44m
Futbalisti Gabčíkova (lídra ligy) sú od štvrtka na sústredení v maďarskom Lipóte. Aj tam ich však zaskočila snehová nádielka.

Čo je nové vo štvrtej lige Juhovýchod? Pýtali sme sa na ôsmich adresách.


17 h
Ilustračné foto.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva prešetruje prípad žiaka, ktorý nemal rúško na vyučovaní. Ak sa potvrdí priestupok, hrozí sankcia.


2 h
llustračné foto.

Niektorí si myslia, že je nepotrebná. Varovný prst dvíha aj klimatológ a upozorňuje, že ekologickým príkladom môžu ísť aj mestá a obce.


5 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Cesta medzi obcami Kostolište a Jakubov je neprejazdná.


20. jan

Vybrali sa do svahu, ktorý tvorí terénnu pascu.


6 h

Stavia sa na Sliači aj vo Zvolene.


19. jan

Bolo len otázkou času, kedy dôjde k tragédii. Roky som upozorňovala na jeho zlý psychický stav, tvrdí starostka Šumiaca.


20. jan

Blogy SME

 1. Boris Vanek: NENÁVISŤ OKOLO NÁS
 2. Vlasta Žampová: Rusko, rusofili Čarnogurskí, náckovia aj neokomunisti.
 3. Rudolf Pado: Inšpirácie z Českej republiky
 4. Štefan Vidlár: Scel bych trošičku schudnút
 5. Miroslav Lukáč: Žiaden Djokovič, žiaden Fico s maskou, žiadna výnimka.
 6. Mária Pálková: Ako ľahko sa človek zmení
 7. Martin Balun: Stužková
 8. Rudolfa Vallová: Vieme identifikovať zdroje hospodárskeho rastu?
 1. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta? 13 984
 2. Pavel Macko: Vodka a cigary? 7 071
 3. Vanda Tuchyňová: Primátor chce ukázať rešpekt a silu, Žilinu však obracia smerom k Jánovi Slotovi ! 5 804
 4. Michal Porubän: Tak si tu žijeme - poslanec Blaha je zaočkovaný a Žilinka nechce zverejniť zmluvu čo podpísal v Rusku :) 5 568
 5. Tereza Krajčová: Anglický denník: 21. Posledné razy, ktoré mi zlomili srdce 4 337
 6. Tomáš Harustiak: Biblický Exodus Izraelitov z Egypta sa nikdy neodohral 2 463
 7. Miroslav Galovič: Hlbocký (zmrznutý) vodopád. A Jozef Tiso na konci neďalekej kalvárie. 2 402
 8. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 2 256
 1. Milota Sidorová: Toto mesto v Taliansku založilo Kanceláriu pre čas. Čaká to aj Bratislavu?
 2. Pavol Koprda: Milan Mazurek straší vedľajšími účinkami vakcín. Čo naozaj hovoria dáta?
 3. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 4. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 5. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 6. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 7. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 8. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu