Mnohí majitelia o tom dodnes ani netušia. „Ja som sa to dozvedel len náhodou, keď som požiadal o vydanie listu vlastníctva. Šokovalo ma to. Na našom pozemku totiž ST žiadne vedenia nezavádzal. Na základe čoho mám teda zaplombovaný list vlastníctva, na základe čoho tam má byť zapísané vecné bremeno? Len na našej ulici je takýchto prípadov niekoľko,“ tvrdí Jozef Bruchtel z Urbancovej ulice.
Ľudia sú nespokojní
„V lete robil ST na Zobore nové vedenia. Aj nás sa pýtali, či súhlasíme so vstupom na pozemok. Nesúhlasili sme,“ dodáva Jozef Bruchtel. Obrátil sa už na advokátsku kanceláriu, ktorá v jeho mene zaslala na Slovak Telecom sťažnosť.
Nespokojní sú aj tí, ktorí v lete so zavedením nových prípojok súhlasili. „Nechápeme, prečo sa vecné bremeno týka celého pozemku, a nie len časti, kde sú káble zakopané! Navyše, nikto nás vopred o ničom neinformoval,“ hnevajú sa obyvatelia Zobora. Obávajú sa, že klesne hodnota ich pozemkov. „Pracovníci ST budú môcť napríklad prísť a vyrúbať nám stromy – a to bez nášho súhlasu.“
Ak by sa o plombe na listoch vlastníctva nedozvedeli náhodou, dodnes o ničom nevedia. Správa katastra by ich kontaktovala až po tom, ako by vecné bremeno zapísala. „Na Zobore žije dosť starých ľudí. Bol by pre nich problém reagovať. Museli by vyhľadať právnika, prípadne sa súdiť, mnohí by to radšej nechali tak,“ myslí si J. Bruchtel, ktorý je dlhoročným zákazníkom Slovak Telecom. „Aj preto by som očakával korektnejší prístup, vzájomnú komunikáciu. Aj u nás v práci bolo napríklad nutné zaviesť vecné bremeno kvôli elektrickej prípojke, ale to bolo za odplatu. Mimochodom, existujú aj iní operátori, ktorí nevyžadujú žiadne vecné bremeno, ich siete idú vzduchom.“
Stanovisko Slovak Telecom
Peter Steller z Odboru externej komunikácie Slovak Telecom hovorí, že právny predpis neukladá Slovak Telecom povinnosť „vyro-
zumieť vlastníkov dotknutých nehnuteľností o tom, že podá návrh na záznam vecného bremena. Vecné bremeno vzniká priamo zo zákona, Slovak Telecom ho nezriaďuje, má iba povinnosť (vznikla od 1. 1. 2004 – pozn. red.) podať návrh na záznam do katastra nehnuteľností.“
Tvrdenie, že dal návrh na zápis vecného bremena aj na pozemkoch, kde na to nemá nárok, Slovak Telecom odmieta. Peter Steller tvrdí, že prešetrením bolo zistené, že na všetkých dotknutých pozemkoch na Zobore sú uložené telekomunikačné vedenia. „V niektorých prípadoch naša spoločnosť využila existujúce prípojné vedenia, ktoré boli napojené na novobudovanú sieť, a to bez toho, aby došlo k fyzickému rozkopaniu pozemku.“
V stanovisku sa ďalej uvádza, že vlastníci dotknutých pozemkov nemajú nárok na odplatu za samotné zriadenie vecného bremena. „Prípadné nároky vlastníkov predmetných nehnuteľností na náhradu za poškodenie alebo obmedzenie v obvyklom užívaní nehnuteľností sú riešené v § 69 ods. 4 a 5 zákona č. 610/2003 Z.z. Samotné zrušenie služby („zrušenie pevnej linky“) nemá vplyv na existenciu vecného bremena. To sa vzťahuje na umiestnené telekomunikačné vedenie, a nie na službu. Vecné bremeno by v takomto prípade zaniklo len vtedy, ak by zrušenie služby bolo spojené s takými skutočnosťami, ktoré by znamenali trvalú nemožnosť poskytovania služieb v napojenom objekte, ako je napríklad asanácia budovy.“
Steller dodáva, že rozsah zákonného vecného bremena sa v katastri nehnuteľností zaznamenávať nebude, „a preto nie je potrebné vyhotovovať geometrický plán na vyznačenie rozsahu vecného bremena. Jeho rozsah je daný faktickým výkonom zákonných oprávnení našej spoločnosti k dotknutej nehnuteľnosti.“
Zápis zatiaľ nezrealizovali
Na Správu katastra v Nitre prišiel návrh Slovak Telecom 19. decembra. „Vecné bremeno v tomto prípade vzniká zo Zákona o elektronickej komunikácii, my ho len zaevidujeme. V deň doručenia návrhu, najneskôr na druhý deň, sme povinní vyznačiť plombu na všetkých dotknutých listoch vlastníctva,“ vysvetľuje právnička Správy katastra Jana Hornická. Pripomína, že ani ich úrad nie je zo zákona povinný majiteľov pozemkov o plombe informovať. „Nie sme ani oprávnení skúmať, či im káble vedú cez pozemok alebo nie. Keďže
ide o záznamovú listinu, skúmame návrh iba po formálnej stránke – teda či spĺňa potrebné náležitosti.“
Ako sme už uviedli, Správa katastra by majiteľov pozemkov informovala až po zápise vecného bremena do listu vlastníctva, a to v termíne do pätnásť dní. Tak jej to ukladá zákon. Nespokojní ľudia by potom mali dve možnosti: obrátiť sa priamo na ST, respektíve na súd. „Adresovať v tejto veci sťažnosti na Správu katastra je zbytočné, ľudia musia komunikovať so Slovak Telecom, ten jediný môže stiahnuť svoj návrh na zápis vecného bremena,“ dodáva Jana Hornická
Riaditeľka Katarína Šagátová nám potvrdila, že zápisy ešte vykonané neboli. „Keďže sme mali vlani veľa de-
dičských rozhodnutí a exekúcií, teraz zapisujeme listiny, doručené v novembri. Zo zákona máme 60-dňovú lehotu,
žiadosť Slovak Telecom príde na rad vo februári.“ V prípade, ak by kataster pre formálne nedostatky odmietol zapísať vecné bremeno, vyzve Slovak Telecom na ich odstránenie. „Zvyčajne je na to lehota tridsať dní. To znamená, že plomba môže byť na listoch vlastníctva aj deväťdesiat dní,“ upresňuje riaditeľka.
Pre majiteľov, ktorí sa rozhodnú práve v tomto čase svoj pozemok predať, predstavuje plomba problémy. „Správa katastra je povinná vykonať zápisy v poradí, ako boli doručené. Na zápis vecného bremena máme 60 dní. Ak medzitým príde na kataster kúpno-predajná zmluva, na posúdenie ktorej máme 30 dní, musíme toto konanie prerušiť až do skončenia toho predchádzajúceho,“ vysvetľuje právnička. - mh -
Čo má robiť majiteľ pozemku na Zobore, ktorý chce vedieť, či je na jeho liste vlastníctve plomba? „Treba komunikovať so Slovak Telecom. Informácie však záujemcom poskytneme aj my – a to bez toho, aby si museli objednávať listy vlastníctva, za ktoré sa platí 250, respektíve 100 Sk,“ povedala nám riaditeľka Správy katastra v Nitre Katarína Šagátová. Dodala, že ak začnú ľudia hromadne chodiť s otázkami, či majú na liste vlastníctva plombu, Správe katastra to poriadne skomplikuje situáciu.