dník. Na Štiavnickej zase obmedzovalo jazdu vozidiel, tento stav však už bol napravený.
„Takýmto omylom a následným presunom stojísk, ktoré nie sú zadarmo, by sa dalo vyhnúť. Stačilo by, keby sa oddelenie životného prostredia vopred kontaktovalo s domovou samosprávou, respektíve výborom mestskej časti,“ zhodujú sa nespokojní občania. Ako príklad uvádzajú stojisko na Ďumbierskej ulici medzi domami 47 a 49, ktoré je priamo na chodníku. „Ešte vlani na jar bola na tento účel vybudovaná zámková dlažba pred vchodom 49. Obyvatelia domu však vzniesli námietky, preto sa stojisko presunulo ďalej, na spomínaný chodník, kde obmedzuje chodcov. Ešte vlani v auguste nám bolo zo strany mestského úradu prisľúbené, že bude chodník rozšírený, no dodnes sa tak nestalo,“ upresňuje predseda výboru mestskej časti Anton Kretter.
Minulý týždeň sa na mestskom úrade rokovalo o požiadavkách obyvateľov Ďumbierskej 1 - 9. Kri-
tizujú najmä skutočnosť, že stojisko (osadené bolo v decembri) zaberá minimálne štyri parkovacie miesta. „Kto o tom rozhodol, nemal zdravý rozum,“ hnevá sa Valéria Čmeláková, ktorá sa spolu so susedmi podpísala pod petíciu. Žiadajú, aby kontajnery stáli na pôvodnom mieste. „Bude im vyhovené. Stojisko sa premiestni najneskôr do 30. apríla,“ povedal nám hlavný kontrolór Ladislav Fúska. Dodal, že hoci občania zo zákona nemuseli byť vopred oslovení, malo byť osadenie stojiska prerokované aspoň s výborom mestskej časti.
Ako sme už spomenuli, problémy boli aj na Štiavnickej ulici, kde stojisko takmer zasahovalo do cesty. Hoci už bolo posunuté, ľudia nie sú nadšení. „Dominantou ulice sa stali smetiaky, sú rovno na očiach. Navyše, obmedzili parkovanie minimálne o dve miesta,“ tvrdí Ján Studenič, člen Výboru mestskej časti Chrenová.
Stojiská sa financujú zo zisku Nitrianskych komunálnych služieb. Projekt zabezpečuje oddelenie životného prostredia mestského úradu. Ako nám povedal referent pre odpadové hospodárstvo Miloslav Kramár, cieľom je skultúrniť prostredie okolo kontajnerov, pribudnúť by mala aj ozdobná zeleň. Stojiská sú už na Chrenovej, Klokočine, zopár sa ich vybudovalo aj v Starom meste. Technológia vývozu odpadu si vyžaduje, aby boli nádoby na dotyk so zberným vozidlom. „Ľuďom sa nedá vždy stopercentne vyjsť v ústrety. Ak však žiadajú o premiestnenie stojiska na základe oprávnených argumentov, vyhovieme im,“ uviedol Kramár.