tum, inak by Mestu hrozila exekúcia majetku. Peniaze za nedodržanie zmluvy pri výstavbe bytovky narušia investičné plány.
Vrátili dotáciu a zaplatili penále
Mesto vrátilo štyridsať miliónov ministerstvu financií a ďalších 20 miliónov má ísť Štátnemu fondu rozvoja bývania. Štátna Správa finančnej kontroly zistila porušenie finančnej disciplíny. Podľa nej neboli dodržané podmienky, za ktorých ministerstvo poskytlo na bytovku účelovú dotáciu. Mesto muselo vrátiť do štátneho rozpočtu 20 miliónov a zaplatiť ďalších 20 miliónov, čo je penále z použitia prostriedkov v rozpore s určeným účelom. Suma penále je konečná a dosiahla svoj strop.
Niekoľkonásobne porušili zmluvu
Mesto podalo voči rozhodnutiu odvolanie, no ministerstvo financií, ktoré je v prípade odvolacím orgánom, ho zamietlo.
Správa finančnej kontroly zistila porušenie zmluvy vo viacerých bodoch. Nedodržal sa termín ukončenia stavby, prekročili sa náklady na stavbu o takmer sedem miliónov korún, nezabezpečilo sa zriadenie záložného práva v prospech ministerstva do 30 dní od kolaudácie, teda do 30. júna 2001. Navyše, čerpanie príspevku zo štátneho rozpočtu bolo podmienené vyčerpaním zdrojov Mesta v sume takmer tridsať miliónov. V skutočnosti Mesto použilo na financovanie stavby vlastné zdroje, ktoré nepresiahli sedem miliónov. „Pritom zmluva jasne hovorila, že porušený nemôže byť ani jeden z jej štrnástich bodov,“ podotkla primátorka Serafína Ostrihoňová. „Podľa nás zmluva medzi Mestom a ministerstvom do roku 2002 nebola naplnená len v založení bytovky v prospech ministerstva výstavby, čím ale nevznikla nikomu škoda, bol to len administratívny akt. Takto to riešilo niekoľko miest a obcí, kde sa podobná chyba udiala,“ tvrdí exprimátor Milan Skyva. Dodáva, že celá výstavba bytovky a použitie financií boli monitorované ministerstvom a bankou. „Nebolo urobené nič, čo by bolo v rozpore so zákonmi.“
Vybrali peniaze
od nájomníkov nezákonne?
S výstavbou 43 bytov začali v roku 1997 inžinierskymi sieťami, keď bol primátorom Peter Orbán. Určené boli na predaj. Chýbali však peniaze, stavba sa zastavila. Obnovila sa až za primátorovania Milana Skyvu, byty sa preklasifikovali na nájomné.
Od nájomníkov sa vybralo takmer 11 miliónov korún, čo je vyše tristotisíc na rodinu. Skyva vraví, že boli zábezpekou na dofinancovanie bytovky. Ostrihoňová oponuje, že sa vybrali nezákonne. „Podľa zmluvy sa mohli použiť len štátne a mestské financie, nie peniaze od nájomníkov. Podali sme trestné oznámenie na bývalého štatutára mesta,“ vyhlásila súčasná primátorka Zlatých Moraviec.
Peniaze od nájomníkov neboli podľa bývalého primátora Milana Skyvu vyberané nezákonne. „V roku 2001 to žiadne zákony nezakazovali, preto sme nič neporušili. Od budúcich nájomníkov sme vybrali 10,8 milióna na základe uznesenia mestského zastupiteľstva,“ vraví Milan Skyva.
V bytovke zatekalo
Nájomníkov v Tekovskej bytovke trápi, že stavba je nekvalitná. Viacerým z nich údajne do bytov zateká, na niektorých miestach sa vytvárajú plesne. „Bývam v podkrovnom byte a každú zimu sa mi na oknách objavuje pleseň. Okrem toho mi na dvoch miestach zatekalo,“ hovorí Dušan, ktorý si jednoizbový byt odkúpil za 590-tisíc korún. „Od začiatku bola cena premrštená, inde sa platí omnoho menej. Asi sa na tom niekto pekne nabalil,“ myslí si. Strechu mu opravili, ale plesne sa v byte naďalej objavujú.