nich sa spája s inou firmou. Primátor Ferdinand Vítek v tejto súvislosti nedávno vyslovil podozrenie, že niekto mohol poslancov ovplyvňovať. Kauzou sa už zaoberá polícia. Oficiálne stanovisko zaslala na mestský úrad v novembri aj spoločnosť Kaufland Slovenská republika.
Konateľka v liste oznamuje, že jediným schváleným územím pre realizáciu OD Kaufland Nitra – Klokočina je územie za objektom Lidl. V liste sa uvádza aj to, že jediným zmluvným partnerom pre vývoj realizácie je spoločnosť Queen Investment a že sa Kaufland „dištancuje od aktivít spoločnosti Profinex developing“.
„Beriem to na vedomie,“ reagoval primátor Ferdinand Vítek, ktorého mrzí, že okolo výstavby Kauflandu „od začiatku koluje veľa hmlistých informácií“. Prezradil, že už pred niekoľkými mesiacmi ho v tejto veci navštívila aj príslušníčka polície, ktorá sa zaujímala o situáciu s pozemkami. „Pýtala si nejaké dokumenty a uznesenia, ktoré som jej dal.“ Toto stretnutie sa uskutočnilo ešte predtým, ako sa na políciu koncom septembra obrátil viceprimátor František Baláž. Dôvodom bola sprostredkovateľská zmluva, ktorú mu ukázal Roman Hrivňák z RH-invest Nitra (zastupuje záujmy Queen Investmentu).
„Zmluvu som nikdy nemal v úmysle naplniť. Podpísal som ju len z jediného dôvodu – aby som získal dôkaz,“ tvrdí Hrivňák, ktorý mal podľa zmluvy vyvíjať činnosť smerujúcu k tomu, aby zastupiteľstvo schválilo „potrebnou väčšinou svojich poslancov, vrátane aspoň päť poslancov za KDH“ zmenu územného plánu tak, aby umožnil výstavbu obchodného domu Kaufland medzi Billou a hasičmi. Podľa zmluvy za to mohol dostať od Profinexu 6 miliónov korún.
Konateľ Profinexu Roman Kvasnička po medializácii kauzy vyhlásil, že žiadnu sprostredkovateľskú zmluvu s Hrivňákom nepodpísal. „Domnievame sa, že sa dopustil trestného činu ohovárania z dôvodu poškodzovania dobrého mena našej spoločnosti,“ uviedol Kvasnička na adresu Hrivňáka.
Roman Hrivňák dokument zverejnil pred mimoriadnym septembrovým zastupiteľstvom (o jeho zvolanie požiadalo dvanásť poslancov), na ktorom sa malo rozhodnúť o zmene územného plánu. Tá nakoniec schválená nebola. Poslanci prijali uznesenie, na základe ktorého bude pre využitie priestoru medzi Billou a hasičskou stanicou vypracovaná štúdia s viacerými alternatívami.
Toto uznesenie sa bude podľa primátora realizovať bez ohľadu na to, aké stanovisko zaslala na mestský úrad spoločnosť Kaufland. Zmenu územného plánu na Dolnočermánskej ulici totiž nespája s výstavbou Kauflandu. „Bez ohľadu na to sa mi zdá, že je vhodné uvažovať o rozšírení funkcie územia, ktoré je v súčasnosti ur-
čené len pre športovú vybavenosť a oddych.“
Primátor netají, že pôvodne aj on uvítal myšlienku, aby stál Kaufland na Dolnočermánskej ulici (a nie nad Lidlom), a to z dôvodu, „že sa celý priestor dorieši a prestanú tam strašiť buriny a haldy smetí. Keď sa však ukázalo, že sú tam aj rôzne lobistické skupiny, a dokonca možno aj nebezpečné tlaky, radšej som sa od toho dištancoval, pretože som nechcel, aby som bol s nimi spájaný.“