ponúknuté „perfektné trojizbové byty“. Tí však tvrdia, že náhrada bola neadekvátna veľkosťou aj umiestnením. Ponuku presťahovať sa odmietli a od univerzity údajne požadovali rodinné domy. Pre UKF bol tento návrh neprijateľný.
Bytovku chcú obe strany
Spor medzi rodinami, ktoré majú väzbu na bývalú tabakáreň, a univerzitou, ktorá celý objekt odkúpila, trvá už niekoľko rokov a dostal sa aj na súd. V objekte sú štyri byty, tri sú obývané bývalými zamestnancami tabakárne a ich rodinami, jeden je v súčasnosti doktorandský.
Univerzita Konštantína Filozofa (UKF) zakúpila objekt bývalej tabakovej továrne od majiteľa, ktorým bola v tom čase akciová spoločnosť Slovak International Tabak (SIT), z rozpočtových prostriedkov. O kúpe rozhodlo vedenie univerzity a ministerstvo školstva súhlasilo. Kúpnu zmluvu podpísali 8. novembra 1999. „Po tomto termíne sa z našej strany realizovala platba a celý objekt bez nejakého vecného bremena prešiel do našej správy. Bez prieťahov sme začali s rekonštrukciou,“ hovorí rektor univerzity Daniel Kluvanec. Vytvorila sa projektová dokumentácia a so stavebnou činnosťou sa v areáli začalo o dva roky neskôr. „Ešte v auguste 1999, keď nemali odkúpený areál a boli len vo fáze rokovania, nás navštívila kvestorka univerzity Kornélia Horváthová. Oznámila nám, že škola si bude nárokovať na bytovku a nás tu nechce,“ hovorí jedna z obyvateliek Dana Viskupová. Vtedajšia právnička SIT ich však utvrdzovala v tom, že o byty v žiadnom prípade neprídu.
Kluvanec: Nikomu
nezabezpečujeme ubytovanie
Generálny riaditeľ SIT Viktor Maťovčík obyvateľom listom z februára 1997 oznámil, že predstavenstvo spoločnosti rozhodlo o odpredaji nehnuteľnosti. Obyvatelia spoločnosť niekoľkokrát žiadali o odpredaj bytov a bolo im vraj oznámené, že odpredaj sa uskutoční do dvoch rokov. Vedenie univerzity tvrdí, že SIT obyvateľov budovy so štyrmi bytmi informovala, že celý objekt vrátane bytovky odkúpila univerzita pre svoje účely a neakceptuje bývanie cudzích (ale ani svojich) pracovníkov v objektoch univerzity. „Obyvatelia bytovky – všetci s nejakou väzbou na tabakovú továreň – žili v predstavách, že univerzita im v centre svojho objektu bude zabezpečovať bývanie,“ vraví rektor.
Štátne byty dostali pred niekoľkými rokmi pridelené z Bytového fondu Mesta. Tri rodiny, ktoré dnes v objekte bývajú, tvrdia, že v SIT si odpracovali toľko rokov, že na byty majú nárok. „Bývam tu už 36 rokov a z toho času som si 28 rokov poctivo odpracovala,“ hovorí Mária Krupová. Rodiny sa dali zastupovať právnikom a na súde napadli kúpno-predajnú zmluvu medzi SIT a UKF. Dôvodom bol sľub predchádzajúceho majiteľa nájomcom, podľa ktorého im byty mali byť odpredané. Rektor informoval, že spor sa skončil na začiatku tohto roku tak, že žalobu navrhovateľov Okresný súd v Nitre zamietol. Stanislav Horský však upozorňuje, že tomu tak bolo preto, lebo ich postavenie by rozhodnutie o platnosti zmluvy nezmenilo.
Navrhované byty sú vraj malé
Spory sa vedú aj o primeranú náhradu bytov. Univerzita už ponúkla obyvateľom bytovky niekoľko iných priestorov na bývanie. „To, čo nám ponúkali, nebolo adekvátne ani veľkosťou, ani vybavením, ani lokalitou,“ povedal Ľubomír Viskup. Jeho rodine vraj ponúkli garsónku s rozlohou 24 m2, pričom v súčasnosti majú dvojizbový byt prerobený na trojizbový s celkovou rozlohou 95 m2. V marci 2000 univerzita ponúkla jednotlivým rodinám bytovú náhradu na Kupeckej, Štúrovej a Mikovíniho ulici. Neskôr dostali ponuku bytov umiestnených na Borovej, Škultétyho a Zvolenskej. Podľa rektora ponuku odmietli, lebo im nevyhovuje lokalita Klokočina, prípadne metráž bytu. Právnik rodín označil v roku 2002 náhradu na Borovej ulici za neprimeranú bytom, ktoré majú jeho klienti uvoľniť. Objekt na Borovej ulici bol podľa právnika „v dezolátnom stave a nevyhovuje ani vzhľadom na štvrť, v ktorej sa nachádza. Žijú tu sociálne neprispôsobiví občania, čomu zodpovedá „čistota“ prostredia,“ napísal vtedy v stanovisku univerzite. „To boli byty, v ktorých by sme boli v podnájme Slovenského rozhlasu,“ povedal Stanislav Horský. Dana Viskupová dodala, že pre nich je adekvátnou náhradou také bývanie, aké majú v súčasnosti, alebo lepšie.
Na poslednom stretnutí sa uvažovalo aj o budove bývalej materskej škôlky na Javorovej ulici. S takou možnosťou by obyvatelia „tabakárne“ súhlasili, nechcú však, aby im priestory boli odpre-
dané za trhovú cenu. „Táto alternatíva by sa nám aj pozdávala,“ tvrdí Stanislav Horský.
Chceli ich odpojiť od elektriny
Obyvatelia sa tiež sťažujú, že univerzita ich chcela odpojiť od prívodu tepla a elektriny. Kvestorka ich pred dvoma rokmi vyzvala, aby navštívili Západoslovenskú energetiku „za účelom zrušenia odberného miesta“, pretože UKF vybudovala vlastnú trafostanicu. Varovali ich, že ak tak nevykonajú, bude im prerušená dodávka elektrickej energie. Rektor navyše upozorňuje, že rozhodnutím revíznych orgánov bola označená elektroinštalácia a rozvody za nespôsobilé a údajne ohrozujúce bezpečnosť osôb v bytovke. Ľudia z bytovky si to však nemyslia.
Neskôr mali byť rodiny odpojené od tepla. V liste z roku 2003 univerzita uvádza, že keďže „UKF nie je výrobcom ani dodávateľom tepla, sme nútení vám oznámiť, že od nasledujúceho vykurovacieho obdobia vás odpájame od prívodu tepla a riešenie vykurovania je vo vašej kompetencii“. Advokát na list odpovedal, že „prenajímateľ je povinný zabezpečiť nájomcom plný a nerušený výkon práv spojených s užívaním bytu, teda okrem iného zabezpečiť mu aj dodávky tepla a teplej vody. Na tejto skutočnosti nič nemení fakt, že UKF nie je výrobcom ani dodávateľom tepla“.
Šanca na dohodu?
Obe strany hovoria, že majú záujem sa dohodnúť. Spor im obom strpčuje život, napriek tomu sa vlečie už šesť rokov. „Ak nám ponúknu adekvátnu náhradu, sme ochotní sa presťahovať,“ hovoria tri rodiny. „Naďalej máme záujem sa s nimi dohodnúť za primeraných podmienok,“ vraví rektor Kluvanec. Univerzita chce objekt rekonštruovať a zabezpečiť jeho prevádzku pre svoje potreby. Horskí, Viskupoví aj Krupoví však bez vhodnej náhrady byty opustiť nechcú.