
Extraliga basketbalistov
AC LB Spišská Nová Ves - BK Casta SPU Nitra 101:86 (23:17, 32:24, 16:24, 30:21). Spišiaci sa od úvodu do súpera pustili bez rešpektu. Rýchlo si vytvorili náskok a prvý polčas vyhrali najmä vďaka presnej ruke Hovaňáka (navrátilec z Kunína) o 14 bodov. Hostia doplácali na slabšiu hru v obrane. Do druhého dejstva nastúpila Nitra ako vymenená a niekoľkými trojkami zmazala manko. Na začiatku štvrtej štvrtiny viedli domáci iba o jediný bod! Prišli však straty lôpt, z nich rezultovali ľahké koše Spišiakov, ktorí koncovku zvládli ku svojej spokojnosti.
Rozhodovali Hricišin a Lukáč, TH: 28/21 - 30/18, fauly: 28 - 28, trojky: 4 - 8, 900 divákov. 5 OCH: 35. Marko, 37. Ridzoň.
Sp. N. Ves (najviac bodov): Hovaňák 35, Pešta 15, Demečko 14.
CASTA: Ridzoň 16 (4, 12 doskokov), Dimavičius 15, Nixon 14 (3), Lutovský 6 (1), Červenka 5 (Jovanovič 11, Seman 8, Krkoš 6, Marko 5).
Miroslav Marko, tréner: Vyhoreli sme v obrane. Takto zle sme nebránili ani v žiadnom prípravnom zápase. Hlavne na obvode sme neustrážili hráčov súpera. Musíme si to s chladnou hlavou prebrať, poučiť sa a ísť ďalej.
Komárno - Prievidza 79:65 (42:23). Domáci začali výborne a úvodnú štvrtinu vyhrali 29:10. Prievidza postupne vyrovnala hru, ale náskok Komárna už nezmazala. RIEKER: Milkovič 31, Petrovič 25, Kablár 10, Futo 5, Jurík 3 (Dura 3, Vlaič 2). PD: Gavran 16, Štorcel 14.
Ostatné výsledky: Svit - Košice 74:64, Inter - Lučenec 81:84, Handlová - Levice 76:68.
2. kolo - 5. 10. o 18.00 h Prievidza - Nitra, Komárno - Svit, Spišská N. Ves - Levice.
3. kolo - 8. 10. o 18.00 h Nitra - Levice, Inter - Komárno.
Iba druhá „stovka“ za tri roky
Od roku 2003 inkasovali nitrianski basketbalisti len druhýkrát „stovku“. Predtým sa im to podarilo iba v poslednom zápase sezóny 2003/2004 v Handlovej, kde prehrali takmer navlas rovnakým výsledkom - 102:86.
Tréner Miroslav Marko netajil sklamanie, pretože na Spiši veril vo víťazstvo. „Prehrali sme zlou obrannou hrou, chýbala lepšia spolupráca a komunikácia na palubovke. Vonku dať 86 bodov v takej atmosfére nie je zlá vizitka, ale pokiaľ nebudeme kvalitne brániť, nemôžeme uspieť. Jediné, čo nám fungovalo čiastočne, bola zónová obrana v druhom polčase a vyšli nám aj niektoré nacvičené signály. Tých faktorov na poučenie je však viac,“ uviedol. „Už v stredu nás čaká ťažký zápas u nováčika v Prievidzi. Neradi by sme si pripísali druhú prehru. Kvalita by mala byť na našej strane,“ veril si M. Marko pred druhým duelom na pôde súpera.
Nixon: „Stále sa spoznávame. Bude to lepšie.“
V drese Nitry sa pri premiére predstavili aj traja legionári. Z dvojice Američanov, ktorých klub skúšal, zostal v Nitre Joe Nixon. Ako videl svoj debut? „Stále sa spoznávame. Nehrali sme najhoršie, ale umožnili sme súperovi veľa ľahkých bodov. Môj výkon? Musím si zvykať na mnohé veci a bude to lepšie. Fanúšikovia boli hluční a bolo to dobré prostredie pre basketbal. Úroveň ligy vyzerá veľmi solídne. Z prehry som sklamaný, ale môžeme sa zlepšiť,“ uviedol muž spoza mláky.
Autor: - ki -