ovať ich nebudú len tí, ktorí pôjdu do klientského centra, na matriku, evidenciu obyvateľstva a do pokladne – všetky tieto prevádzky sídlia na prízemí.
V klientskom centre sú k dispozícii pracovníci odborov a oddelení, služby ktorých verejnosť využíva najčastejšie: stavebný úrad, odbor komunálnych činností, finančný odbor, oddelenie správy majetku a sociálne oddelenie. „Svoje záležitosti si tu vybaví až 75 percent občanov, ktorí už nebudú musieť chodiť po budove a hľadať úradníkov. Tí budú mať zároveň väčší pokoj na svoju prácu,“ konštatuje prednosta mestského úradu Ľubomír Martinka.
Spomínaný informačný systém by mal zabezpečiť, aby sa návštevníci klientského centra či pokladne nepredbiehali a aby nemuseli vystávať v radoch. Namiesto toho si každý z nich pomocou terminálu vytlačí lístok, kde bude napísané, koľký je v poradí. Keď príde na rad, rozsvieti sa jeho číslo na elektronickej tabuli. Hlavná sa bude nachádzať vo vestibule úradu, menšie budú priamo na dverách kancelárií. „Občan si môže dovtedy posedieť vo foyeri, ktorý plánujeme v blízkej budúcnosti vybaviť novým nábytkom,“ dodáva prednosta.
Nitriansky mestský úrad je zo samospráv údajne prvý, ktorý uvedený elektronický systém využíva. Náklady naň spolu s úpravou priestorov pre klientské centrum predstavujú okolo 1,5 milióna korún. V tejto sume sú podľa prednostu zahrnuté aj čipové karty. „Vďaka nim budeme mať lepší prehľad o zamestnancoch – kto z nich sa nachádza na úrade, kedy je vonku, ale aj to, či a koľkých občanov vybavil,“ hovorí Ľ. Martinka. Registráciu pohybu ľudí po úrade považuje primátor Ferdinand Vítek za dôležitú aj z hľadiska protikorupčných opatrení a bezpečnosti. „V minulosti tu už došlo aj ku krádežiam,“ poznamenal.
K zlepšeniu služieb pre občanov má prispieť plazmová obrazovka, umiestnená nad vrátnicou. Novinkou sú tiež špeciálne informačné stojany vo vestibule, na ktorých sú rôzne úradné dokumenty. Oznamy sú umiestnené aj v dvoch presklených osvetlených tabuliach pred hlavným vchodom, ktorý je bezbariérový.