Ideálne by bolo, keby sa pacienti na prednostné vyšetrenie vopred telefonicky objednali. Akútne stavy však vždy musia mať prednosť,“ povedal nám lekár Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Ľubomír Ševčík, ktorý záležitosť konzultoval aj so Slovenskou lekárskou komorou a Asociáciou súkromných lekárov.
V kompetencii samosprávneho kraja je tiež určenie sumy, ktorú môžu lekári za prednostné vybavenie pacienta požadovať. „Zákon ju nijako neobmedzuje. My sme sa rozhodli pre hornú hranicu 200 korún,“ uviedol Ševčík. Z lekárskeho prostredia vyšli návrhy, aby bol „strop“ až 500 korún, s tým však predseda NSK Milan Belica nesúhlasil. „Samozrejmosťou je, že lekár musí vystaviť pacientovi potvrdenie o prevzatí peňazí, kde bude presne uvedené, za čo bol poplatok vybratý,“ dodáva Ľubomír Ševčík. Pripomína, že o poskytovaní tejto služby treba pacientov upozorniť oznamom v čakárni. Najskôr však musí mať lekár povolenie z Úradu NSK. Vydáva sa na jeden rok. „Do dnešného dňa sme dostali v rámci celého kraja len šesť žiadostí od lekárov,“ prezradil Ševčík.
Dodal, že treba ešte doriešiť, ako postupovať pri vyšetreniach trvajúcich dlhšie ako 15 minút. „Patria sem najmä endoskopické vyšetrenia, ako je napríklad gastrofibroskopia, colonoskopia. Myslím si, že pre pacientov, ktorí majú záujem o prednostné vybavenie, by mal byť v týchto prípdoch vyčlenený čas pred ordinačnými hodinami alebo po nich.“
Názory pacientov na vyberanie poplatkov za prednostné vybavenie u lekára nie sú jednotné. Niektorí to považujú za neetické. Podobné je to aj u lekárov. „Niektorí tomu nie sú naklonení, iní na to čakajú. Treba to riešiť citlivo,“ reagoval viceprezident Regionálnej lekárskej komory v Nitre Ján Bernát, ktorý je zároveň riaditeľom mestskej polikliniky v Šuranoch. Tvrdí, že tam sa doteraz poplatky za prednostné vybavenie od pacientov nevyberali.