Občania na polícii nemusia vysvetľovať, ako sa k nim dostali, až do apríla 2006 platí „zbraňová amnestia“. „V rámci nej je možné zbraň odovzdať na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Ak expertíza potvrdí, že s ňou nebol spáchaný trestný čin, môže občan požiadať o jej zaevidovanie. Ak to neurobí, zbraň po roku prepadne do vlastníctva štátu,“ informoval nás hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Nitre mjr. Miloš Fábry. Zo spomínaných 54 zbraní bolo 31 krátkych (pištole, revolvery) a 23 dlhých (guľovnice, brokovnice, malokalibrovky).
Polícia zároveň odoberá zbrane a zbrojné preukazy nespoľahlivým osobám. Za také sa považujú osoby, ktoré boli trestne stíhané za úmyselný trestný čin, ale aj také, u ktorých sa opakovane našli legálne držané zbrane s nabitým ostrým, respektíve zakázaným strelivom. Do kategórie nespoľahlivých sú zaradené tiež osoby s agresívnym správaním alebo vo zvýšenej miere požívajúce alkohol či iné návykové látky. „Nie je u nich záruka, že zbraň nezneužijú,“ hovorí Fábry. Upresnil, že vlani polícia v kraji odňala štyridsať zbrojných preukazov, tento rok do konca augusta ich bolo tridsať. „Z uvedeného počtu sa celkovo devätnásť účastníkov konania odvolalo proti rozhodnutiu správneho orgánu jednotlivých okresných riaditeľstiev. Všet-
kých devätnásť rozhodnutí však Krajské riaditeľstvo PZ v Nitre potvrdilo ako správne. Napriek tomu štyri osoby ešte žiadali preskúmať zákonnosť rozhodnutia prostredníctvom Krajského súdu v Nitre. Ten ani v jednom prípade nezrušil naše rozhodnutie ako protizákonné,“ dodal mjr. Fábry.