doklade s adresou na zásielke. Evidencia obyvateľstva totiž o jej zmene automaticky informuje viaceré inštitúcie (elektrárne, vodárne, plynárov, poštu, telekomunikácie...), ktoré si údaje vo svojej databáze aktualizujú.
Je logické, že väčšina ľudí nie je zo zmeny názvu „svojej“ ulice nadšená. Na úseku evidencie obyvateľstva v Nitre mali iba jediný prípad, keď tento proces iniciovali sami občania. „V roku 2002 žiadali premenovanie ulice zo Svätovavrineckej na Zvončekovú, pretože pôvodný názov bol príliš dlhý,“ spomína si Zuzana Psotová z evidencie obyvateľstva.
Ak by sa mal striktne dodržiavať zákon z roku 2003, premenované by museli byť aj ďalšie ulice. Nová legislatíva totiž hovorí, že by jedna ulica nemala prechádzať viacerými mestskými časťami. „Štúrova ulica v Nitre ide cez Staré mesto, Mlynárce aj Kynek, Novozámocká ulica cez Staré mesto, Horné a Dolné Krškany, rovnaký názov má aj v obci Ivanka pri Nitre,“ hovorí Zuzana Psotová.
Málokto vie, že od roku 2003 je v platnosti aj nová vyhláška, podľa ktorej sa k súpisnému číslu (poradové číslo stavby) domu môžu priraďovať písmená abecedy. Cieľom je dosiahnuť, aby vedľa domu s číslom 3, postaveného povedzme v roku 1982, nestál dom číslo 250, postavený o dvadsať rokov neskôr. Podľa novej vyhlášky môže nový dom dostať súpisné číslo 3A. Bolo by to logické a prehľadnejšie - návštevník by tak neblúdil po celej ulici, kým nájde správne číslo. „Niektorí občania sa však takémuto riešeniu bránia kvôli zlým susedským vzťahom. Argumentujú, že ak odosielateľ zásielky zabudne do adresy napísať k číslu aj písmeno, skončí pošta v rukách suseda,“ konštatuje Zuzana Psotová.