stia mesto, pracujú v organizáciách, ktoré ich pomoc potrebujú. Okrem nábytku, potravín a vecí osobnej spotreby poskytujeme aj odborné poradenstvo, týkajúce sa toho, ako si môžu občania riešiť stav hmotnej a sociálnej núdze sami, alebo ich nasmerujeme na odborníkov, ktorí im dokážu pomôcť. Mesto uvítalo naše aktivity a poskytlo nám na činnosť priestory v Materskej škole na Čajkovského ulici na Klokočine.“
Zámerom Farosu je poskytnúť pomoc aj ľuďom z Orechovho dvora. Do konca augusta tam už bude bývať 180 ľudí, z toho asi 60 detí. Mesto postavilo v tejto lokalite byty s nižším štandardom, aby tam mohlo vysťahovať najmä neplatičov. „Mohli by sme argumentovať, posudzovať a iste by sme nemuseli dlho hľadať vinníka, prečo sa dostali do takejto situácie, ale zanechajme súdy a skúsme im pomôcť – najmä deťom, ktoré za nič nemôžu. Matky sa svojich detí nechcú zbaviť, nechcú ich dať do domova. Aj keď sú chudobné, milujú svoje deti a nevedia si život bez nich predstaviť. Nemajú však na čom variť, potrebujú sporáky na tuhé palivo, potrebujú kachle, aby v zime nezamrzli... A keďže dopyt po materiálnej pomoci je väčší ako naša ponuka, prosíme o pomoc aj občanov Nitry a blízkeho okolia,“ hovorí Anna Kasanová.
Predsedníčka združenia Faros bola ešte donedávna riaditeľkou Azylového domu v Nitre, takže o ľudskej biede dokáže rozprávať veľmi dlho. Vie aj to, že mnohí ľudia pomoc naozaj potrebujú. „Viola Biharyová sa stará o 14-
člennú rodinu, pešo dochádza do mesta, statočne pracuje v Útulku pre bezdomovcov za aktivačný príspevok, aby pomohla dcére postarať sa o hladné krky. Mária Lakatošová sa stará o osem detí a túži si k sebe vziať aj tú najmenšiu dcérku, ktorá je v detskom domove. Takto by sme mohli menovať viacerých Rómov i Nerómov,“ hovorí Anna Kasanová a dodáva: „Prosíme občanov Nitry a blízkeho okolia, aby nám poskytli veci, ktoré im možno v pivniciach zavadzajú, ale sú ešte funkčné, použiteľné. Potrebujeme najmä sporáky na pevné palivo, prípadne elektrické platničky, kachle, bicykle (lokalita je dosť ďaleko od mesta), paplóny, deky, vankúše, posteľnú bielizeň, uteráky, nábytok, najmä skrinky a stoličky, chladničky, práčky, vysávače, žehličky, sušiče na bielizeň, kuchynský riad, dáždniky, obuv, mydlá, pracie prášky, čistiace prostriedky, trvanlivé potraviny, detské knihy, školské potreby a hračky.“
Ak ste sa rozhodli pomôcť aj vy, bližšie informácie môžete získať na telefónnych číslach 037/652 18 05-7.