ké objekty.
Umelci v Beladiciach sa oboznamujú s tvorbou a technikami kolegov z iných krajín. Okrem umenia sa zamerali aj na historické a kultúrne krásy Slovenska, v rámci výletov navštívia Spiš aj Nitru. „Téma šiesteho ročníka je ľubovoľná. Trendy necharakterizujú krajinu, ale individualitu. Veľa Talianov pracuje napríklad technikou „raku dolce” – vypálené dielo sa farbí veľmi jemnou zafarbenou hlinou, ktorá sa následne asi hodinu páli v prírodnej peci,” vysvetľuje akademický sochár Ilja Holešovský. Hlinu do Beladíc doviezli z niekoľkých miest, umelci spravidla experimentujú s každým druhom. Hmota z Kalinova je žiaruvzdorná, a preto je vhodná na stvárňovanie väčších diel. Polovicu z nej tvorí šamot. Hliny, ktoré ho obsahujú, sú mimoriadne vhodné na techniku raku, ktorá je naplánovaná na záverečný týždeň podujatia.
Francúzku Elisabeth Le Rétif z malej dedinky Lampaul Ploudalmézeau fascinuje sledovať život ľudí a porovnávať ho s tým, čo zažíva vo svojej vlasti. V jej tvorbe dominujú ženy. Nezobrazuje ich krásu, ale všíma si prirodzenosť. „Mám rada ženy, lebo sú ľahko tvarovateľné. Zobrazujem ich niekedy aj s deťmi, často v prostredí, v ktorom sú odkázaní jeden na druhého. Niežeby som nepotrebovala chlapov, ale mám rada ženskú jednoduchosť. Ženu z ulice, nie ženu z palácov,” povedala Elisabeth Le Rétif. Obyčajní ľudia podľa nej len pôsobia obyčajne, no vyžaruje z nich krása, energia a múdrosť, aká často nesála ani z profesorov. Dominuje u nej prostredie mesta, možno preto, že kontrastuje s vidiekom, na ktorom sama žije.
Litovčan Remigijus Sederevičius prišiel spoznať Slovensko. Kaštieľu chce zanechať sochy, ktoré by mohli osadiť v parku.
Workshop trvá tri týždne, vyvrcholí vernisážou spojenou s výstavou keramických diel, vytvorených priamo na podujatí. Tento rok ho navštívili umelci z Argentíny, Francúzska, Veľkej Británie, Holandska, prišiel tiež Litovčan, Kazach je na Slovensku už po tretí raz.