stať 20-tisíc korún a ďalších päť percent 10-tisíc korún za rok.
Prváci dostanú štipendiá až po prvom semestri, keď budú známe ich prvé študijné výsledky. U ostatných študentov sa bude prihliadať na výsledky počas predchádzajúceho akademického roka. Druhou zmenou sú mimoriadne štipendiá za excelentné výsledky vo vedeckej či športovej činnosti. Podľa TASR si zmena v tomto roku vyžiada 64,4 milióna, v budúcom približne 150 miliónov. Minister sa ani pri tomto kroku nevyhol kritike – štipendiá majú dostávať aj študenti súkromných škôl, čo sa nepáči najmä Štrajkovému výboru študentov.
Výšku štipendií aj počet poberateľov stanovia univerzity alebo ich fakulty. Na začiatku roka zverejnia kritériá, podľa ktorých budú štipendiá prideľovať. Musia zverejniť aj mená poberateľov.
Podľa rektora nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa Daniela Kluvanca mohli prísť štipendiá aj skôr. „Už dlhší čas pozorujeme nezáujem vysokoškolákov dosahovať špičkové výkony. Vládne kurz priemernosti, respektíve kurz dopracovať sa k diplomu,“ povedal Kluvanec. Predpokladá, že pre študentov sa štipendiá stanú podnetom na kvalitnejšie štúdium aj motívom na zapojenie sa do odborných projektov.
Kritériá na udelenie štipendií má vraj Univerzita K. Filozofa už premyslené. Pre svojich študentov očakáva sumu približne 12 miliónov korún. Rektor Kluvanec ale upozorňuje, že so štipendiami pribudne univerzite aj administratíva.