e, Vrábľoch a Zlatých Moravciach, na ktorej sa spolu s políciou zúčastnili pracovníci SČK.
„Z 95 zastavených vodičov dokázalo prvú pomoc správne poskytnúť iba 22, 21 ju nevedelo poskytnúť vôbec. Jeden vodič sa dokonca k tejto téme odmietol vyjadriť s komentárom „nech sa každý stará sám o seba“. On vraj nikomu prvú pomoc poskytovať nebude,“ hovorí Barbora Bengyáková. Pracovníci Červeného kríža sa zamerali aj na vybavenie vozidiel autolekárničkami. „To je v porovnaní s minulými rokmi na dobrej úrovni,“ konštatovala riaditeľka územného spolku SČK. Súvisí to so skutočnosťou, že dnes sa už autá predávajú aj s autolekárničkami. Absentovali iba v piatich prípadoch. „Zo 116 kontrolovaných autolekárničiek však bolo kompletne vybavených len 72. Obsah šestnástich bol úplne nepoužiteľný.“
Súčasná legislatíva na povinné vybavenie áut lekárničkami akosi zabudla. „Vyhláška o podmienkach premávky vozidiel na pozemných komunikáciách bola zrušená. Nový predpis, podľa ktorého by bola autolekárnička súčasťou povinnej výbavy, zatiaľ prijatý nebol,“ informoval nás kpt. Andrej Sitkey z Okresného dopravného inšpektorátu v Nitre. Až do prijatia novej vyhlášky teda policajti vodičov, ktorým chýba autolekárnička, pokutovať nemôžu.
Pracovníci SČK tiež kritizujú, že sa v autoškolách už podľa nového zákona nemusí vyučovať prvá pomoc. Barbora Bengyáková dúfa, že sa situácia dorieši a absolvovanie kurzov prvej pomoci bude pre vodičov povinné.