od nej v budúcnosti kúpiť zatiaľ neexistujúcu budovu na Palárikovej ulici, kde plánuje zriadiť svoje administratívne centrum.
Spôsob, akým uvedený zámer poslanci realizujú, je podľa prokurátora porušením zákona o verejnom obstarávaní a prijaté uznesenie tento zákon obchádza. Predseda NSK Milan Belica navrhol protestu vyhovieť. Zastupiteľstvo však schválilo pozmeňujúci návrh nezávislého poslanca Mária Dingu. To znamená, že uznesenie, napadnuté prokurátorom, zostáva naďalej v platnosti.
Ako sme už spomenuli, budova, ktorá sa má stať administratívnym sídlom NSK, ešte nie je postavená. „Stavebné a s nimi súvisiace dodávateľské práce budú uskutočňované fakticky ako výstavba sídla samosprávneho kraja, pre samosprávny kraj, podľa podmienok schválených samosprávnym krajom. Od počiatku ide teda o uskutočňovanie stavebných prác pre samosprávny kraj, ktorý je v tomto prípade obstarávateľom, a teda je povinný na obstaranie stavebných prác a s nimi súvisiacich prác potrebných na zhotovenie stavby použiť metódy a postupy verejného obstarávania,“ konštatuje v proteste prokurátor.
Poslanec Dinga s tým nesúhlasí. Podľa neho si samosprávny kraj u spoločnosti Gap Real neobjednáva stavebné a dodávateľské práce, ale od nej kúpi hotovú nehnuteľnosť. „Podľa zákona o verejnom obstarávaní sa povinnosť obstarávateľov nevzťahuje na uzavieranie zmlúv, ktorých predmetom je nadobúdanie vlastníctva alebo nájom nehnuteľností,“ hovorí poslanec. Odvoláva sa aj na Občiansky zákonník: „Vec ako predmet kúpy nemusí existovať už v čase uzavretia kúpnej zmluvy. Možno kúpiť i veci, ktoré iba vzniknú v budúcnosti“.
Za Dingov návrh nevyhovieť protestu prokurátora hlasovalo 21 poslancov, proti boli piati, dvaja sa zdržali, siedmi nehlasovali. „Je mi z toho smutno, je to ďalší prípad, keď sa zastupiteľstvo postavilo arogantne k názoru prokurátora,“ reagoval predseda NSK Milan Belica.
Podpredseda Miklós Fehér (SMK) oponoval: „Aj prokuratúra sa môže mýliť, nie je to orgán, ktorý rozhoduje o práve a nepráve, o vine a nevine.“ Predseda poslaneckého klubu SMK László Hóka v tejto súvislosti pred časom uviedol, že „o porušení zákona môže rozhodnúť jedine súd, nie pán prokurátor ako osoba. Ak sa z nejakého dôvodu domnieva, že bol zákon porušený, tak jeho povinnosťou je obrátiť sa na súd.“