Piatok, 27. január, 2023 | Meniny má Bohuš

Nová športová hala sobášom z rozumu?

Mesto Nitra patrí medzi najväčšie na Slovensku, lenže chýba mu športová hala, ktorou by sa mohlo pochváliť. Po definitívnom zatvorení brán haly Plastiky v Dolných Krškanoch zostala iba jediná - Olympia.

Tou sa však rozhodne nemožno pýšiť. Túto situáciu mala vyriešiť nová športová hala, s ktorou sa rátalo na Klokočine, ale rodil sa aj projekt, ktorý mal pripravený riaditeľ Športového gymnázia Jaroslav Maček.
Ako sme už písali, pred dvoma týždňami si na Poľane spolu sadli za jeden stôl predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja (NSK) Milan Belica, primátor Nitry Ferdinand Vítek, prednosta MsÚ Ľubomír Martinka, rektor UKF Daniel Kluvanec i predseda Krajského športového centra Zdenko Belaj, aby našli spôsob, ako postaviť v Nitre športovú halu, ktorej výstavba by nebola predražená, ale zároveň aby bola viacúčelová a čo najviac využitá. Ako najvhodnejší variant sa javí prestavba centrálneho tenisového dvorca, ktorý je v objekte UKF, avšak menší problém je v tom, že nie celý pozemok patrí univerzite. Na výstavbu športovej haly, ktorá by mala kapacitu približne 2000 miest na sedenie, by bolo treba zabrať aj časť pozemku patriacemu Nitrianskemu samosprávnemu kraju a možno časť ďalšieho, ktorého majiteľom je štát, presnejšie Daňový úrad Banská Bystrica.
Je to najlogickejšie riešenie
„Čo sa týka mňa, tak ja túto investíciu jednoznačne podporujem, pretože ide smerom k ľuďom, a najmä tým mladým, ktorých takto dostaneme z ulice k športu. Predpokladám, že aj napriek niektorým napätiam v zastupiteľstve nebudú ani poslanci proti tomu, aby sme ten kúsok pôdy, ktorý my môžeme veľmi ľahko oželieť, dali napríklad ako náš vklad do výstavby novej haly. Možností je však viac a ja podporím akúkoľvek z nich, ktorá povedie k realizácii celého projektu,“ vyjadril predseda NSK Milan Belica svoj súhlas s výstavbou nového športového stánku práve na nami spomínanom mieste. „Obyvateľom Klokočiny by som novú halu určite doprial, ale pri zhodnotení všetkých pre a proti, prečo postaviť halu práve tam a nie niekde inde, nám vyšlo jednoznačne ako najlogickejšie práve toto riešenie. Ak už opomenieme skutočnosť, že sa bude nachádzať vo veľmi peknom prostredí, tak pre jej výstavbu v tejto lokalite hovorí aj to, že v jej blízkosti sa nachádzajú dve univerzity a tri stredné školy (Hotelová, Potravinárska a Športové gymnázium), takže využiteľnosť športovej haly v čase vyučovania je zaručená. Ja verím aj tomu, že ani v popoludňajších hodinách nebude zívať prázdnotou, veď ľudí, ktorí chcú športovať, je nielen na Chrenovej, ale v celom meste viac ako dosť,“ dodal M. Belica.
Trojmanželstvo z rozumu
Jedným z tých, ktorí sa ako prví podujali spojiť najvýznamnejšie osobnosti Nitry k vzájomnej spolupráci pri výstavbe novej športovej haly, bol prednosta MsÚ Ľubomír Martinka. „Hneď na úvod poviem, že niektorí ľudia si neprajú, respektíve boli by najradšej, aby Mesto, NSK a určité inštitúcie medzi sebou nespolupracovali. Sám však netuším prečo. Myslel som si, že prvým ohnivkom takejto spolupráce môže byť výstavba novej športovej haly. S myšlienkou postaviť ju na UKF prišli práve ľudia na tejto univerzite a ja som sa podujal rozvinúť ju ďalej, preto som oslovil nielen primátora, ale aj predsedu NSK. Na NSK sa rozhodli podporiť tento projekt preto, lebo stavať veľkú halu, aká je napríklad vo Zvolene, je úplne zbytočné, pretože šesťtisíc ľudí zrejme nikdy na šport či kultúru nepríde. Optimálne je okolo dvetisíc. Rátame s tým, že hala, ktorá by sa postavila pri UKF, by nebola využívaná iba na šport, ale viacúčelovo. Prirodzene, využiteľnosť takéhoto objektu je zaručená aj tým, že v blízkosti sú školy, ktorých študenti by mali kde športovať. Celá táto akcia je akési trojmanželstvo z rozumu. Z UKF vyšiel nápad, Mesto chce realizovať stavbu športovej haly a bokom v tomto smere nechce stáť ani NSK. Mesto síce schválilo peniaze na výstavbu haly na Klokočine, ale v tejto lokalite by to bolo určite menej optimálne ako pri návrhu UKF. Kto tvrdí, že by bola využívaná žiakmi z okolitých škôl, ten zavádza, pretože takmer všetky základné školy majú svoje telocvične a navyše gymnázium má veľmi pekný športový areál. Jednoducho neviem si predstaviť využiteľnosť haly do približne štvrtej hodiny. Po tomto čase už áno, ale to na efektivitu nestačí. Radšej otvorme školské areály popoludní pre verejnosť a o športovanie našich obyvateľov, ale aj športových klubov v tejto lokalite sa báť nemusíme. Teší ma, že v súčasnosti deklarujú svoje „áno“ výstavbe novej športovej haly pri UKF nielen rektor spomínanej univerzity, ale aj predseda NSK a primátor. Verím, že to celé odobria aj poslanci oboch samosprávnych zložiek a v neposlednom rade správna rada UKF,“ vyslovil prednosta MsÚ nádej na zrealizovanie celého projektu.
UKF ide najmä o šport
„Aj my by sme chceli, aby v Nitre stála hala, ktorá by rozmerovo spĺňala európske normy a kapacitne by vyhovovala určitým požiadavkám. Na našej univerzite máme špecializácie na telesnú výchovu a šport, ktoré chceme postupne rozširovať aj na trénerstvo, medzi študentmi je navyše veľa takých, ktorí športujú nielen rekreačne, ale aj vrcholovo, takže mať takýto objekt v blízkosti je naozaj veľmi potrebné,“ naznačil rektor UKF Daniel Kluvanec jeden z dôvodov, prečo prišli na UKF s myšlienkou vybudovať na ich pôde reprezentatívnu športovú halu. „Navyše, ženské zložky vo volejbale, basketbale či hádzanej nemajú svoje domovské priestory v Nitre a chodia hrávať po okolí. Aj tie by sme chceli vrátiť naspäť pod Zobor a poskytnúť im túto novú halu. Rozhodne celá naša snaha o prinavrátenie týchto športov do Nitry nie je zo strany UKF chápaná komerčne, ale skôr tak, že chceme vrátiť Nitre to, čo bolo a je jej. Jednoducho povedané, ide nám najmä o šport.“ A prečo práve objekt centrálneho tenisového dvorca? „Z hľadiska nášho dlhodobého programu sme chceli postaviť novú halu, ktorá by ale bola menšia ako tá, ktorá sa plánuje teraz. Respektíve, spomínaný dvorec sme chceli zastrešiť a zrekonštruovať. Teraz sme však ochotní spojiť sily, zriecť sa tejto myšlienky a podporiť tú, kde by z nášho objektu vyrástla mestská športová hala. Za súčasného stavu je to totiž najvýhodnejšia alternatíva a navyše vo veľmi peknej lokalite. V objekte sú všetky inžinierske siete, problém nie je ani s kotolňou, navyše, časť celej budúcej haly je prakticky už postavená. Na tom sa dajú ušetriť nemalé náklady. Hrubé a skromnejšie odhady hovoria, že nová hala by mohla stáť okolo 50 miliónov. Pravda, táto suma môže byť o nejaké financie navŕšená pri riešení vybavenosti haly. Verím, že všetky dôležité inštitúcie, teda NSK, Mesto, my či ďalšie zložky nájdeme spoločnú reč a dobrá vec sa podarí aj zrealizovať. Na to je ale potrebné odložiť žabomyšie vojny a osobné ambície. Komu záleží na Nitre a jej obyvateľoch, ten spoločný projekt určite podporí,“ vyjadril D. Kluvanec nádej nad schválením celého projektu.
Hala musí byť reprezentačná
Projekt veľmi peknej športovej haly mal pripravený aj riaditeľ Športového gymnázia Jaroslav Maček. „Bol som v kontakte s rektorom UKF a diskutovali sme o novej hale, ale ozval sa mi prorektor Félix, ktorý mi oznámil, že oni už pracujú na jej projekte. Mala by stáť na mieste centrálneho tenisového dvorca. Povedal som si, že konečne, pretože už dávnejšie som poukazoval na to, že na pozemku medzi dvomi školami treba niečo podobné postaviť. Som presvedčený, že ak by sme ho nevyužili na takéto niečo, tak skôr alebo neskôr by tam vyrástlo úplne niečo iné, čo by so športovými aktivitami nielen študentov, ale aj obyvateľov mesta vôbec nesúviselo,“ zamyslel sa J. Maček. „Na druhej strane, keď som sa dozvedel, kde by mala stáť nová mestská hala, tak som bol nemilo prekvapený, pretože je tam dosť malý priestor na to, aby jej kapacita bola aspoň dvojtisícová. Nie som proti, aby sa centrálny dvorec prerobil na športovú halu, len neviem, či sa podarí vysporiadať všetky priľahlé pozemky tak, aby nová športová hala bola skutočne dostatočne veľká, respektíve aby to nebola iba akási väčšia telocvičňa. To by vôbec nebolo dobré a určite by to nesplnilo účel. V súčasnosti som preto dosť skeptický a výstavbu novej haly s kapacitou okolo dvetisíc miest na sedenie aj pre spomínané pozemky nevidím dvakrát reálne. Ak by sa to však podarilo všetko vybaviť, potom budem rád, že hala bude stáť pri našej škole, a že ju budú využívať aj naši študenti. A na jej výstavbu určite zoženiem nejaké prostriedky aj ja.“ Výstavba športovej haly v blízkosti Športového gymnázia a dvoch univerzít je naozaj to najlepšie riešenie. „Prirodzene, nám to iba pomôže, pretože ak získam kvalitného športovca, môžem mu ponúknuť štúdium na strednej škole a po jej skončení plynulý prechod na vysokú, pričom všetko potrebné pre jeho športové vyžitie má vo veľmi blízkom okolí. Ja by som však potreboval na zimu pre našich atlétov zakrytú bežeckú dráhu v dĺžke asi 100 metrov s tromi tartanovými dráhami a dráhu na skok do diaľky. Viem si teda predstaviť aj také niečo, že by sme postavili športovú halu tak, ako ju mám spracovanú ja, pričom by sa postavila aj hala na UKF, ktorá by bola s tou našou prepojená tunelom, kde by bol spomínaný bežecký tartan. Riešení je jednoznačne viac, a ja rozhodne podporím taký projekt športovej haly, ktorá bude naozaj reprezentačná, minimálne pre dvetisíc sediacich divákov, bude podľa možnosti multifunkčná a bude slúžiť nielen všetkým študentom našej školy a z UKF či SPU, ale aj širokej verejnosti a v neposlednom rade športom, ktoré si zatiaľ musia hľadať útočiská v okolí Nitry, ako napríklad basketbalistky, volejbalistky či hádzanárky,“ vyjadril J. Maček jasne svoj názor na výstavbu nového športového stánku pod Zoborom.
Nech zvíťazí zdravý rozum
Predseda Krajského športového centra Zdenko Belaj nám poskytol aj ďalšie informácie spojené s výstavbou novej haly. „Rokoval som s prezidentmi zväzov volejbalu, hádzanej, basketbalu i univerzitného športu a všetci podporili našu iniciatívu, ba dali mi písomný súhlas a odporúčanie na realizáciu tohto projektu. Do Nitry nechceme vrátiť len ženskú hádzanú, volejbal a basketbal, ale opäť chceme oživiť aj mužskú hádzanú, ktorá prakticky už zanikla, pod Zoborom však mala svoju tradíciu i kvalitu. Nie je to iba o tom, že postavíme novú halu a potom sa budeme pýtať, čo s ňou, ale ide nám o pritiahnutie doslova odvrhnutých športov a ich akési znovuzrodenie. Prirodzene, myslíme aj na širokú verejnosť. Viem, že nie všetci podporujú tento náš projekt, kto však rozmýšľa racionálne a komu ide skutočne o šport a ľudí, ten mu dá súhlasné stanovisko. Nielen ja, ale všetci tí, ktorí sa pokúšame celú myšlienku aj zrealizovať, veríme, že tých, ktorí ju podporia, je oveľa viac, a že nová športová hala v krásnom prostredí pri rieke stáť predsa len bude.“

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 2. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 3. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 4. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 5. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 6. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska
 7. Už len dnes: Predplatné SME.sk za jedinečnú cenu 30 eur
 8. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 2. Bude rok 2023 naozaj náročný na osobné financie?
 3. Nadácia COOP Jednota zatraktívňuje regióny
 4. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 5. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 6. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok
 8. Zavedenie novej dane ohrozuje energetickú bezpečnosť Slovenska
 1. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 5 924
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 4 574
 3. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 2 372
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 2 141
 5. Sardínia ukáže iné Taliansko. Oviec má raz toľko než obyvateľov 1 826
 6. Radi čítate a ešte radšej tvoríte? Toto je 40 dôvodov pre Vás 1 667
 7. Košičanom budeme dodávať teplo za tretinové ceny aj tento rok 1 453
 8. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 1 329

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 2. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 3. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 5. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 6. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 7. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 8. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 580
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 964
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 915
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 886
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 019
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 594
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 474
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 286
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

ilustračné

Autá blokovali chodník.


20m
Poliklinika NSK Šaľa

Na župe sú pochybnosti ohľadom zmluvy, uzavretej s firmou MONT-MG.


2 h
Ilustračná fotografia.

Prinášame veľký prehľad rodičovských príspevkov a dávok.


3 h
Kolotoč zostane, z ihriska bude pikniková lúka.

Z dvoch etáp je jedna. Práce majú byť hotové v novembri.


3 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Vírus pre zviera znamená istú smrť. Účinná terapia ani vakcína zatiaľ neexistujú.


24. jan

Páchatelia rozprávali po poľsky.


21 h

Skúšajú poistné ventily na vypustenie pary.


24. jan

Poškodením majetku a krádežou peňazí vznikla majiteľom celková škoda viac ako 3 000 eur.


25. jan

Blogy SME

 1. Ján Škerko: Do našej slnečnej sústavy politických strán prišla nová „modrá“ planéta, ktorú predstavil Mikuláš Dzurinda
 2. Zuza Kumanova: Nezabudnúť na holokaust je povinnosťou nás všetkých
 3. Post Bellum SK: Obete holokaustu nie sú len číslami, majú svoje mená
 4. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane
 5. Norbert Skoupa: Čo ma naučil prvý rok behu
 6. Miro Jankes: Januárové obrázky (2023)
 7. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan)
 8. Post Bellum SK: Svedectvo štyroch žien, ktoré prežili holokaust
 1. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 30 580
 2. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 17 964
 3. Martin Plesch: Pán primátor, načo vlastne máme Mestskú políciu v Bratislave? 7 915
 4. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles 6 886
 5. Rastislav Čurma: Divotvorný Kráľovský Chlmec - Maďar, maďarský, najmaďarskejší 5 019
 6. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 594
 7. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 474
 8. Věra Tepličková: Doktor Bukovský vyhral prvostupňový súd s blogerom 3 286
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu