a rokovanie zastupiteľstva zabezpečuje útvar riaditeľa úradu.
Zastupiteľstvo NSK rozhodlo o zrušení odboru už pred dvomi týždňami, predseda Milan Belica však uznesenie nepodpísal. Poslanci ho v tajnom hlasovaní potvrdili, takže predsedov podpis už nie je potrebný. Tajné hlasovanie je v takýchto prípadoch ne-
štandardné – navrhol ho Mário Dinga, z dielne ktorého je aj samotný návrh na zrušenie organizačného odboru. Zdôvodnil to tým, že na odbore pracujú rodinní príslušníci poslankyne za HZDS Lýdie Forrovej. „Chcel som, aby sa každý mohol pri hlasovaní slobodne rozhodnúť,“ konštatoval Dinga.
Predseda Milan Belica vyhlásil, že zrušenie odboru je hrubý útok na funkčnosť kraja, ktorý môže spôsobiť aj problémy pri organizovaní jesenných volieb do orgánov NSK. „Navyše vyvolá ďalšie napätie v etnických vzťahoch,“ myslí si Belica, podľa ktorého SMK „vypustila džina z fľaše“. Dingov návrh totiž prešiel vďaka podpore poslancov z SMK, ktorí majú v zastupiteľstve väčšinu. Belica dodal, že o miesto prišlo šesť Slovákov.
„Zo zrušených miest boli obsadené len štyri, z toho jeden pracovník bol maďarskej národnosti. Čiže tvrdenie o tom, že ide o etnické čistky, je účelové,“ reagoval podpredseda NSK Miklós Fehér. Dôvodom na zrušenie organizačného odboru je podľa neho skutočnosť, že sa materiály na zastupiteľstvo dostávajú k poslancom v elektronickej podobe. Niektorí úradníci sa tak vraj stali nadbytočnými.
Ako nás informoval riaditeľ Úradu NSK Ján Kovarčík, jednému zamestnancovi – spomínanému nominantovi SMK - bude vyplatené odstupné. „Odchádza aj pracovníčka, ktorá tu bola v skúšobnej dobe,“ uviedol riaditeľ. Príbuzné poslankyne Forrovej na úrade zostávajú. „Dcéra pani poslankyne bola preradená na regionálny rozvoj, jej sestra sa stala vedúcou na personálnom,“ upresnil Kovarčík. Dodal, že ide o kvalitné pracovníčky. Na úrade je zamestnaný aj jeho syn, ktorý je vedúcim zahraničného oddelenia. „Študoval v USA, jeho kvality sú jasné,“ vyhlásil Ján Kovarčík.