Nedeľa, 16. január, 2022 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Výpoveď bola neplatná, učiteľ sa súdi o náhradu mzdy

Stredná priemyselná škola F. Kráľa v Nitre prehrala súdny spor so svojím zamestnancom – učiteľom Michalom Vlasákom. Ešte v decembri 2000 s ním riaditeľ Anton Földesy okamžite zrušil pracovný pomer „z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny obzvlášť hrubým s


pôsobom“. Súd však dospel k záveru, že tento akt bol neplatný. Po dvoch rokoch (v novembri 2002) sa učiteľ vrátil do školy. Náhrady mzdy za obdobie, keď nemohol učiť, sa však dočkal iba čiastočne. K slovu sa opäť dostal súd.

Rozsudok nie je právoplatný
„Škola mi vyplatila ušlú mzdu (53 114 Sk v „čistom“) len za obdobie šiestich mesiacov – od decembra 2000 do júna 2001, aj to až pol roka po tom, ako som opäť nastúpil do zamestnania. Peniaze za obdobie od júna 2001 do novembra 2002 som však stále nevidel,“ hovorí Michal Vlasák. V rukách drží rozsudok okresného súdu, podľa ktorého mu škola má uhradiť náhradu mzdy aj za spomínané obdobie. Konkrétne ide o 184 798 korún so 17,6-pecentným úrokom z omeškania od 1. marca 2003 až do zaplatenia. K tomu treba pripočítať náhradu trov konania vo výške 38 320 korún pre právnu zástupkyňu a vyše 9-tisícové súdne trovy. Rozsudok však nie je právoplatný, riaditeľ školy sa voči nemu odvolal.
Právna zástupkyňa školy na pojednávaní žiadala, aby súd žalobu M. Vlasáka zamietol. Argumentovala, že by v tomto prípade mala platiť zákonná fikcia, že pracovný pomer bol skončený dohodou – dôvodom má byť fakt, že Vlasák vo svojej prvej žalobe z roku 2001 (žiadal v nej určiť neplatnosť výpovede) neuviedol, že chce naďalej pracovať v škole. Nenárokoval si ani náhradu mzdy. Súd má ale iný názor: ak bola výpoveď neplatná a ak zamestnanec oznámi zamestnávateľovi, že trvá na tom, aby ho ďalej zamestnával, jeho pracovný pomer trvá naďalej a zamestnávateľ je povinný poskytnúť mu náhradu mzdy. Skutočnosť, že naďalej trvá na zamestnávaní, oznámil Vlasák listom zo 6. decembra 2000 (deň po prepustení), ktorý zaslal riaditeľovi školy. Ako sme už spomenuli, do práce mohol nastúpiť až v novembri 2002.
Kde škola zoberie peniaze?
V prípade, že rozsudok o náhrade mzdy potvrdí aj krajský súd, bude mať škola problém, kde zobrať financie. V jej rozpočte na to žiadna položka neexistuje. „Ani Nitriansky samosprávny kraj (zriaďovateľ školy – pozn. red.) nemá vyčlenené finančné prostriedky na súdne spory. Ak nás škola o ne požiada, posúdi to zastupiteľstvo,“ reagoval Jozef Kürti, vedúci oddelenia hospodársko-riadiacej činnosti školstva.
„Škola je právny subjekt, štatutárnym zástupcom je riaditeľ. Ten musí niesť všetky následky svojho rozhodnutia,“ konštatuje Helena Psotová, vedúca odboru školstva na Úrade Nitrianskeho samosprávneho kraja. Dodala, že „riaditeľovi bolo odňaté osobné ohodnotenie. Ak prehrá aj tento súdny spor, budeme postupovať v zmysle zákona“. Kým nie je vo veci právoplatný rozsudok, o podrobnostiach zatiaľ hovoriť nechce. Uistila nás, že sa kauzou bude zaoberať školská komisia zastupiteľstva.
Riaditeľ: Konal som správne
„Za tým, ako som v tejto veci konal, si stojím, a to napriek rozhodnutiu súdu. Mojou prvoradou povinnosťou je totiž chrániť zdravie zverených žiakov. Pán Vlasák mal byť s nimi na filmovom predstavení, namiesto toho však bol v telocvični - to nemal v náplni práce, išlo o hrubé porušenie pracovnej disciplíny. Chcel som to riešiť a písomne som ho opakovane pozval na gremiálnu poradu, čo ignoroval. Záležitosť som zveril právnej kancelárii, ktorá spísala aj výpoveď. Z mojej strany to teda nebolo unáhlené rozhodnutie. Vzhľadom na anarchiu, ktorú menovaný v škole zavádzal, bolo nevyhnutné neodkladne s ním ukončiť pracovný pomer. Počas súdneho pojednávania aj jeho právna zástupkyňa niekoľkokrát uznala porušenie pracovnej disciplíny a aj v záverečnej reči uviedla, že pán Vlasák mal dostať výpoveď – ale s dvojmesačnou výpovednou lehotou,“ reaguje riaditeľ školy Anton Földesy.
Ak by sa vraj neodvolal a M. Vlasákovi by vyplatil vyše 184-tisíc aj so 17,6-percentným úrokom, konal by protiprávne. „V žalobe o určenie neplatnosti zrušenia pracovného pomeru pán Vlasák nežiadal, aby sa mohol vrátiť do zamestnania, nežiadal ani vyplatenie náhrady mzdy. Myslím si preto, že sa do školy vôbec nemal vrátiť. Zriaďovateľ mi však prikázal, aby som ho prijal a vyplatil mu aj náhradu mzdy za šesť mesiacov.“ Bez ohľadu na rozsudok riaditeľ trvá na tom, aby Nitriansky samosprávny kraj preskúmal dôvody, pre ktoré bol M. Vlasák s okamžitou platnosťou prepustený zo zamestnania. „Na škole už kontrolóri skúmali všetko možné, ale to, prečo som ho prepustil, nie. Ak by som bol opäť v podobnej situácii, konal by som určite rovnako, pretože pre mňa platí pracovný poriadok a legislatíva školstva. Ale pán Vlasák na poradách uvádzal, že nepotrebuje čítať pracovný poriadok, pretože dobre vie, čo má robiť... Aj súdy by mali akceptovať legislatívu, ktorú my musíme v školstve dodržiavať,“ tvrdí riaditeľ.
Dodáva, že ak by aj M. Vlasáka v decembri 2000 neprepustil z práce, v apríli 2002 by musel zo školy odísť. „Podľa vtedy platného zákona o verejnej službe bolo povinné predložiť výpis z registra trestov – pán Vlasák v ňom mal vtedy záznam za úmyselný trestný čin, ktorého sa dopustil na škole, kde predtým pôsobil.“
Vlasák: Som šikanovaný
„Pri opätovnom nástupe do zamestnania 7. novembra 2002 som predložil výpis z registra trestov, bol čistý. Je pravda, že som bol v roku 1989 odsúdený, ale tiež je pravda, že v roku 1990 Najvyšší súd SR rozsudok zrušil v plnom rozsahu,“ reaguje Michal Vlasák. Tvrdí, že bol v skutočnosti vyhodený za to, že si dovolil kritizovať riaditeľa. „Nedostatky vo viacerých oblastiach potvrdili aj neskoršie kontroly, ktoré som inicioval. Odvtedy som doslova šikanovaný,“ hovorí telocvikár Michal Vlasák. Vysvetľuje aj dôvod, prečo 17. novembra 2000 odišiel z kina do telocvične: „Asi dva mesiace predtým spadlo počas hodiny medzi žiakov osvetľovacie teleso. V novembri som sa zúčastnil na odstraňovaní tejto havárie spolu s firmou, ktorú som sponzorsky zabezpečil. Žiakov som v kine bez pedagogického dozoru nenechal, dohodol som sa s kolegom. Aj súd dospel k záveru, že k hrubému porušeniu pracovnej disciplíny nedošlo.“
Michal Vlasák poukázal, že vo februári 2002 sa kauzou zaoberala aj školská rada, ktorá predložila návrh na odvolanie Antona Földesyho z funkcie riaditeľa. Okrem iného mu vyčítala, že zamestnancov „neinformoval o priebehu a výsledku súdneho sporu“. V uznesení z porady, ktorá sa konala v ten istý mesiac, zamestnanci riaditeľovi navrhli, aby spor okamžite ukončil. Prijali zároveň vyhlásenie, v ktorom žiadali, aby „finančné následky, spôsobené chybným rozhodnutím vedenia školy, znášal riaditeľ“.
Objavili prvky mobbingu
Vzťah medzi riaditeľom školy a učiteľom je napätý. Toto napätie sa prenáša aj na ostatných. Situáciu v škole už skúmalo Centrum poradensko-psychologických služieb v Nitre. „Potvrdil sa výskyt dlhodobo neošetrených konfliktov, gradujúcich k tenzii a nespokojnosti na pracovisku školy. Na základe analýzy dotazníkov, ktoré vyplnilo 34 pracovníkov SPŠ, možno konštatovať, že v prostredí školy sú prítomné začínajúce prvky mobbingu (psychický teror na pracovisku - pozn. red.),“ uvádza sa v záverečnej správe. Pracovníci Centra poradensko-psychologických služieb zároveň dospeli k zisteniu, že „fázy mobbingového procesu sú rovnako príznačné tak pre riaditeľa, ako aj pre učiteľa“, ktorý sa vraj svojím správaním (deštruktívnou kritikou, iróniou...) snaží dosiahnuť odchod riaditeľa. Zainteresovaní dúfajú, že sa situácia v škole po ukončení niekoľkoročných súdnych sporov znormalizuje.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Marrákeš je červená perla Maroka
 2. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 4. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 5. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 6. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 8. Megatrendy ovplyvňujú život aj vaše investície. Poznáte ich?
 9. Cukrovkári a covid-19
 10. Vypravte sa s Amundsenom až k hraniciam polárneho šialenstva
 1. Marrákeš je červená perla Maroka
 2. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 3. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 4. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 5. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 6. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Skleróza multiplex u detí: Kedy navštíviť lekára?
 9. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 10. Značky dm sa zameriavajú na recykláciu CO₂
 1. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 5 859
 2. Cukrovkári a covid-19 4 244
 3. Marrákeš je červená perla Maroka 3 691
 4. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 472
 5. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 471
 6. Predplatné SME.sk len za 29 eur 2 064
 7. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení 1 548
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 1 360
 9. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 165
 10. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac 1 137

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #35 - Tour de Zwift - stage 2 - London Loop
 2. Tomáš Harustiak: Spasia nás mimozemšťania ?
 3. Viktória Floreková: Beh ‒ začnite s ním
 4. Ivan Mlynár: Klinická smrť demokracie na Slovensku ? Nie, nedospelosť
 5. Samuel Ivančák: Písanie o písaní alebo sila vlastných zápiskov
 6. Adam Sedláček: Stavanie družstva
 7. Jaroslav Polaček: Košice majú najlepšie základné školy, teší ma to aj ako otca
 8. Linda Ágoštonová: Na nášteve u Shakespeara
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 104
 2. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 5 742
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 471
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 759
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 517
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 365
 7. Štefan Vrátny: Zmluva s USA z pohľadu, prepytujem, jedného občana 2 579
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 536
 1. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Adam Sýkora stále nosí košík, no už rozhoduje zápasy. V posledných ôsmich dueloch dal päť gólov, a to má iba 17 rokov!

Iba 17-ročný mladík odstrelil Prešov a beztak nosil hokejky.


3 h
Michal Zrubec (v žltom) potvrdil v nedeľňajšom zápase Vrábeľ výbornú formu.

Počas uplynulého týždňa už viaceré mužstvá z regiónu odohrali prvé zimné testy.


4 h
Patrikova mama Erika s fotkou syna, keď bol prváčik.

Po tragédii dali vodohospodári zmapovať stav stoviek stromov. Bola medzi nimi aj topoľová alej, ktorú pred niekoľkými dňami vypílili.


4 h
Zverenky trénera Petra Pčolu vyhrali aj druhý tohtoročný zápas.

V hádzanárskej MOL lige sa začala druhá polovica základnej časti.


15. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Druhú zmenu otvorí Galmm.


15. jan

Špeciálny prokurátor zrušil uznesenie o vznesení obvinenia voči varínskym poslancom.


18 h

Podľa odhadov sa v priebehu niekoľkých dní začne štvrtá vlna, ktorá je nepredvídateľná, hovorí regionálna hygienička Katarína Tináková.


15. jan

Na kopci nad mestom bude odteraz každý vedieť, kde sa ocitol.


15. jan

Blogy SME

 1. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #35 - Tour de Zwift - stage 2 - London Loop
 2. Tomáš Harustiak: Spasia nás mimozemšťania ?
 3. Viktória Floreková: Beh ‒ začnite s ním
 4. Ivan Mlynár: Klinická smrť demokracie na Slovensku ? Nie, nedospelosť
 5. Samuel Ivančák: Písanie o písaní alebo sila vlastných zápiskov
 6. Adam Sedláček: Stavanie družstva
 7. Jaroslav Polaček: Košice majú najlepšie základné školy, teší ma to aj ako otca
 8. Linda Ágoštonová: Na nášteve u Shakespeara
 1. INEKO: Nové školské rebríčky s viacerými posunmi – na prvých miestach bratislavské GJH, SPŠ elektrotechnická v Prešove a po novom aj ZŠ Staničná, Košice 23 104
 2. František Ptáček: Spýtajte sa Fica, kde bol - povie vám kto ste, aj ako vyzeráte 5 742
 3. Ondrej Prostredník: Pán biskup Haľko, ospravedlňte sa prosím. 5 471
 4. Tereza Krajčová: Anglický denník: 20. Veci sa balia, náhrady hľadajú a srdce ticho puká 3 759
 5. Martin Borguľa: Obranná zmluva s USA? Za mňa – NIE! 3 517
 6. Ondrej Prostredník: Obhajcovia Räsänenovej zabúdajú, že Biblia je produktom cenzúry 3 365
 7. Štefan Vrátny: Zmluva s USA z pohľadu, prepytujem, jedného občana 2 579
 8. Linda Ágoštonová: S láskou Tvoja Žofia 2 536
 1. Lucia Šicková: S týmito 4 krokmi sme zaviedli kultúru feedbacku v našej firme
 2. Matúš Sarvaš: Prokurátor: Pri čítaní listov na rozlúčku je nemožné neprecítiť slová obete
 3. Valentína Sedileková: Podcast, ktorý vám odhalí svet ľudí s poruchami príjmu potravy
 4. Katarína Pázmányová: Je spoločná manželská posteľ pilierom dobrého manželstva?
 5. Milota Sidorová: Muži sa boja napadnutia, ženy znásilnenia. Bezpečnosť v meste sa týka všetkých
 6. Pavol Koprda: Erik Kaliňák používa rovnaké metódy ako Blaha. Verili by ste jemu alebo vedcom? (rozbor videa)
 7. Pavol Koprda: Šach-mat pre Pfizer? Hoaxer Blaha čítal iba nadpis, štúdiu financoval Pfizer
 8. Pavol Koprda: Očkovacie hoaxy Ľuboša Blahu tentokrát stoja na štúdii o sliepkach

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu