nska komunita má veľmi podobné problémy ako rómska. Majú vysokú nezamestnanosť, sociálne problémy, veľký počet obetí domáceho násilia a problémy so závislosťou od alkoholu“.
Vo Winnipegu zriadili základnú školu pre indiánske deti, ktorej cieľom však nie je tieto deti integrovať, práve naopak - chcú, aby deti chápali svoju kultúru a históriu. Škola zároveň slúži aj rodičom ako krízové centrum. Indiánski pracovníci im tu napríklad pomôžu napísať žiadosť do zamestnania, dajú im potraviny či poskytnú psychologickú pomoc. Okrem toho navštevujú aj domy iných Indiánov, čím chcú zabrániť ich devastácii. „V indiánskej povahe totiž je, že keď sa im napríklad pokazí alebo rozbije okno, nechajú ho tak,“ uviedla Lachká.
Nitrianska komunitná nadácia spolupracuje s druhou najväčšou a zároveň najstaršou kanadskou komunitnou nadáciou WF z provincie Manitoba už dva roky. Ako povedala Ľubica Lachká, „komunitné nadácie v Kanade pracujú na inom princípe ako naše. Budujú nadačné imanie a z jeho výnosov podporujú rôzne aktivity. Veľmi málo spolupracujú s firmami, zameriavajú sa na jednotlivcov a osobnosti žijúce v danej komunite. My pracujeme hlavne s korporatívnymi darcami a Mestom“, konštatovala Ľubica Lachká.
Počas nedávnej stáže vo Winnipegu WF Nitranov prekvapila spontánnou zbierkou pre prácu NKN. Vyzbieraných 1600 kanadských dolárov chce NKN použiť na krátkodobé výmenné stáže mladých dobrovoľníkov z Nitry a Winnipegu. Okrem toho existuje podľa Lachkej aj perspektíva rozvoja spolupráce oboch nitrianskych univerzít s Kanadou v oblasti prírodných vied, záhradníctva a architektúry. Zámerom cesty bolo aj priblížiť Kanaďanom Nitru ako turistickú destináciu, čo sa podľa riaditeľky Nitrianskeho informačného systému Ivony Fraňovej podarilo, pretože sa sem chystá veľký počet návštevníkov z tejto krajiny. Dlhodobým cieľom Nitrianskej komunitnej nadácie je urobiť z Winnipegu partnerské mesto Nitry a spolupracovať s ním aj v iných oblastiach.