

ematiky (stanovený je termín 26. apríla). Vyslovili aj ďalšie požiadavky, súvisiace s novou formou maturít. „Je okolo nich choas, minister Martin Fronc by mal odstúpiť,“ tvrdili študenti, ktorí v uliciach rozbehli petíciu za Froncovo odvolanie.
Čo žiadajú maturanti?
Štrajk zorganizovali maturanti z Gymnázia na Golianovej ulici v Nitre, podporiť ich prišli aj z ďalších, nielen nitrianskych škôl. Zo Svätoplukovho námestia sa sprievod presunul pred budovu, kde sídli Krajský školský úrad aj Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja. Jeho riaditeľ Ján Kovarčík už spolu s vedúcou odboru školstva na maturantov čakali. Prevzali od nich papier s požiadavkami. Prvou bolo odvolanie ministra, „pretože ako šéf rezortu školstva nesie zodpovednosť za nedostatočne pripravenú reformu a jej skoré spustenie, čo sa prejavilo pri písomných maturitách“. Ďalej študenti žiadajú zrušiť povinnú maturitu z piateho prírodovedného predmetu, pretože je diskriminujúca pre humanitne zameraných študentov. „Vyvoláva zbytočné stresy u maturantov, ktorí prípravu na päť maturitných predmetov nezvládajú.“ Treťou požiadavkou je, aby bol zákonom stanovený termín, do ktorého sú vysoké školy povinné zverejniť kritériá pre prijatie uchádzačov o štúdium. „Musí byť stanovený skôr ako termín, kedy si maturanti majú vybrať maturitné predmety a ich úrovne.“ Posledná požiadavka sa týka už spomínanej písomnej skúšky z matematiky, úroveň A. Práve tá spôsobila najväčší chaos: do niektorých testov sa totiž dostali aj odpovede. To je dôvod, prečo minister rozhodol, že študenti budú písomku opakovať. A to aj tí, ktorým sa testy s odpoveďami do rúk vôbec nedostali. „Preto žiadame, aby bola tento rok ponechaná len ústna časť tejto maturitnej skúšky. Prečo by sme mali trpieť za prešľapy druhých?“ – reagujú študenti.
Niektorí sa nezapojili
„Z nášho gymnázia sa štrajku zúčastnili všetci maturanti, aj tí, ktorí nemali matematiku. Podporila nás tiež školská rada,“ povedali nám členovia štrajkového výboru Ľuboš Uher a Natália Valová z Gymnázia na Golianovej ulici. S opakovaním písomky z matematiky nesúhlasí ani riaditeľka Marta Rácová – testy s odpoveďami sa totiž do tried vôbec nedostali. Ideálne by podľa Rácovej bolo, keby sa táto časť maturity anulovala a robila sa len ústna časť skúšky. V štrajku študentom nebránila, akceptuje, že naň majú právo. Osemnásťroční maturanti museli písomne požiadať o uvoľnenie z vyučovania, mladších vypýtali rodičia.
Iná vraj bola situácia na cirkevnom Piaristickom gymnáziu v Nitre. „Prišli sme, hoci nám to bolo zakázané, hrozia nám neospravedlnené hodiny,“ tvrdil nám maturant z uvedeného gymnázia. Túto informáciu sme si chceli overiť priamo u riaditeľa, ten nám však odkázal, že sa v médiách nebude k štrajku vyjadrovať. Na druhý deň sme sa od jeho zástupkyne dozvedeli, že sa odchodom študentov z vyučovania bude zaoberať pedagogická rada.
Maturanti z cirkevného Gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Nitre sa štrajku v uliciach nezúčastnili. Podľa riaditeľa Karola Žáka si naformulovali vlastné požiadavky a spísali petíciu, ktorú zaslali priamo na ministerstvo školstva. Aj oni sú proti opakovaniu písomky z matematiky. „O probléme sme diskutovali. Zhodli sme sa na tom, že je to odborná záležitosť, nemala by sa do toho miešať politika, ako sa to robí niekedy v médiách,“ dodal riaditeľ. Potvrdil, že ani na ich gymnáziu sa testy s odpoveďami medzi študentov nedostali.
Včas ich zachytili aj na Párovskom gymnáziu. Napriek tomu si riaditeľ Juraj Opačitý myslí, že v súčasnej situácii je asi najspravodlivejšie, ak si písomky zopakujú všetci. „Som presvedčený, že tak, ako napísali teraz, napíšu aj ďalšiu písomku. Jednoznačné je len jedno: nemalo sa to stať.“ Do štrajku sa jeho maturanti zapojili dvomi formami: niektorí vyšli do ulíc, iní si na oblečenie pripli symbolické zelené stužky – išlo o tzv. tichý protest.