„terra Wylak“. Je však zrejmé, že obec existovala už dávno predtým.
V súčasnosti je Veľké Zálužie rýchlo sa rozvíjajúcou obcou, aj vďaka približne šesťdesiatim podnikateľským subjektom, ktoré tu pôsobia. Medzi najväčšie patria HSH, Nirotech, BMS Bojňanský, Kovex N+21, Skippi, Združenie Paťan, či Poľnohospodárske družstvo. Na obecnom úrade registrujú približne 350 živnostníkov, asi 250 ľudí je tu však bez práce. Časť sa snažia zapojiť aspoň do verejnoprospešných prác, najmä systémom aktivačných činností. V minulom roku ponúkli takúto možnosť päťdesiatim nezamestnaným. „Niektorí nespolupracovali, zadarmo peniaze dostávať nebudú,“ odkazuje im starosta obce Karol Bútora. Obec sa snaží získať financie aj prostredníctvom Združenia miest a obcí Slovenska, najmä podávaním rôznych rozvojových projektov. V súčasnosti je podaných niekoľko projektov zameraných na rekonštrukciu centra obce, najmä priestranstva okolo Spoločenského domu, rekonštrukciu ciest, vybudovanie chodníkov, úpravu zelene, celkovú rekonštrukciu budovy pošty, kde je okrem iného naplánované aj zriadenie remeselnej dielne.
Hľadajú financie
Veľké Zálužie časť financií získava aj v rámci sústavy spádových obcí Jadrovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Peniaze využívajú na zveľaďovanie životného prostredia, ale aj opravu ciest a ďalšie rekonštrukcie.
Pýchou obce je pred dvomi rokmi odovzdaná bytovka pre 35 rodín. V súčasnosti oproti nej pribúda jej verná kópia. Dostavaná by mala byť koncom tohto roka. Už teraz na obecnom úrade evidujú vyše 140 záujemcov o nové byty. Tie sa budú prideľovať po odsúhlasení v obecnom zastupiteľstve.
Dôraz na výstavbu
„Pokiaľ ide o víziu obce, v prvom rade by sme chceli ukončiť kanalizáciu. Zatiaľ je na ňu napojených necelých tridsať percent domácností. K jej ukončeniu nám chýba položiť ešte približne dvanásť kilometrov potrubí. Aj čistiareň odpadových vôd je ukončená asi tak na polovicu,“ hovorí starosta obce. Jej spustenie by malo byť akýmsi odrazovým mostíkom pre potreby rozširujúcej sa individuálnej bytovej výstavby. V minulom roku tu odsúhlasili vydanie 86 stavebných povolení, šesť búracích povolení a dve odstránenia stavby. V tomto roku už evidujú osem žiadostí na výstavbu rodinných domov. S tým súvisí aj rozšírenie intravilánu obce o dvesto stavebných pozemkov. V smernom územnom pláne figuruje napríklad zástavba v lokalitách Dubiny, nová ulica s desiatimi domami by mala pribudnúť smerom na Jarok, s výstavbou sa uvažuje na Agátovej ulici a pri výjazde smerom na Bratislavu. Tradične najväčším problémom sú však inžinierske siete, minimálne 1,2 milióna korún budú musieť zainvestovať do elektrifikácie spomínaných lokalít.
Starostu mrzí, že s takou slávou v minulom roku otvárané centrum voľného času nenašlo medzi deťmi a mládežou adekvátnu odozvu. Pôsobí tu síce okolo pätnásť krúžkov, veľa detí však aj tak nevyužíva možnosti, ktoré by im toto zariadenie v rámci mimoškolskej činnosti mohlo poskytovať. Vydarenou investíciou však bola prestavba bývalého objektu Jednoty na základnú školu. Vo Veľkom Záluží tým konečne mohli odzvoniť dvojzmennosti.
Záhradkári a vinohradníci
Dobrými výsledkami svojej činnosti sa môžu pochváliť záhradkári a vinohradníci. „Máme takmer sedemdesiat členov. Predsedom organizácie je Jaroslav Deák, tajomníkom Július Baláži, pokladníkom Pavol Mego,“ predstavil nám časť výboru záhradkárskej organizácie Vladimír Bédi. Nedávno zorganizovali tradičnú výstavu a ochutnávku vín. Hodnotili na nej 345 vzoriek. Z domácich pestovateľov si ocenenia odniesli Karol Komárňanský za najlepšie ohodnotené víno domáceho vystavovateľa a jeho syn Roman za najlepšiu kolekciu vystavovaných vín. Hrozno pestujú vo vinohradoch s celkovou výmerou šestnástich hektárov.