


ím nemocnice poverená Ľubica Piesecká, dovtedy námestníčka riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť.
Prijal politickú zodpovednosť
„Ako riaditeľ som prijal politickú zodpovednosť za porušenie zákona v súvislosti s liečbou preparátom Actylise. Na základe toho som požiadal o uvoľnenie z funkcie,“ vysvetľuje Viktor Žák, ktorý sa od apríla stal manažérom pre reštrukturalizáciu a transformáciu fakultnej nemocnice na akciovú spoločnosť. Riaditeľka ho zároveň ustanovila za hovorcu. Okrem toho zostáva naďalej prodekanom pre zdravotnícke smery štúdia fakulty sociálnych vied a zdravotníctva Univerzity K. Filozofa v Nitre. Minister sa mal podľa našich informácií vyjadriť, že po transformácii nemocnice na akciovú spoločnosť si ho vie predstaviť aj ako generálneho riaditeľa.
Pacienti boli spokojní
Spomínaný liek Actylise (na Slovensku je registrovaný od roku 1992) podávali v Nitre pacientom s akútnym infarktom mozgu od januára 1998. Jeho využitie na tento účel však legislatíva umožnila až koncom minulého roka. Dovtedy sa na Slovensku mohol používať len pri akútnom infarkte myokardu a masívnej pľúcnej embólii. Prednosta neurologickej kliniky opakovane žiadal, aby sa liečba stala štandardnou aj pre mozgové infarkty, no neuspel. Štátny úrad pre kontrolu liečiv takúto požiadavku podľa Žáka zamietol. „Odvolali sme sa, oni nereagovali.“
Na začiatku roka dostal Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou podnet, na základe ktorého začal kauzu vyšetrovať. Správu, ktorú minulý týždeň vypracoval, označil Viktor Žák za korektnú. Uvádza sa v nej, že Actylise bol na nitrianskej neurologickej klinike použitý v 92 prípadoch bez zaznamenania komplikácií a bez sťažností zo strany pacientov. „Naopak, pacienti písomne vyjadrili poďakovanie za úspešnú liečbu,“ píše sa v správe. Napriek tomu je realita taká, že preparát bol na uvedenú indikáciu schválený až od 8. decembra 2004, no klinika ho používala už roky predtým. Preto úrad dospel k záveru, že bol porušený zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach.
Odvolá prednostu kliniky?
Minister zdravotníctva minulý týždeň požadoval odvolať prednostu neurologickej kliniky z funkcie. „Sme fakultnou nemocnicou, je to v kompetencii rektora Univerzity K. Filozofa. Ten môže, ale aj nemusí akceptovať názor pána ministra. Na rozdiel odo mňa nie je jeho podriadený,“ konštatuje V. Žák. Kým sa situácia nedorieši, pozastavil M. Brozmanovi riadiacu činnosť. „Na pracovisku toho času pôsobí ako radový lekár. Vedením neurologickej kliniky som poveril jeho zástupcu Tibora Göbö.“
Viktor Žák hovorí, že ako človek je rád, že sa na nitrianskej klinike pomohlo vďaka Actylise 92 pacientom. „Ako riaditeľ však musím niesť politickú zodpovednosť.“ V tejto súvislosti poukazuje aj na paradox: dnes, keď je už liečba mozgových infarktov preparátom Actylise na Slovensku povolená, sú o ňu mnohí pacienti ochudobnení. „Dôvod je jediný: do troch hodín od začiatku príznakov je treba pacienta doviezť do nemocnice, diagnostikovať a podať mu liek. To je v medicínskej praxi strašne ťažké zabezpečiť. Nám sa to podarilo.“
Kandidatúru zvažuje
Nová riaditeľka Ľubica Piesecká môže šéfovať nitrianskej nemocnici maximálne šesť mesiacov. Dovtedy by malo byť vypísané výberové konanie. Či sa do neho prihlási, ešte nie je rozhodnutá. „Všetko je otvorené, ukáže čas.“
Zatiaľ zostane funkcia námestníčky pre liečebno-preventívnu starostlivosť neobsadená. Ľubica Piesecká v nej pôsobila od roku 1994 (s trojročnou prestávkou) až do minulého týždňa. Zároveň pracovala ako lekárka na infekčnom oddelení, z ktorého sa teraz stane klinika. Zvažuje, že sa bude uchádzať o miesto prednostky.