Podľa predsedu NSK Milana Belicu ide o kvalifikované osoby, ovládajúce cudzie jazyky, ktoré už zväčša majú s prácou v Bruseli skúsenosti. „Dôležité je, aby sa vedeli orientovať v európskych štruktúrach, musia aktívne ovládať dva svetové jazyky, jedným z nich musí byť francúzština,“ upresňuje Milan Belica. Vyžaduje sa tiež vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa a minimálne trojročná prax v oblasti medzinárodných vzťahov.
Zatiaľ nie je rozhodnuté, či bude víťaz výberového konania zamestnancom úradu, alebo preň bude pracovať na základe inej zmluvy. Známe nie sú ani platové podmienky. „Financií nie je veľa, bolo by to treba riešiť veľkorysejšie. Náklady na život v Bruseli sú veľké, napríklad hotel stojí 150 eur na noc,“ konštatuje Belica. Ak dostane odborník, ktorý bude zastupovať NSK, úradnícky plat 14-tisíc korún a k tomu diéty 36 eur na deň (takto to riešia v niektorých iných krajoch), nebude podľa predsedu nadšený.
Kancelária NSK v Bruseli má byť otvorená koncom mája. Nachádzať sa bude v tzv. Slovenskom dome v centre Európskej štvrte. Len tridsať metrov ďalej má svoje stále zastúpenie Slovenská republika, v blízkosti sú sídla viacerých európskych inštitúcií a diplomatické úrady členských krajín EÚ.
Zmluvu o vytvorení spoločného zastúpenia v Bruseli podpísali predstavitelia Nitrianskeho, Košického, Bratislavského, Prešovského a Trenčianskeho samosprávneho kraja. Cieľom je zabezpečiť aktuálne informácie z inštitúcií Európskej únie a presadzovať záujmy regiónov. Spoločné zastúpenie samosprávam ušetrí financie.