Ministra viní z kupovania si hlasov študentov pre podporu zákona, ktorým sa majú od septembra na vysokých školách zaviesť poplatky. V čase, keď študenti rokovali s ministrom, sa na účtoch oficiálnej reprezentácie študentov – Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) – objavilo 300-tisíc z ministerstva. Neskôr, keď pribudlo ďalších 200-tisíc, sa začalo hovoriť o polmiliónovom „úplatku“.
Peniaze neprejedia
Študentská rada sa proti slovám Čaploviča ostro ohradila. Argumentuje tým, že je rozpočtovou organizáciou, ktorá každoročne dostáva 300-tisíc korún z rozpočtu. „Je smutné, že človek v takom postavení, a navyše zo strany s najvyššími preferenciami, rozpráva neprofesionálne a nekorektne. Mýli si pojmy a dojmy,“ reaguje členka ŠRVŠ a študentka nitrianskej Univerzity Konštantína Filozofa Lucia Korytková. Podľa nej je len zhodou okolností, že práve v tomto období si rada vydobyla navýšenie rozpočtu o ďalších 200-tisíc. Tým vraj vznikli fámy až o takmer pol miliónovom „úplatku“ zo strany ministerstva. „Navýšenie je účelové, čiže sa viaže na konkrétne úlohy, kvôli ktorým sme o dodatočné peniaze požiadali. Fyzicky s peniazmi do kontaktu neprídeme. Nikdy ich nemáme v ruke a nejdeme sa za ne naobedovať,“ hovorí Korytková.
Viac peňazí dostala aj ďalšia zložka reprezentácie vysokých škôl – Rada vysokých škôl. V jej prípade išlo o stotisíc. Obe organizácie spadajú pod Úrad informácií a prognóz školstva, ktorý im použitie finančných prostriedkov odobruje.
Petícia Gašparovičovi
Hladinu tiež rozvírila informácia, že ak budú poslanci hlasovať za spoplatnenie vysokého školstva, študenti zareagujú štrajkom. Štrajkový výbor dokonca už zorganizoval prvý míting, na ktorý prišlo k parlamentu asi päťsto odporcov návrhu zákona. Vo svojom vyhlásení pranierujú návrh, ktorý „obsahuje nedostatky spôsobené nekompetentnou prácou ministerstva školstva a nepriaznivým vplyvom zasahovania ministerstva financií do celého procesu.“ Prekáža im zameranie reformy len na ekonomické stránky fungovania vysokého školstva. „Ignoruje sa fakt, že slovenské vysoké školstvo disponuje najmenšími prostriedkami v porovnaní s ostatnými krajinami EÚ a OECD,“ tvrdí Štrajkový výbor. Spísal aj petíciu, na ktorej je už niekoľko tisíc podpisov. Adresuje ju prezidentovi.
Zablokujú študenti dopravu?
Napriek tomu však Martin Fronc výboru nevie prísť na meno. Tvrdí, že rokuje len s oficiálnymi zástupcami študentov – teda so Študentskou radou. Tá však podľa výboru nemá skutočnú podporu študentov. Študenti sú teda podľa všetkého rozdelení. Maroš Valach z Akademického senátu Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre predpokladá, že študenti školy sa pripoja k Štrajkovému výboru. „Zatiaľ sme o tom v senáte nehovorili. Rozhodne sa na stretnutí tento týždeň,“ povedal. „Veľmi s výborom nespolupracujeme, sú dosť radikálni. Mám pocit, že niektorí jeho členovia akoby ani nečítali návrh zákona. Stačí, že počujú o platení, a hneď sú a priori proti celému zákonu,“ vyhlásil podpredseda Študentského parlamentu Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre Vladimír Ferko. Študenti na univerzite sú podľa neho naďalej v štrajkovej pohotovosti. „Ak prejde zákon bez zmien, viem si predstaviť ostrejšiu formu a väčší tlak zo strany študentov,“ dodáva Ferko. Blokovanie ciest, ako to navrhuje výbor, však priebežne odmieta.
Predsedníčka Študentskej rady Jana Sviteková označila v médiách výbor za „samozvancov“. Podľa Korytkovej je znepokojujúce, že výbor sa zaoberá osočovaním Študentskej rady a nie komentovaním jej práce.