u a dopravu, vrátane údržby ciest, ako Nitriansky. Náš rozpočet počíta aj
s najväčším navýšením prostriedkov pre prímestskú autobusovú dopravu v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Prímestskej doprave sa ušlo o 50 miliónov viac, kultúre dokonca trikrát toľko investičných prostriedkov ako vlani,“ konštatuje.
Až do konca februára platilo pre Nitriansky samosprávny kraj (NSK) rozpočtové provizórium. Poslanci síce rozpočet v decembri schválili, predseda Milan Belica však uznesenie nepodpísal. Starostom a primátorom vtedy rozposlal memorandum, v ktorom ho podrobil kritike. „Ukázalo sa, že to nebolo opodstatnené, rozpočet vychádza z pôvodného návrhu, ktorý bol schválený v decembri v hektickom období,“ hovorí Fehér, ktorý je autorom viacerých pozmeňovacích návrhov.
„Najviac napádané bolo rozdelenie kapitálových výdavkov a výdavkov pre potreby dopravy a údržby ciest. Preto Strana maďarskej koalície navrhla, že budeme akceptovať pomerné rozloženie výdavkov podľa okresov a priorít a vyzvali sme poslancov slovenskej koalície na diskusiu o rozpočte. Napriek našej opakovanej výzve nedošlo k žiadnej aktivite, preto sme 14. februára predložili návrh na potvrdenie uznesenia o rozpočte a dali sme aj návrh na rozdelenie kapitálových výdavkov. Vychádzal z požiadaviek, zaslaných inštitúciami. Spravili sme menšiu zmenu – pôvodný návrh výdavkov na SAD sme navrhli navýšiť o 50 miliónov, teda na sumu vyše 163 miliónov, čo je zároveň najväčší nárast oproti minulému roku. Toto navýšenie výdavkov na prímestskú autobusovú dopravu je veľmi pozitívnou správou práve pre obyvateľov na vidieku, ktorí dochádzajú za prácou či do školy.
V investičnej časti sú navrhnuté investície 60 miliónov, najväčšia čiastka ide na rekonštrukciu mosta v Zlatnej na Ostrove a na opravu ciest v havarijnom stave. V našej kompetencii sú cesty II. a III. triedy. Financie sa vyčlenili napríklad na cestu v okolí obce Chľaba, kde došlo k zosuvu pôdy, či na cestu medzi Diakovcami a Šaľou. Našim poslancom sa osvedčilo vyhľadávanie naliehavých investičných priorít priamo v teréne. V konečnom návrhu bolo schválených 310 miliónov korún na investičné výdavky, ktoré sú rozdelené podľa jednotlivých okresov.“
Miklós Fehér vyjadril spokojnosť s tým, že schválené financie na kultúru by mali byť postačujúce. Ako tri tohtoročné priority v kultúrnej oblasti označil rekonštrukciu Levického hradu, projekt nitrianskeho Župného domu a vyriešenie problému s Krajskou knižnicou Karola Kmeťku v Nitre. „Som rád aj preto, že bolo vyriešené aj financovanie všetkých troch divadiel na území kraja.“
Priority boli určené aj pre školy. „Investuje sa najmä do znižovania energetickej náročnosti a infraštruktúry. Ide napríklad o výmenu okien, opravu striech, prestavbu či dobudovanie podkrovia. V tomto roku by malo byť zrekonštruovaných 8-10 škôl. Spomeniem len niektoré. Vlani sa dokončila rekonštrukcia slovenského gymnázia v Komárne, tento rok to bude maďarské. Nadstavovať sa bude na gymnáziách v Želiezovciach, Štúrove, modernizácia čaká Obchodnú akadémiu Topoľčany aj ZSŠ Zlaté Moravce. Rekonštrukcia sa tento rok zrealizuje aj na Strednej priemyselnej škole stavebnej v Nitre.“
V oblasti sociálneho zabezpečenia sa NSK stará o zariadenia sociálnych služieb a domovy dôchodcov. „V našom kraji je ich najviac vzhľadom na počet staršieho obyvateľstva. Z kapitálových výdavkov dostali 34 miliónov. Stavebné investície, rekonštrukcie či výmeny okien budú prebiehať v 18 sociálnych zariadeniach. Upozorním aj na podporu 44 neštátnych sociálnych zariadení, ktorým prispievame na prevádzku. Treba povedať, že prispieť neštátnemu zariadeniu je lacnejšie riešenie, ako financovať vlastné.“
Miklós Fehér pripomenul, že tvorbu rozpočtu ovplyvnila fiškálna decentralizácia. „Tento rok má samosprávny kraj po prvýkrát možnosť rozhodovať o použití vlastných príjmov. Nový systém financovania samospráv umožnil nábeh na fiškálnu decentralizáciu, v rámci ktorej je 29 percent príjmov určených pre vyššie územné celky, ktoré hospodária s vlastnými príjmami. Práve to ovplyvnilo tvorbu tohtoročného rozpočtu.“- ja -