Nočnou morou niektorých pacientov je, že sa prebudia počas operácie z umelého spánku. Nový prístroj, ktorý po prvýkrát použili v nitrianskej nemocnici minulý týždeň, toto riziko minimalizuje. Anestetikum dávkuje do žily počítač, ktorý zároveň meria aj hĺbku spánku pacienta. Spojenie týchto dvoch vecí je na Slovensku novinkou.
Prístroj v hodnote 750-tisíc korún získala v rámci štátneho grantu klinika anesteziológie a intenzívnej medicíny na jeden rok. Prednosta Oto Masár ho po prvýkrát použil v stredu pri gynekologickej operácii. „Dávku anestetika prispôsobí počítač podľa výšky a váhy pacienta. Dávkovanie je plynulé, čo znamená minimálne výkyvy mozgových funkcií. Pre organizmus je to šetrnejšie a bezpečnejšie,“ vysvetľuje profesor Masár.
Meranie hĺbky spánku je prínosom aj pre personál, znamená jeho právnu ochranu. „V USA sa niekedy v deväťdesiatych rokoch istá pacientka sťažovala, že sa zobudila počas anestézy a stratila veštecké schopnosti. Keďže sa anestezio-
lóg nemal ako brániť - nemal žiadny relevantný doklad, že žena bola v umelom spánku - súdny spor prehral,“ vracia sa ku kurióznemu prípadu prednosta kliniky.
Dodáva, že súčasným trendom je na celom svete prechod od inhalačných plynov k vnútrožilovo podávanej anestéze. „Bude nás k nej tlačiť aj jednodňová chirurgia. Je to je pre pacienta výhodnejšie. Znamená to menej cudzích látok, na ktoré môže byť alergický. Navyše, s plynmi je problém pri skladovaní a manipulácii.“ Vyššiemu riziku je pri práci s inhalačnými plynmi vystavený aj personál, podľa prednostu môžu spôsobiť únavovýsyndróm.
Autor: - mh -