Študenti Fakulty sociálnych vied a zdravotníctva UKF v Nitre, zaoberajúci sa štúdiom rómskej problematiky, privítali medzi sebou Iana Hancocka, profesora rómskych štúdií na Texaskej univerzite v USA. Do Európy - a na Slovensko - pricestoval, aby sa s nami podelil o americké skúsenosti s asimiláciou Rómov.
Stalo sa tak vďaka iniciatíve Veľvyslanectva USA v Bratislave, ktorá dopomohla k vydaniu slovenského prekladu jeho najnovšej knihy s názvom Rómsky národ. Študenti, budúci učitelia a sociálni pracovníci (je medzi nimi aj niekoľko Rómov) tak mali jedinečnú príležitosť besedovať s týmto vo svete známym predstaviteľom rómskeho hnutia, ktorý je aj autorom množstva publikácií s rómskou tematikou.
„Ak chceme pri spolužití s Rómami dosiahnuť rovnovážnu spoločnosť, musíme sa lepšie spoznať a pochopiť ich odlišnosti, ako aj životný štýl,“ povedal Ian Hancock. Pomôckou môže byť práve spomínaná publikácia, ktorú nitrianska univerzita privítala ako vhodnú učebnú pomôcku.
Rómsky jazyk podľa Iana Hancocka obsahuje prvky rôznych indických jazykov, no oveľa viac výrazov má grécky pôvod. Rómovia odišli z Indie okolo r. 1000 a v Európe sa objavili o 100 rokov neskôr. Ako jeden z hlavných problémov s Rómami v európskom priestore je ich jednostranná a najmä negatívna prezentácia v médiách. To do značnej miery ovplyvňuje vnímanie verejnosti.
Do Ameriky sa dostali pred sto rokmi. Muži sa živia ako asfaltéri, cestári, opravujú pece, ženy sú vyhľadávané ako veštice, ale zásluhou asimilácie Rómovia prenikli do rozličných profesií. „V štátoch žije asi milión Rómov, nie sú medzi nimi lekári, pretože podľa Rómov je to profesia, ktorá sa nepovažuje za čistú. Pre rómsku komunitu je medicína veda, zaoberajúca sa osobnostnými problémami a zachádzajúca až do hĺbky ľudského tela a duše,“ vysvetľuje I. Hancock. Aj americkí Rómovia prísne dbajú na dodržiavanie svojich tradícií (krsty, sobáše, pohreby). Medzi Rómami sa ešte aj dnes uzatvárajú sobáše na základe dohody medzi rodičmi. Všetko prísne kontroluje Rómsky tribunál. Školská dochádzka v USA nie je pre Rómov povinná a do školy chodia len najmenší. Po získaní základov čítania, písania a počtov zostávajú doma, alebo sa venujú zárobkovej činnosti. Deje sa tak aj preto, aby si v zmiešaných školách s „gadžami“ nenašli nerómskeho partnera.
Ian Hancock sa netají svojimi rómskymi koreňmi. Ako sám o sebe tvrdí, zásluhou pozitívnej diskriminácii sa z maliara - natierača vypracoval na riaditeľa Dokumentačného centra Rómov na Texaskej univerzite v Austine. Je členom Svetového rómskeho parlamentu a bývalým reprezentantom rómskeho národa pri UNICEF a rade Spojených národov pre sociálne a ekonomické záležitosti. Za svoju prácu získal viaceré vyznamenania za ľudské práva. V r. 1998 bol prezidentom Billom Clintonom vymenovaný za člena výboru Spojených štátov pre pamätníkholocaustu.