Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Nechce zomierať zaživa, radšej chce zomrieť na javisku

Stačí, ak v éteri zarezonuje jeho typický zamatovo čistý hlas a najmä tí skôr narodení ho okamžite identifikujú. Nitra sa stala jeho druhým domovom, a preto ho v posledných rokoch môžete vídať v autobusoch na linke Bratislava – Nitra.

S typickou čiapkou na hlave je neprehliadnuteľný. Jeho pôsobenie v Nitre sa začalo Grékom Zorbom, teraz dostal ďalšiu príležitosť v Kabarete. Člen činohry SND v Bratislave – Leopold Haverl.

Viac ako štyri desiatky rokov ste boli verný jednej scéne - činohre SND. Zdalo by sa, že ste na prvej scéne spokojný...
Zorba bol pre mňa akýmsi vstaním z mŕtvych. Reinkarnácia v pravom zmysle slova. Nová herecká skúsenosť. Priznám sa, že som v mojom hereckom veku uvažoval o tom, ako dôstojne odísť. Táto ponuka prišla ako hrom z jasného neba. Istým spôsobom ma to šokovalo, súčasne aj potešilo a potvrdilo známu skutočnosť, že je možné začínať vždy znovu a inak.
Ako sa vám pracuje s kolegami v DAB, nerobilo vám problém vstúpiť na neznámu pôdu?
Nitrianske divadlo pre mňa nie je neznáma pôda. Práve naopak. Mám tu veľa kolegov, s ktorými som pracoval v Dedinskom divadle i v Trnavskom divadle, poznali sme sa z účinkovania v televízii. Mám taký dojem, že príchodom do Nitry som uzavrel určitý osudový kruh, pretože pred takmer 40-timi rokmi som mal prísť po zrušení Trnavského divadla práve do Nitry. Rôzne životné a rodinné okolnosti zapríčinili, že som sem neprišiel, motal som sa po Bratislave a napokon som tam aj zostal. Osudu som sa nevyhol, keď som sa teraz, po 40 rokoch, predsa len vrátil do Nitry.
Diváci, no najmä tí, čo nechodia do divadla, si vás pamätajú z množstva televíznych inscenácií a filmov...
V posledných rokoch sa u nás stáva, že starí herci odchádzajú z divadla väčšinou roztrpčení, sklamaní, rozčarovaní a nahnevaní. Surovo ich pošlú do starého železa a nenájde sa nikto, kto by myslel na to, čo by ešte chceli, mohli, alebo vedeli robiť. Nechápte moje slová ako nejaké „bolestínstvo“, ale ako objektívnu a historickú pravdu. Osobne som prežil v SND odchod niekoľkých starších divadelných generácií. Všetci odišli s určitým roztrpčením a sklamaním. Jednoducho na nich nebol čas. Zrejme to bude aj tým, že život beží tak prudko. Medzi tým boli rôzne revolúcie, zmeny režimov, zmeny kultúrnej politiky, takže nakoniec som sa dostal do toho istého mlynčeka, že v Národnom divadle sa nemyslí na to, čo by som ešte mohol hrať. Som tam do počtu, a keď sa mi ujde nejaká postavička, tak hrám. Je to realita, s ktorou som sa zmieril. Nehovoriac o tom, že v SND som už niekoľko desaťročí a celá generácia mojich hereckých kolegov je na druhom svete – Július Pántik, Ferko Dibarbora, Martin Gregor, Vlado Müller, Tono Mrvečka, Ivan Mistrík, Ivan Rajniak. Štefan Kvietik je mimo divadla. Odišla celá generácia, na ktorú som bol naviazaný.
Čo by ste zmenili na svete, ak by to bolo vo vašich silách?
Na divadlo ešte nebol spáchaný atentát. Nikde vo svete. Divadlo sa hralo, aj keď sa bombardoval Londýn. Svet je síce veľké divadlo, veľké javisko a ľudia v ňom sú herci, ale myslím si, že divadlo je schopné vytvárať určité ilúzie. Nechcem, aby sme si vytvorili klamlivú ilúziu, že tento svet a táto chvíľa, ktorú žijeme, je ideálna. Určite existuje niečo lepšie, dokonalejšie a krajšie. Či budeme mať šťastie, že to zažijeme, neviem. Škoda, že sa všetky skúsenosti, múdrosti a všetky dobroty sveta nedajú spojiť. Do jedného ideálu. Je jedno, či sú sprava, zľava, zdola alebo zhora. Žiaľ, existujú ideológie - tie ničia všetky ideály.
Robili ste v živote aj chyby?
Samozrejme, že som spravil aj chyby, ale to sa už nedá zmeniť. Nie som dokonalý, som obyčajný človek. Ale zámerne, programovo som nikdy nerobil. Nedám sa zmanipulovať. Čas je veľký lekár, zahojí všetky rany, ale pravdu povediac, nerobím si veľké ilúzie o svete. Nie je to pesimizmus. Človek musí mať v živote aj šťastie, aj toto ľudstvo potrebuje veľa šťastia. Tak ako cestujúci na Titanicu. Boli aj bohatí, aj zaľúbení a nemali šťastie. Ja som mal to šťastie, že som sa stretol s mnohými dobrými a múdrymi ľuďmi, ktorí už nie sú medzi nami, a možno príde čas, keď ich raz budem menovať. Je veľa svetlých bodov a svetlých ľudí, ktorých som v živote stretol a ktorým by som mal poďakovať. Zanechali vo mne veľa svetlých bodov a určité svetlo nádeje. Nebol by som schopný vymenovať ich všetkých.
Na ktoré životné obdobie si spomínate najradšej?
Ak budeme robiť rozhovor povedzme o päť alebo o desať rokov, tak určite si na toto obdobie spomeniem.
Tie uplynulé roky vám nepriniesli nič zaujímavé a krásne?
Viete, ak sa mám priznať, mňa minulosť veľmi nezaujíma. Aj keď mi niekto ublíži, nepamätám si, čím mi ublížil. Zabudnem. Neviem prečo, načo, začo. Načo by to bolo dobré. Mňa minulosť vôbec nezaujíma. Podľa môjho názoru spomínanie, to je starecký syndróm. Potom by som musel povedať, táto doba je lepšia alebo horšia, že mladí sú lepší alebo horší, ako sme boli my. To všetko nie je pravda. Ako starý rabín povedal: „To všetko nie je pravda, všetko je ináč.“ Aj to, čo poviem ja, je určite iné a inak – možno z pohľadu iného človeka je to iné. Každý máme svoju pravdu. S mojou nemusí nikto súhlasiť. Teraz ide o to, aby som ja uznal aj pravdu iného človeka, ale mne nesmie moju tiež nikto zobrať.
Keby ste neboli hercom, čím by ste boli?
Keby som nemal to šťastie, že môj otec pracoval ako osvetľovač v divadle a že som privoňal k tomuto kumštu, od malička som sa mu motal okolo jeho nôh, tak skutočne neviem, čím by som bol. Pravdepodobne by som pracoval manuálne, pretože ma baví tento druh práce. Viete, že som chcel byť kominárom?
Tak či tak, ako herec aj ako kominár by ste ľuďom prinášali šťastie...
Ale bol by som teraz nezamestnaný, lebo dnes je komínov málo. Ale je to tiež osudové, lebo ja som chodil na strednú školu v rokoch, keď sa robila reorganizácia a kedy prideľovali voľné miesta žiakom. Aj v kominárskom učení je kus romantizmu a osudovosti aj poverčivosti. Všetci sa chytáme za gombíky. Asi preto máme teraz všetci menej šťastia, že je málo kominárov. Táto krajina, tento národ by asi potrebovali viac kominárov.
Akou životnou filozofiou sa riadite?
To sa nedá naordinovať. Mám svoj svet a nikoho nenútim, aby do môjho sveta vošiel. Mne to stačí. Som v tomto trochu egoista. Mám seba. Nič nemám, ale ani nechcem. Mám iba sen. Som chudobný, a preto slobodný. Bohatstvo nie je podmienkou pre šťastie - a to nehovorím frázy. Lebo nie som ani tak bohatý, aby som bol tým determinovaný. Bohatý som nikdy nebol, ani som po tom netúžil. A chudobný v pravom zmysle slova tiež nie som, pretože by som bol bez strechy nad hlavou - a to zas nie som.
Ako vyzerá váš oddych?
Napríklad spolu s naším psíkom Gašparkom si zájdeme na prechádzku do záhradky. Gašparko nie je obyčajný pes, je to tvor - živý tvor, člen rodiny. Hovoríme, že je v ňom zakliaty človek.
Ako ste to vypozorovali?
Moja manželka hovorí, že je v ňom trošku mňa. Patrí do rodiny a tvorí určitý tmel nášho vzťahu. Je témou denných rozhovorov a je súčasťou nášho životného priestoru. Keď sme od seba odlúčení, keď ja som tu a moja pani je tam a pes je sám, telefonáty sa točia okolo toho, ako bolo ráno s ním. Nie je to žiadna malomeštiacka snobarina. Vyrástol som a žil som medzi prostými ľuďmi a vždy som mal vzťah k prírode, k zvieratám. Ale zviera je v tomto prípade určitý životný rozmer, a keď ho človek prijme do svojho kruhu, tak to pôsobí pozitívne. Nie nadarmo sa hovorí, že delfíny alebo kone majú v sebe relaxačný fenomén. Pes nepolitizuje, nedebatuje, neoponuje, nepapuľuje, je vždy pozitívne naladený, občas zašteká, zavrtí chvostíkom, pozrie sa na vás a tvári sa, že vám rozumie. Pes je tvor odsúdený na lásku.
Mali ste šťastie na lásku, bol váš život naplnený vždy láskou?
Neviem, či to bola vždy láska, ktorá človeka opantáva, prejde celým jeho vedomím aj podvedomím, žitím aj bytím, ale ... láska zohrala dôležitú úlohu v mojom živote, pozitívnu aj negatívnu, konštruktívnu aj deštruktívnu. A takisto je to aj s láskou k divadlu - aj to je určitý druh lásky a drogy. Divadlo vieme strašne milovať aj strašne nenávidieť, je to určitý druh vášne. A vášeň je vždy krásna aj nebezpečná.

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 2. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 3. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 4. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať?
 6. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu
 7. Ako skĺbiť remeslo a moderné technológie? Inšpirujte sa Bajkery
 8. SCANDI 2023: prehliadka súčasného severského filmu
 1. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť?
 2. O najlepšie komunikujúcich značkách rozhodne aj verejnosť
 3. Ako možno získať prídavky na dieťa v Nemecku?
 4. Kupujete balenú vodu? Vypočítajte si, koľko za ňu ročne miniete!
 5. Táto váha berie vaše chudnutie vážne: Kalórie počíta za vás!
 6. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to
 7. Svalovice sa netreba obávať
 8. Students today, innovators tomorrow, learners forever
 1. Klinčeky Zanzibaru zarobili viac, než neslávny obchod s otrokmi 11 943
 2. 10 eur za 10 rokov. Mimoriadna ponuka od mimoriadneho časopisu 7 251
 3. Ktorá banka dvíha úroky na termiňáku? A čo pre to treba spraviť? 2 592
 4. Zdravie bez liekov. Lekár namiesto nich predpisuje studenú vodu 2 213
 5. Trvalá udržateľnosť v obchode – prečo by vás mala zaujímať? 2 098
 6. Stockerka štartuje predaj bytov s cenami, ktoré prekvapia 1 518
 7. Benátky a Verona: zažite pôsobivé kúsky mozaiky severu Talianska 1 415
 8. Šetriť energiu sa oplatí. Špecialisti poradili, ako na to 1 179

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá)
 2. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 3. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 4. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 5. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 6. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 8. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 071
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 159
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 697
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 4 048
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 408
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 313
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 265
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 176
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Na spoluhráčov nabonzovali aj Tomáš Bako (Klasov), Matej Porubský (Báb), Ján Harbuľák (Čeľadice) a Patrik Sailer (Chrenová).

Kto je prchký ako acetón a kto najväčší brusič?


9 h
Tvorba výsledného diela 'Srdce Nitry'

Zaujímavý výtvor vystavia na tržnici.


16 h
Cinemax Nitra

Prinášame aktuálny program kina.


red 21 h
Ján Kožuško, zakladateľ projektu Programko.sk

Na samotných kurzoch sa lektori nevenujú len tematike, na ktorý je workshop zameraný, ale poslucháčov upozorňujú aj na nástrahy internetu. Veď pojem kyberšikana sa v našom slovníku natrvalo usadil. V internetových vodách číhajú na deti rôzne nástrahy.


23 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Blogy SME

 1. Juraj Kumičák: Ako Rusi veľkú vojnu vyhrali... (časť Vb - bludy a klamstvá)
 2. Ľuboš Vodička: Jaskyniarstvo aj ochrana prírody v Liptovskom Mikuláši
 3. Rastislav Jusko: Krvavá minulosť komunistickej prokuratúry. Je nám súdené prežiť ju znova?
 4. Anna Miľanová: Kresby prírodným uhlíkom...
 5. Matúš Mathis: Ponuka bytov v Košiciach po prvýkrát od septembra 2022 klesla - Píše Matúš Mathis
 6. Jozef Stasík: Niekto zhasína a niekto myslel dopredu
 7. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými Kalváriami - Veľké Rovné
 8. Peter Maroncik: Tak už máme v Čechách nového, dobrého prezidenta.
 1. Peter Remeselník: Narazil autom do ľudí, zranil chodkyňu a ušiel ! 6 071
 2. Věra Tepličková: Výlet v Bratislave (z denníka žiaka 3. ročníka ZŠ z Piešťan) 5 159
 3. Ivan Beňovič: Ruský rubeľ sa svetovou menou nestane 4 697
 4. Rastislav Puchala: Vraj je to sfetovaný trpaslík 4 048
 5. Dušan Koniar: Dzurindov projekt valcuje čítanosť aj diskusie 3 408
 6. Rastislav Puchala: Starosta je ruský troll 3 313
 7. Ján Šeďo: Sliepky na Ukrajine sú iné ako naše ? 3 265
 8. Tereza Kazdová: Fico má rád pekné ženy, Babiš je na blondíny. Verejný diskurz volá po feministoch 3 176
 1. Monika Nagyova: Plesy nie sú pre singles
 2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 55. - Antarktída - Ako sa vydali Vivian Fuchs a Edmund Hillary naprieč Antarktídou (1955-1958)
 3. Jiří Ščobák: Je nový II. pilier dlhodobo udržateľný? Ktoré zmeny sú pozitívne a ktoré negatívne?
 4. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Potuluje sa tu starý blázon
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 54. - Antarktída - Posledné tri Byrdove expedície (1939 - 1956)
 6. Jiří Ščobák: Tipovanie je cesta do pekla. Aj keď to robíte so štátnou firmou
 7. Jiří Ščobák: Avatar 2: Začátek nového příběhu
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 53. - Antarktída - Druhá Byrdova antarktická expedícia (1933 - 1935)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu