
iť do školy, zostali doma. Už vyše týždňa sme nemali teplé jedlo. Ako keby bola vojna. Potkany žijú lepšie ako my,“ sťažujú sa obyvatelia vchodu. Podľa ultimáta, ktoré im dal správca komunálnych bytov Službyt, musia do 15. decembra odísť. Dôvodom sú dlhy 4,5 miliónov korún na nájomnom. Na ďalších vyše 15 miliónov bola odhadnutá škoda na spoločných priestoroch vchodu. Situáciou sa minulú stredu zaoberala aj splnomocnenkyňa vlády pre rómske otázky Klára Orgovánová.
Na ubytovňu nemajú
Mestu Nitra ponúkla pre neplatičov zateplené unimobunky. K dispozícii však budú najskôr koncom decembra. Čo bude dovtedy? Skončia obyvatelia Hôrky 1 na ulici? Navyše je otázne, či samospráva pomoc vo forme unimobuniek od úradu vlády prijme. „Z právneho hľadiska nemáme voči neplatičom žiadne záväzky,“ pripomína viceprimátor František Baláž. Upresnil, že ponuku úradu vlády musia najskôr prerokovať mestské orgány. Ak by súhlasili, treba hľadať vhodnú lokalitu na umiestnenie unimobuniek.
„Zo šestnástich bytov Na Hôrke 1 je ešte šesť obsadených,“ informoval riaditeľ Službytu Pavol Bielik. Tí, ktorí sa už vysťahovali, našli údajne útočisko u príbuzných. Vdove s dvomi deťmi bol ponúknutý azylový dom a 75-ročnej žene ubytovanie v dome opatrovateľskej služby. Odmietli. Samospráva informovala Rómov aj o možnosti presťahovať sa do ubytovne v Krškanoch, patriacej súkromnej firme. Poplatok 80 korún na osobu a deň (platí sa aj za deti) však títo ľudia nie sú schopní zvládnuť. V prípade desaťčlennej rodiny by suma predstavovala 24-tisíc. „Nás je v trojizbovom byte sedemnásť. Kde máme na ubytovňu zobrať peniaze? To máme kradnúť? Spolu s manželkou berieme mesačne 3200 korún,“ povedal nám František Bihari, ktorý spolu s asi dvadsiatimi Rómami prišiel v stredu na mestský úrad. Na chodbe čakali na výsledok rokovania Kláry Orgovánovej s predstaviteľmi Mesta a Službytu. Hovorili o diskriminácii, spomínali aj Európsku úniu. „Pozamŕzame tam. Už nevieme, čo máme robiť. Je to na nevydržanie,“ komentovala situáciu Viola Bihariová. Jej suseda Mária Lakatošová už dokonca poslala list prezidentovi republiky. Obe dúfali, že ich problém vyrieši Klára Orgovánová.
Môžu sa uchádzať o dotáciu
Splnomocnenkyňa vlády pripomenula, že striktne oddeľujú neplatičov, ktorí vznikli po sociálnej reforme, odkedy sa ich situácia naozaj zhoršila, a tých, ktorí neplatili niekoľko rokov predtým. „Dlh 4,5 milióna korún Na Hôrke 1 nie je výsledkom posledného roka,“ konštatovala. Napriek tomu ponúkla pomoc. Spomínané unimobunky sú vybavené pieckou, kuchynskou linkou a posteľami. Požiadať o ne môže mestská samospráva. „Financie na zakúpenie unimobuniek vyčlení úrad vlády. Výber ľudí, ktorí tam pôjdu, je už na Meste.“
Orgovánová hovorila aj o ďalšej – dlhodobejšej možnosti, ako riešiť situáciu rómskych neplatičov. Je ňou výstavba bytov nižšieho štandardu, na ktorú môže obec získať štátnu dotáciu. Tento rok to bolo až 80%, a to aj na infraštruktúru. Ďalších 20% je možné vykryť prácou ľudí, ktorí tam budú bývať. Takáto pomoc je určená pre Rómov, žijúcich v rómskych osadách. V Nitre však nemá takýto štatút žiadna lokalita.
Orgovánová očakáva ústretovosť
Riešenie situácie neplatičov zostáva otvorené. Prosba Kláry Orgovánovej, aby bola Na Hôrke 1 dočasne zapojená voda a teplo, zostala nevypočutá. „Energie sa nedajú obnoviť, je to životu nebezpečné. Vchod je neobývateľný,“ reagoval riaditeľ Službytu Pavol Bielik. Dodal, že nikto zo súčasných obyvateľov vchodu nemá na byt právoplatnú zmluvu, sú tam protiprávne. „Napriek všetkému očakávam od Mesta ústretový krok, som presvedčená, že ich nebudete 15. decembra deložovať a že nepôjdu na ulicu. Miera úrovne spoločnosti sa nemeria podľa toho, ako žijú najbohatší, ale podľa toho, ako žijú najchudobnejší ľudia,“ uviedla Orgovánová.