„Pri tatranskej katastrofe sa spojilo niekoľko náhodných faktorov, ktoré spôsobili takú výraznú škodu. Takže pri zopakovaní poveternostnej situácie o tých 40 rokov to nemusí priniesť katastrofu takéhoto rozsahu,“ povedal na stretnutí s novinármi riaditeľ SHMÚ Štefan Škulec. Podľa neho to ale neznamená, že v iných častiach Slovenska sa víchrica nemôže objaviť aj skôr. Víchricu v Tatrách spôsobila tlaková níž, ktorá sa postupne presunula sponad Britských ostrovov nad naše územie. „Za touto tlakovou nížou začal zo severu smerom k Slovensku prúdiť studený vzduch s vysokým tlakom a vzniklo veľmi ostré rozhranie medzi tlakmi vzduchu, čo bolo dôsledkom víchrice,“ povedal vedúci odboru predpovede SHMÚ Martin Benko.
Charakteristickým javom tatranskej víchrice pritom podľa neho bol aj veľký rozdiel medzi priemernou rýchlosťou vetra a nárazovými poryvmi. Najvyššiu rýchlosť nárazového vetra 194 km/h zaznamenali meteorológia na Skalnatom plese, na Chopku to bolo 173 km/h a v centre tatranskej kalamity v Starej Lesnej dosiahla víchrica rýchlosť v nárazoch 162 km/h. „Prekvapujúce bolo napríklad, že aj v Telgárte, ktorý je v doline v povodí Hrona, dosiahol vietor vysokú rýchlosť 140 km/h, to znamená, že víchrica nezasiahla len vysoko položené územia,“ povedal Benko. Silnejší vietor bol na Slovensku zaznamenaný v roku 1965 na Skalnatom Plese, kde v nárazoch presiahol dvestokilometrovú rýchlosť. SHMÚ zareagoval podľa riaditeľa Škuleca vzorne a vystríhal širokú verejnosť v dostatočnom predstihu. „Odhadli sme pomerne presne aj rozmer katastrofy a už počas štvrtka sme informovali, že sa víchrica blíži.“ TASR
Podľa predbežných odhadov pracovníkov Štátnych lesov TANAP-u a Lesov SR je poškodených 2,5 milióna kubíkov ihličnatého dreva, teda 90 percent ročnej ťažby Slovenska v tomto sortimente. Víchor zničil 2,5 kilometra široký a 50 kilometrov dlhý pás lesa, čo je 12-tisíc hektárov. Následkami živelnej pohromy, ktorá zasiahla územie Slovenskej republiky 19. novembra, sa na svojej 110. schôdzi v stredu zaoberala aj Vláda SR. S cieľom koordinovať a povzbudzovať aktivity v celonárodnom úsilí sa dohodla, že založí vládny Výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. V tejto súvislosti zriadila tiež účet v Štátnej pokladnici, na ktorý je možné poukazovať finančné dary či zbierky, určené na obnovu a rozvoj Vysokých Tatier. Číslo účtu je 7000185158 / 8180.