„Začína sa druhé kolo vysvetľovania zákona o študentských pôžičkách,” uviedol ministra rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Imrich Okenka.
Fronc celú diskusiu o novele zákona prirovnal k evergreenu. „Každý to už musel počuť a poznať. Nerád používam slovo reforma. Toto je len jej bodka, záver, reforma sa rozbehla už dávno. Cieľom je zvýšiť úroveň aj dostupnosť vysokoškolského vzdelania.” „Spoplatniť školstvo - to je tá jeho bodka,” ozval sa chlapec z publika. Podľa Okenku sa na SPU bude po prijatí zákona platiť od 3200 do 3600 korún ročne.
Minister pri potrebe reformy argumentoval nižšou nezamestnanosťou vysokoškolsky vzdelaných ľudí, lepším uplatnením na trhu práce a najmenej dvojnásobnými platmi v porovnaní s absolventmi stredných škôl. “Vzdelaní majú lepšie šance aj platy.” Väčšie prostriedky po spoplatnení školstva zaručia podľa neho viac prijatých študentov. „Peniaze prídu priamo na vysoké školy a kľúčové slovo pri ich rozdeľovaní budú mať študentské rady.”
„Školné vytvorí psychologickú bariéru pre absolventov stredných škôl. Pri výbere školy sa budú prikláňať k výške poplatkov a systém sa neúmerne dotkne tých, čo nebudú poberať štipendiá,” vyčítali študenti ministrovi. Pripomienky mali aj k študentským pôžičkám. „Nie sú garantované rovnaké podmienky - úroková miera sa môže každý rok meniť. Navyše existuje veľa typov a profilov pôžičiek, čo do systému vnáša neprehľadnosť,” povedala ministrovi študentka SPU. „Viaceré profily sme vytvorili preto, aby si študenti mohli vybrať z viacerých možností. Pôžička sa bude splácať v závislosti od príjmu. Preženiem to, ale ak by absolventi vysokej školy mali celý život príjem na úrovni minimálnej mzdy, systém bude nastavený tak, aby neplatili nič,” odpovedal minister Martin Fronc.
Vysokoškolákom prekáža aj financovanie študentských domovov. Tie sa vraj postupne zmenia na „ubytovne pre neštudentov” a prestanú tak plniť svoj účel. Hore majú ísť aj ceny za ubytovanie. „Problémy internátov sa nevyriešia zo dňa na deň, najmä ak sa s nimi nič nerobilo toľko rokov. Ak chcete peniaze, treba ich zobrať na daniach. To chcete?” spýtal sa Fronc.
Podľa šéfa rezortu školstva si netreba robiť ilúzie o „odlive” slovenských študentov do škôl v zahraničí. „Odchádzať budú, ale väčšina sa vráti. A nazad príde človek, ktorý má skúsenosti zo sveta a uplatní ich u nás,” presviedčal Fronc.
TOMÁŠ HOLÚBEK