Rekonštrukcia sa realizuje aj v týchto dňoch - z ciel postupne miznú „šľapacie“ záchody, pribudnú sprchy. „Plánujeme tiež rozšírenie kapacity asi o päťdesiat miest. Dôvodom je preplnenosť - namiesto plánovaných 307 osôb ich tu v súčasnosti máme až 413,“ hovorí plukovník Štefan Berec, riaditeľ Ústavu na výkon väzby v Nitre. Zriadený bol 1. septembra 1973. Po vyše desaťročnej prestávke, kedy tu sídlil Štátny archív, tak väznica začala opäť slúžiť pôvodnému účelu.
Najmladší obvinený má iba pätnásť
„Výkon väzby (trvať môže maximálne päť rokov) na rozdiel od výkonu trestu odňatia slobody nemá sankčnú ani výchovnú povahu. Ide iba o dočasné obmedzenie niektorých občianskych práv a slobôd, a to len v nevyhnutnej miere,“ vysvetľuje riaditeľ hlavné poslanie ústavu.
Medzi 371 obvinenými, respektíve obžalovanými, ktorí pochádzajú najmä z Nitrianskeho kraja, napočítal pätnásť žien. Jedna z nich napríklad čelí obvineniu z vraždy dievčaťa, ktoré má byť zakopané v lese pri motoreste Zubor. Telo však polícia stále nenašla. Z najťažšieho zločinu - vraždy pracovníčky Zberných surovín v Nitre - je obvinený aj najmladší, len pätnásťročný obyvateľ ústavu. Najstarší má 65 rokov. Ide o Štefana G., obžalovaného z masakry, pri ktorej prišli o život traja Rómovia v Tupej. O jeho osude má už v septembri rozhodnúť Najvyšší súd.
Sex nepovolil, svadbu áno
V nitrianskom Ústave na výkon väzby majú aj 42 odsúdených (všetci sú v 1. nápravnovýchovnej skupine). V rámci výkonu trestu pomáhajú v kuchyni, práčovni a sklade, pracujú v profesiách holič, knihovník, murár, maliar a upratovač (je medzi nimi aj bývalý starosta obce na juhu Slovenska). Platí pre nich voľnejší režim ako pre obvinených. Obedujú v spoločnej jedálni, zapájajú sa do krúžkovej činnosti. Sexuálne radovánky so svojimi partnerkami však vo väznici neprežívajú. Hoci to zákon umožňuje, riaditeľ na takýto účel miestnosť nevyčlenil. „Myslím si, že je to pod úroveň. Každý hneď vidí, kde tá žena s plachtou a uterákom pod pazuchou ide... Tomu, kto si to zaslúži, radšej preruším na niekoľko dní trest a môže ísť domov,“ reaguje Štefan Berec.
Prezradil nám, že vlani povolil vo väznici sobáš: „Súhlasil som, hoci na to boli rôzne názory“. Obvinený sa ženil v obleku, jeho nastávajúca v kostýme. Po obrade, na ktorom boli prítomní zástupcovia matriky a dvaja svedkovia, sa mladomanželia rozlúčili. Ona išla domov, on späť do cely – výnimočne aj so zákuskami.
Rum v melónoch, moták v paste
Vo väznici je budíček každý deň o 5.45, večierka o 21.45 hodine. Vo výnimočných prípadoch ju môže riaditeľ posunúť na 23. hodinu. Takúto výnimku urobil aj kvôli olympijským hrám. Odsúdení sledovali záznam v erárnych televízoroch, ktoré majú na celách. O televízne vysielanie neprichádzajú ani obvinení, prijímač si však musia zabezpečiť sami. „Umožnil som im, aby si ho sem priniesli z domu,“ dodáva riaditeľ.
Strava sa väzňom podáva trikrát denne. Väčšinou je k dispozícii aj alternatíva pre moslimov a vegetariánov. Odsúdení majú nárok na „prídavky“, lebo pracujú. Ak niekomu nestačí väzenské menu, môže si raz za týždeň doplniť zásoby v bufete. Dostať tam salámy, syry, sladkosti, cigarety (cely sú rozdelené na fajčiarske a nefajčiarske)... Sortiment dopĺňa drogéria, ventilátor, ponorný varič či pánska ochrana. Za tovar sa neplatí v hotovosti, peniaze sa kupujúcemu strhnú z jeho účtu. Istá obvinená má na ňom až 70-tisíc korún! No sú aj takí, ktorí sú odkázaní na sociálne vreckové – mesačne ide o sumu 120 korún.
Balíky sa môžu do nitrianskej väznice dostať len poštou, a to raz za tri mesiace. Kedysi ich príbuzní nosili aj osobne, keď prišli na návštevu (zo zákona sú návštevné hodiny raz za mesiac, riaditeľ ich môže dovoliť aj častejšie). „Nestačili sme to kontrolovať, balíky sa zneužívali. Vyskytli sa napríklad motáky v tube od zubnej pasty či šampóne,“ hovorí major Milan Šilhár, vedúci oddelenia výkonu väzby a výkonu trestu. Riaditeľ si spomína aj na prípad z čias svojho pôsobenia vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou, kde našli v melónoch rum. Dovnútra bol vstreknutý injekčnou striekačkou. O odhalenie sa postarala povznesená nálada odsúdených...
Obvinenej ušili šaty z plachty
Osoby, ktoré ešte neboli odsúdené, môžu nosiť vo väzení civilné šaty. Podmienkou však je, že si ich budú pravidelne vymieňať. Kto takúto možnosť nemá, dostane erárne oblečenie. Riaditeľ si v tejto súvislosti spomína na ženu z južného Slovenska, obvinenú z úžerníctva. Keďže vážila približne dvesto kilogramov, museli jej dať ušiť vrchný diel z plachty. Prešiť bolo treba aj tepláky. Jednoduché to nebolo ani so sprchovaním – pomáhala jej pri ňom príslušníčka, ktorá ju striekala hadicou.
„Sprchovanie je povolené dvakrát do týždňa. Každý deň naň majú nárok len ženy, ktoré sú tehotné alebo majú menštruáciu,“ ukazuje nám M. Šilhár väzenský poriadok. Výnimka je možná na základe lekárskeho potvrdenia. Získala ho napríklad aj obvinená z miliónových podvodov, ktorá vraj žila aj za mrežami ako dáma. „Každý deň sa prezliekala, nenosila žiadne tepláky, ale sukňu, elegantné nohavice a lodičky,“ zhodli sa príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Chcel vyskočiť aj s dozorcom
Za posledný rok vraj zaznamenali v nitrianskom Ústave na výkon väzby iba jediný pokus o útek, aj to mimo areálu budovy. „Muž, obvinený z domáceho násilia, si asi pred mesiacom v cele podrezal žily. Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže s ním preto išli na ošetrenie do nemocnice,“ vracia sa k prípadu riaditeľ. Keď čakali na chodbe, obvinený sa nečakane rozbehol k oknu. Dozorcu, s ktorým bol spojený putami, našťastie pri výskoku so sebou nestiahol – na zem totiž nedopadol, zostal visieť vo vzduchu. Netrvalo dlho a vytiahli ho späť na chodbu. Pred niekoľkými rokmi odhalili vo väznici aj kuriózny pokus prebúrať sa cez stenu cely. Obvinený vraj na to použil lyžicu!
Množia sa analfabeti
Obvinení aj odsúdení bývajú na celách v priemere po štyroch. Voľný čas si krátia pozeraním televízie, objednať si môžu tlač, nesmie však byť pornografická ani erotická. K dispozícii je ústavná knižnica s 2700 titulmi beletristickej a odbornej, hlavne právnickej literatúry. No nie všetci väzni vedia čítať. Riaditeľ hovorí, že v poslednom čase pribúdajú analfabeti, ktorí sa nevedia ani len podpísať. Ženy sa môžu zabaviť aj vyšívaním, pomôcky im zabezpečí ústav. Niektorí obvinení muži si v minulosti privyrábali šitím vriec pre istú firmu, kvôli preplneným celám to však dnes nepripadá do úvahy.
Každý deň je povinná minimálne hodinová vychádzka na väzenskom prestrešenom dvore. Kto cíti potrebu, môže využiť služby psychológa či väzenského kaplana, ktorý tu má od roku 2003 vyčlenenú svoju miestnosť. Omšu slúži prostredníctvom rozhlasu, ktorý je v každej cele. Vedenie ústavu cez neho púšťa aj vysielanie rôznych rádií. - mh -