Meno Massanyi rezonuje v umeleckých kruhoch Nitry, Štokholmu, Londýna i Los Angeles

Marius Massanyi meria cestu zo Štokholmu do Nitry dvakrát ročne. Pedagóg súkromnej umeleckej školy, ktorej absolventmi sú dizajnéri svetovej značky Ikea, je jediným synom významného nitrianskeho maliara Edmunda Massá-

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

nyiho. Vo Švédsku žije vyše tridsať rokov, no jeho synovia vraj majú najkrajšie spomienky na detstvo v Nitre. Chodievali sem pravidelne na prázdniny. V činžiakoch blízko Kmeťkovej mali kamarátov, ktorí ich zoznamovali so slovenčinou i nitrianskym jazykom ulice.

Silný umelecký vplyv otca

SkryťVypnúť reklamu

„S otcom sme často diskutovali o výstavbe obrazu, farebných teó-

riách, kreslení figúry či kompozícií. Neformálne a prirodzene. V ateliéri sme vymýšľali spolu. Bol abstraktne mysliacim maliarom a rád experimentoval, ale bol aj reportážnym výtvarníkom. Mal som päť rokov, keď ma naučil vnímať džez. V tridsiatych rokoch hral na saxofóne,“ začal svoje spomínanie na otca Edmunda Mario. V tom, čo mu odovzdal, pokračoval štúdiom hudby a architektúry. „Vnímal som jeho prácu v porovnaní s profesiami rodičov mojich vrstovníkov ako niečo zvláštne a výnimočné. Nevedel som si to v hlave vtedy presne formulovať, no bolo to veľmi zaujímavé a dobrodružné. Mal som asi osem až desať rokov, keď ilustroval knihy. Všetky som ich prečítal už v rukopisoch. Nosil si ich do kaviarne, kde si príbehy čítal a robil k nim malé skice. Obdivoval som jeho vedecký prístup k ilustrovaniu. Ponoril sa do každej problematiky a detailne chcel spoznať všetko, čo s ňou súviselo. Až potom začal kresliť - kone, indiánov, ich autentický výzor, šaty, prostredie, príbytky... Nevymýšľal si, aj keď sú jeho kresby v knihách svižné. Naučil ma, ako vyhľadávať informácie. Jeho puntičkárska príprava ma inšpirovala. Odvtedy nosím v sebe presvedčenie, že najväčším dobrodružstvom, ktoré môžeme v živote zažiť, je odhaľovanie nových poznatkov.“

SkryťVypnúť reklamu

Mariusove túlavé topánky

Edmund Massányi precestoval svojho času Taliansko, Egypt, Grécko, Turecko a severnú Afriku. Podľa otcovho vzoru sa dospelý Mario rozhodol pre odchod do Nemecka a Švédska. Po štúdiu architektúry na bratislavskej vysokej škole ho objavil Braňo Hronec a angažoval v roku 1964 do jeho prvého medzinárodného orchestra, kde spievala vtedy vychytená Jana Beláková. Marius s nimi precestoval väčšinu krajín vtedajšej západnej Európy, no po štyroch rokoch ho kolotoč slobodného umelca tanečnej produkcie unavil. Nepovažoval ho za perspektívu, ale len za akési chlapčenské huncútstvo. Otec medzitým zomrel na zákernú chorobu a v Československu sa zmenili politické pomery. „Chcel som ísť študovať architektúru do Zürichu, prijali ma, no nedostal som víza. Podľahol som nátlaku kapely ísť si naposledy spolu zahrať do Švédska... Začal som tam študovať švédčinu, o rok neskôr aj architektúru a súčasne som hrával so Švédmi v Štokholme. Netrvalo dlho, zaľúbil som sa do typickej plavovlasej Švédky, vzali sme sa a v krátkom čase sme mali dvoch synov. Práve vtedy bola najväčšia nezamestnanosť v architektúre a „letela“ ilustrácia, vyštudoval som teda ešte grafiku,“ vraví slušnou slovenčinou Massanyi. Zdôrazňuje však, že severský pojem ilustrácie je komerčný a predstavuje predovšetkým reklamu. Každý rok sa jej štýl mení podľa rôznych vplyvov.

SkryťVypnúť reklamu

Ikea a dizajnérstvo

„Manželka je učiteľka, zbožňuje a učí deti predškolského veku (vo Švédsku do siedmich rokov - pozn. autorky). Aj mňa vždy priťahovala pedagogická práca a kontakt so žiakmi. V sedemdesiatom ôsmom som si rozšíril obzor stážou u renomovaných umelcov v New Yorku. Tridsať rokov vyučujem na Anders Beckmanns Schola of Design. Žiaci si môžu vybrať z odborov grafický komerčný dizajn, priestorový dizajn a módne návrhárstvo. Medzi vlastníkov školy patrí spoločnosť Ikea. Jej dizajnéri sú poväčšine naši najlepší žiaci,“ vraví Marius. Je profesorom odborov kresba nahej figúry, kresba oblečenej figúry a náuka o farbe. „Tamojší žiaci majú absolútnu moc. Pedagógov hodnotia a keby neboli so mnou spokojní, na druhý deň som na dlažbe. Je to krutý systém, lebo vyučujúci nemajú žiadne zmluvy. Pre školu pracujeme len na základe ústnej dohody.“ Štúdium je drahé, semester za 26-tisíc švédskych korún. Žiaci majú teda buď solventných rodičov, alebo si vezmú študentskú pôžičku od štátu. Donedávna bežne pracovali popri štúdiu v reklame a zarobili 30-tisíc, no v súčasnosti je v útlme a práce je v nej málo.

Švédski umelci sú boháči

Voľná tvorba sa podľa Mariusa Massanyi vo Švédsku nedá robiť bez vedľajších príjmov. „Ak chce umelec tvoriť, musí mať buď sponzora alebo stály vedľajší príjem, aby mohol mať ateliér, ako donedávna ja. Niekedy som mal rozpracovaných až deväť prác pre zákazníkov. Pracoval som pre veľ-

ké firmy – Siemens, Philips, Ericsson... Vyrábal som animované seriály pre časopisy na pokračovanie. Bolo to náročné a prácne, no výborne platené... Niekedy som bol prácou zavalený, inokedy opačne. No vždy som sa udržal nad vodou. Je bežné, že výtvarníci pracujú v nemocnici či blázinci, aby prekonali nepriaznivé obdobie,“ prezrádza o realite všedného dňa Marius. „Švédski umelci pochádzajú buď z aristokratických vrstiev alebo ich dotuje partner. Paradoxne Švédi, ktorí chodia otrhaní a úboho oblečení, sú výtvarníci s tučnými kontami. Tí si môžu dovoliť prezentovať sa výlučne umelecky a nemusia ísť „prostituovať“ do iných pracovných odvetví.“

Synovia svetobežníci

Vždy mu bola najbližšia abstraktná tvorba. Pre Mariusa Massanyi sú moderné obrazy vizuálnou hudbou. Isto preto, že majú architektonický nádych. No počas rokov mala jeho prax veľmi široký záber a inšpirovala neskôr i jeho synov.

„Nikdy som ich výtvarne neusmerňoval. Napriek tomu obaja vyštudovali grafický dizajn. Starší Michael absolvoval ešte scenáristiku so zameraním na reklamný film a rockvideo. Dnes 33-roný „Miško” pôsobí v Londýne. Takto ho zaali vola najskôr v Nitre, no prischlo mu to a hovoria mu tak v Štokholme i Londýne,” smeje sa otec. Mladší 30-ročný syn Paulo vyštudoval kameru v Los Angeles a pracuje ako grafický dizajnér v reklamnej agentúre.

„No Miško ani Paulo nemaľujú, i keď ako deti nakreslili niekoľko senzačných vecí. Až som im závidel a zavesil som si ich v ateliéri. Obrazy svojho nitrianskeho starého otca im imponujú, no realita vo svete je dnes taká, že profesia maliara je nemoderná a prekonaná. Maliarstvo je už v podstate mŕtve,“ uzatvára rozprávanie o troch generáciách rodinnej ságy výtvarných umelcov Marius Massanyi. SilviaStruhárová

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 901
  2. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 5 445
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 433
  4. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 5 334
  5. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii 3 275
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 895
  7. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry 2 523
  8. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 215
  1. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  2. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  3. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  4. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  5. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  6. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  7. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  8. František Adam Paló : Mário
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 408
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 893
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 545
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 449
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 425
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 030
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 971
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 802
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Vionistov v piatok gólovo načal ich bývalý hráč Matej Moško (druhý sprava).

Z prvej jarnej prehry sa škandál nerobil.


Amfiteáter, osemdesiate roky minulého storočia.

Na Filmový festival pracujúcich chodili tisíce ľudí, premiéru tam mal aj Pacho.


Jozef Račko hneď po finálovej sérii odcestoval do hôr, aby prišiel na iné myšlienky. Na snímke vpravo je na vrchole Ďumbieru.

Kašík a Aittokallio sú odlišní, a to bola výhoda, zdôrazňuje tréner brankárov.


Študent dopadol na strechu.


  1. Radovan Čipka: Vnútený izolacionizmus alebo kam nás vedie vláda Róberta Tisa-Orbánsona
  2. Štefan Šturdzík: Pán Bartoška !!
  3. Martin Eštočák: Komentáre k petícii o MHD v Prešove: Ľudia hovoria jasne
  4. Patrik Benčík: Denník advokáta ŠPZ ADVOKÁT 2.0: Nie je ešpézetka ADVOKAT ako ADV0KAT
  5. Eva Gallova: Hrob neznámeho vojaka
  6. Martin Fronk: Strašidelné hradné podzemie, kde ozveny minulosti ešte stále šepkajú...
  7. Viktor Pamula: Obraz časti Slovenska
  8. František Adam Paló : Mário
  1. Ivan Čáni: 9. máj 2025 – najhanebneší deň v dejinách Slovenska. 38 408
  2. Ivan Mlynár: Odpoveď Michalovi Šimečkovi na otázku, ktorú o Ficovi zrejme nikdy nepoloží 23 893
  3. Radko Mačuha: Šimečka má niečo, čo už Fico nikdy nebude mať? 20 545
  4. Vlado Jakubkovič: Vypískaný mr. Rudo a prezident mieru. 14 449
  5. Teodor Pasternák: NAY už nie je „naj“ 12 425
  6. Ján Chomík: Liek na nespavosť 8 030
  7. Rastislav Puchala: Výzva od Ficina prijatá 7 971
  8. Ján Kukulský: Fiktívny otvorený list Roberta Fika, ktorý zaznel dňa 4.4.2025 na proteste v Bardejove 5 802
  1. Věra Tepličková: Cesta slovenského Sizyfa do Moskvy alebo Nie je pre cholerika nič horšie, ako nemať možnosť ísť vyššie
  2. Roman Kebísek: Oslobodzujúci efekt Gauguinovej „lekcie maľovania“ na veko drevenej krabice
  3. Anna Brawne: Pridrahý Robert, najlepšia trasa z "Matičky Rusi" by bola cez Bermudy
  4. Marcel Rebro: Fico má strach z Ukrajiny, preto sa klania Putinovi
  5. Radko Mačuha: Fico ide na oslavu začiatku 3 svetovej vojny.
  6. Tupou Ceruzou: Dobre bude
  7. Post Bellum SK: Hlasy pamätníkov: Nedopusťme návrat vojny!
  8. Radko Mačuha: Hanba, uniklo ďalšie video Šimečkovej ženy.

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu