Poslanci Mesta Nitra vo štvrtok na zastupiteľstve vôbec nehovorili o požiadavke futbalového klubu FC Nitra na finančný príspevok pre mládež na rok 2004. Taký bod totiž v rokovacom programe nebol a, žiaľ, na zmenu programu, do ktorého sa aj na poslednú chvíľu mohlo dostať hlasovanie o mládežníkoch FC, nenašiel odvahu ani jeden z pánov poslancov. Nás prekvapilo, že zaň čo i len slovíčko nestratil nikto z komisie kultúry a športu a neurobil tak napríklad ani poslanec, ktorý sa vo februári nechal zvoliť do Správnej rady FC Nitra. Paradoxne, ten istý poslanec vo štvrtok jednu zmenu programu predsa navrhol. Žiadal, aby sa hovorilo o vysporiadaní pozemkov na Klokočine, kde bude stáť Kaufland, pričom on sám nie je z tohto volebného obvodu. Tento jeho návrh kolegovia-poslanci samozrejme do programu zaradili. K Bille a Lidlu pribudne na Klokočine zrejme už čoskoro ďalší obchodný reťazec. Kiežby tak na Meste mali raz záujem aj o budovanie ihrísk.
Vikor stále verí,
nespokojný Vítek
Keď sme pred týždňom avizovali možnú abdikáciu Správnej rady FC Nitra, nepísali sme len tak do vetra. Prezident klubu Vladimír Vikor je posledným postojom Mesta Nitra, jeho primátora i poslancov znechutený. Sám ale zatiaľ hovorí, že ešte nebude nič šiť horúcou ihlou. „V utorok sedí mestská rada. Aj písomne som požiadal o prizvanie na jej zasadnutie, takže snáď ešte máme nejakú nádej,“ prezentoval V. Vikor poslednú možnosť na pokus o obrat v myslení poslancov.
Nás minulý týždeň kontaktovala telefonicky hovorkyňa nitrianskeho primátora. Ferdinand Vítek bol vraj nespokojný s tým ako sme informovali verejnosť minulý utorok a že vraj sme účelovo vytiahli niektoré mestá, ktoré podporujú futbal lepšie ako v Nitre. Sú totiž na Slovensku aj horšie mestá...
Do mestských častí
neprúdi takmer nič
My sme preto pri porovnávaní Nitry s okolím zvolili iný systém. Aby sa stále nehovorilo iba o FC, zaujímalo nás tentoraz, ako naši radní páni podporujú futbalové kluby v mestských častiach ako sú Kynek, Mlynárce, Čermáň, Dražovce, Janíkovce či Horné a Dolné Krškany. Zistenia za posledný rok 2003 sú aj pre nás šokujúce. Až na dve výnimky totiž nedostal z mesta nikto ani korunu. Zoberte si pritom, že z mestských častí prúdia do rozpočtu peniaze (a nie málo), z ktorých by malo mesto podporovať aj futbal v týchto lokalitách. V Nitre to tak nie je. Pozrime si len také Horné a Dolné Krškany. Ak by boli samostatní, s množstvom podnikov a firiem sú možno najbohatšou dedinou na Slovensku. Takto tu však šport živorí. Futbalisti sú radi, že im hŕstka funkcionárov zabezpečí aspoň najnutnejšie prostriedky na činnosť a aj o problémoch tunajšej športovej haly sme sa na našich stránkach zmienili nie raz...
Pritom pozor! Dediny okolo Nitry a ich starostovia tu majú na futbal a jeho podporu úplne iný názor. „Je to určitý druh spoločenskej kultúry pre našich obyvateľov. Ak by sme nepodporovali aj kultúru a šport, tak nás dedina poženie,“ komentovali zhodne situáciu starosta Ivanky Peter Guzmický so starostom Veľkého Cetína Františkom Meszárošom.
Pre lepšiu ilustráciu prinášame pohľad na podporu futbalu v okolitých dedinách, kde patria štadióny tiež do majetku obcí. Kde pri číselnom údaji neuvádzame ďalšie informácie, tam sa obce okrem úhrady energií a prevádzky štadióna podieľajú, samozrejme každá podľa možností, aj na samotnej činnosti klubu.
Mesto Nitra a vlastne aj nitrianski športovci vyznávajú modrú farbu. Je od nepamäti farbou mesta a v jej rôznych odtieňoch bývajú aj dresy našich športovcov. Paradoxne, pri posledných komunálnych voľbách pod Zoborom uspeli politici s heslom „Modrá je dobrá“. Ako vidno aj z predchádzajúcich riadkov, nie pre nitriansky šport.
ŠTEVO KORMAN