Utorok, 27. október, 2020 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky

Nitrania vraždu udmily Cervanovej popierajú

Nitrania vraždu udmily Cervanovej popierajú

„Videla som tvár jedného z mužov, ktorí v aute uniesli udmilu Cervanovú,“ uviedla minulý týžde vo výpovedi pred senátom bratislavského krajského súdu jedna zo svedký. Dodala, že muža spoznala na viacerých fotkách vo fotoalbumoch aj naživo, je ním vraj Nitran Miloš K., ktorého oznaila aj na hlavnom pojednávaní v roku 1981.

V de, ke bola udmila unesená, sa žena s priatemi zabávala na diskotéke v Mlynskej doline vo vysokoškolskom internáte. Okolo deviatej, pol desiatej, vyšla s priatekou na parkovisko. Na príjazdovej ceste ich takmer zrazilo auto, svetlé žiguli alebo fiat, z ktorého vystúpili dvaja muži a násilím vtiahli mladé dieva dnu. „Bránilo sa a krialo o pomoc,“ uviedla svedkya. Mužovi, sediacemu veda vodia, videla priamo do tváre, pretože ke okolo nich auto prechádzalo, bol vraj z otvoreného okna vyklonený. „Videla som ho zo vzdialenosti 30 až 40 centimetrov,“ potvrdila svedkya. Druhého muža nepoznala, pretože na ceste bola tma a z niekokých metrov sa jeho podoba nedala rozpozna.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulotýždová výpove svedkyne sa však zásadne líši od jej výpovede z prípravného konania v roku 1976. Vtedy tvrdila, že mužovi vyklonenému z okna videla len temeno hlavy a nespoznala by ho. Až na hlavnom pojednávaní po piatich rokoch ho s istotou oznaila. Svedkya ako možný dôvod nepresností v jej vyjadreniach v prípravnom konaní uviedla psychický tlak. „Stávalo sa mi, že ma v meste obkúila skupinka chlapcov a vypytovali sa, o som videla a podobne,“ vysvetlila. Dodala, že polícia a vyšetrovatelia na u nikdy nevyvíjali nátlak, ani ju nenútili oznai za každú cenu páchatea.

Pred senát predstúpil aj svedok, ktorý potvrdil alibi obžalovanému Milošovi K. V inkriminovanom ase boli poda neho spolu s partiou na výlete v Ivanke pri Nitre. Dodal, že poas procesu na neho vyšetrovatelia pri výsluchu vyvíjali nátlak a vyhrážali sa mu.

Skryť Vypnúť reklamu

Minulý týžde vypovedal tiež svedok, ktorý v tom ase organizoval kultúrne podujatia v bratislavskom vysokoškolskom klube Unic. Vypovedal, že 9. júla 1976, ke zmizla mladá medika, bol v Unic klube koncert skupiny Elán. Dve Francúzky, ktoré vo februári svedili v prospech obžalovaných Nitranov Františka . a Milana A., si však z diskotéky pamätali živú hudbu s husami. Poda ich výpovede sa nezhoduje ani dátum diskotéky, po ktorej mala Cervanová zmiznú. Svedok sa vyjadril aj k svojmu rozhovoru s inou svedkyou, ktorá bola v tom ase jeho priatekou. Tá sa poda vtedajšieho vyšetrovatea so svojím partnerom rozprávala o tom, o by mala robi, ke vie, že jej kamaráti z Nitry urobili nieo strašné. Tento rozhovor mal naštartova proces s obžalovanými Nitranmi. Svedok poprel, že by so svojou expriatekou vtedy hovoril o konkrétnych uoch. Povedal, že sa bavili o takej situácii vo všeobecnosti. Uviedol tiež, že vyšetrovanie zmiznutia a vraždy Cervanovej hne po ine sa mu zdalo zmätoné. Až po piatich alebo šiestich rokoch ho oslovili eskí vyšetrovatelia, s ktorými potom spolupracoval. „Výsluchy boli korektné, vyšetrovatelia používali psychológiu, ke chceli z loveka nieo dosta. Ja to považujem za ich plus. Nešlo však o nátlak,“ zhodnotil priebeh vyšetrovania.

Skryť Vypnúť reklamu

Svedok Vladimír V., ktorý už 22 rokov žije vo Švajiarsku, minulý týžde pred bratislavským krajským senátom odvolal svoju výpove z prípravného konania v roku 1981. Ako uviedol, výpove urobil pod nátlakom vyšetrovateov, pod vplyvom hrozieb a vydierania, že bude obvinený z vraždy mladej mediky. Vtedy vo výpovedi tvrdil, že bol v inkriminovaný de na diskotéke vo vysokoškolskom klube UNIC, kde videl všetkých obžalovaných. Bol vraj aj svedkom únosu mladého dievaa, ktoré však vtedy nepoznal a ani nevedel ako vyzerá. „Nikdy v živote som nebol na tej diskotéke,“ vyhlásil. Podrobne tiež opísal, za akých okolností bol vypoutý. „Policajti si po ma prišli do Vysokých Tatier bez predchádzajúceho upovedomenia o výsluchu, naložili ma do auta, kde do ma lakami búchali a vyhrážali sa mi, že ma pri lesíku zbijú. Poas výsluchu v Bratislave mi kládli konkrétne otázky, ktoré obsahovali konkrétne odpovede, na ktoré som odpovedal áno alebo nie.“ Dodal, že v roku 1981 práve pre tento proces ušiel do zahraniia, pretože sa obával väzby. „Na súdnom pojednávaní by som totiž výpove odvolal a bol by som stíhaný za krivé svedectvo,“ zdôvodnil. V tom istom roku urobil svedok vyhlásenie, v ktorom svoju výpove pred vyšetrovateom odvolal. Dodal, že dodnes ho trápi svedomie, pretože si už vtedy uvedomoval, že pre jeho výpove môže niekto trpie.

Pred senátom svedili aj traja bývalí vyšetrovatelia kauzy Cervanová a prokurátor, ktorý mal prípad na starosti dva alebo tri mesiace v roku 1981. Prokurátora Emila Z. zbavil generálny prokurátor mlanlivosti, minister vnútra tak v prípade vyšetrovateov neurobil, mohli sa teda vyjadrova len k procesnej stránke vyšetrovania. Predsedníka senátu obžalovaných a ich obhajcov ešte pred vypoutím svedkov upozornila, aby krotili svoje emócie a zdržali sa napádania svedkov. Obžalovaní majú totiž na orgány inné v trestnom konaní, ktoré vraždu v minulosti vyšetrovali, ažké srdce za údajný psychický aj fyzický nátlak.

Prokurátor Emil Z. vo svojej výpovedi uviedol, že vypoúval obžalovaného Miloša K., ktorý sa predtým vyšetrovateovi priznal k vražde mladej mediky. Priznanie zopakoval aj prokurátorovi, ktorý s jeho súhlasom výpove nahral. „Podrobne opísal skutkový stav prípadu,“ konštatoval svedok. Milan K. na to reagoval tak, že celý de ho vypoúval vyšetrovate, bol unavený a psychicky vyerpaný, prokurátorovi dovolil nahra svoju výpove, lebo chcel ma pokoj. Situáciu oznail za kamufláž. Svedok odmietol, že by poas vypoúvaní, na ktorých sa zúastnil, vyšetrovatelia obžalovaných bili. Ani raz nedostal na ich správanie sažnos alebo písomné oznámenie od obžalovaných. Tí však tvrdia, že ich posielali desiatky. Jeden z obžalovaných, Pavol B., sa bývalého prokurátora opýtal, i si spomína na situáciu, ke sa mu osobne sažoval na praktiky vyšetrovateov. „Pán prokurátor sa otoil na vyšetrovateov, spýtal sa ich, i je to pravda a všetci sa rozosmiali,“ pripomenul Pavol B. Bývalý prokurátor si však na ni také nepamätá. Traja vyšetrovatelia, ktorí pred súd predstúpili po prokurátorovi, sa prípadom Cervanovej zaoberali predovšetkým v prvej fáze vyšetrovania v roku 1976. Hovorili o obhliadke miesta, kde našli mtvolu, na ni konkrétnejšie si nespomínali.

V piatok vyše tri hodiny vypovedal pred senátom aj bývalý prokurátor Milan Valašik, ktorý v 80-tych rokoch dohliadal na prípad vraždy študentky udmily Cervanovej. Vo svojej výpovedi uviedol, že na tejto kauze zaal pracova v roku 1981 v ase, ke boli siedmi obvinení Nitrania už vo väzbe. Vyšetrovanie poda jeho slov prebiehalo v súlade s vtedy platným zákonom a obžaloba, ktorú napísal a v ktorej žiadal pre štyroch z nich najvyšší trest - trest smrti, bola v súlade s vyšetrovacím spisom. „Bol som presvedený o správnosti svojich krokov,“ vyhlásil pred súdom. Vždy dbal na to, aby pri výsluchu obvinených, ke sa išli prizna k spáchaniu inu, bol prítomný ich obhajca a vždy sa obžalovaných opýtal, i vypovedajú dobrovone. Akýkovek fyzický alebo psychický nátlak zo strany orgánov inných v trestnom konaní vylúil. „Pamätám si, že som sa zúastnil na porade vyšetrovateov, kde šéf vyšetrovacieho tímu svojich vyšetrovateov upozornil, že ak sa dozvie, že sa niekto o i len zahnal na niektorého z obvinených, tak nebude ani na križovatke máva,“ uviedol. Dodal, že nátlak skôr vyvíjali vtedajšie politické kádre na orgány, ktoré prípad vyšetrovali. Raz mu poda jeho slov telefonoval istý vysoký funkcionár z Nitry a povedal mu, že asi pre svoju mlados nepochopil, že antisocialistické živly sa pokúšajú prostredníctvom stíhania detí komunistov rozvráti socializmus. Bývalý prokurátor, ktorý dnes pracuje v advokácii, tiež upozornil, že obžalovaní vystupovali na hlavnom pojednávaní na krajskom súde v roku 1982 mimoriadne agresívne. Ako príklad spomenul situáciu, ke jeden z nich hodil škatuku cigariet po predsedovi senátu. Obžalovaní konštatovali, že svedok skresuje a nehovorí pravdu. Výpove Valašika potvrdil aj bývalý vyšetrovate Vladimír Lamaka. Ten konštatoval, že vyšetrovanie prebiehalo štandardne a zákonne. „Absolútne vyluujem akýkovek nátlak na obžalovaných, tak ako to dnes prezentujú,“ zdôraznil. „Ako vyšetrovatelia sme boli pod kontrolou prokuratúry, väzenstva, obhajoby aj znalcov. Ak by nejaké nátlaky boli, tak by sa nejakým spôsobom boli prejavili,“ je presvedený Lamaka. Dodal, že obžalovaní mali v tom ase kvalifikovanú obhajobu. Ak by vtedy podávali sažnosti na postup vyšetrovateov a ich metódy, tak by boli zaslané príslušným orgánom na prešetrenie, tvrdí.

Pojednávanie bude pokraova v decembri. Senát by si mal vypou aj utajeného svedka.

SITA

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 2. Príjem vs. dôchodok. Realita, ktorú na ktorú sa treba pripraviť
 3. Zlaďte vaše šperky s jeseňou
 4. ARÓNIA a RAKYTNÍK - podporí tvoju imunitu v boji s vírusmi
 5. Covid a post-Covid: Ako sa chrániť pred kybernetickými útokmi?
 6. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 7. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 8. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 9. Pomáhajte čítaním
 10. Šiesty titul Auto roka: komu sa podaril tento historický úspech?
 1. BILLA podáva v kritickom období pomocnú ruku ľuďom z kultúry
 2. Vynovená predajňa v Smrdákoch
 3. Pôžička bez úrokov a poplatkov? Áno, existuje
 4. Tlačová konferencia iniciatívy Stop hazardu so zdravím
 5. Pandémia spomaľuje inovácie. Spoločnosti šetria
 6. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo
 7. Developer roka YIT Slovakia je na Slovensku už desať rokov
 8. Pomáhajte čítaním
 9. Duálnu prax v dm nahradilo počas pandémie online vzdelávanie
 10. Chief of Slovak Telekom: We care about the future of Slovakia
 1. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 31 079
 2. Pracujete v IT? Táto slovenská firma neustále prijíma ľudí 22 896
 3. O levočský „nanozázrak“ sa zaujíma európsky trh 16 898
 4. LEN DNES: Zľava viac ako 50% na ročné predplatné týždenníkov MY 13 355
 5. Ako začínali šéfovia digitálnych firiem? Vplyv malo už detstvo 12 757
 6. Toto sú povolania budúcnosti. Niektoré prekvapili 11 786
 7. Vyučujú školy informatiku dobre? Tieto patria medzi ukážkové 11 223
 8. Ako pracujú horskí nosiči? Vstávajú ráno o štvrtej 10 905
 9. Ako vidia budúcnosť deti zo základných škôl? Budete prekvapení 10 751
 10. Kam sa vybrať za jesennými výhľadmi? 9 083
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

V Galante bude 16 odberných miest, dve z toho formou drive-in

Mesto zostavilo aj zoznam ulíc, ktoré spadajú pod jednotlivé odberné miesta.

Neogotický kaštieľ v Galante.
Ilustračné foto.
MHD v Nitre pred koronou.

Nitrianska vokálna kapela naspievala známy hit

Len v priebehu pár dní získal videoklip na sociálnej sieti desiatky tisíc videní.

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Zomrel majiteľ známej nitrianskej firmy Turancar

Viliam Turan mal 66 rokov. Podnikať začal krátko po nežnej revolúcii.

Ako sa penzistom zvýšia dôchodky

Aj od januára budúceho roku môžu dôchodcovia počítať so zvyšovaním penzií o valorizáciu. V tom istom mesiaci sa zvýšené dôchodky začnú aj vyplácať.

Epidemiológovia v Trenčíne vyšetrujú ohniská nákazy v dvoch závodoch

V rámci Slovenska prevažuje reťazové šírenie ochorenia v rodinách.

Banská Bystrica zverejnila zoznam odberných miest ( + Zoznam)

Mesto sa pripravuje na celoplošné testovanie obyvateľov, sú známe odberné miesta. Bude ich 68.

Už ste čítali?