uboša Beníka z Nitry vždy fascinovali jarmoky. Za socializmu ich poznal iba z filmov typu Sváko Ragan. udový remeselník s dušou ochotníka sa pomaly stáva profesionálnym jarmoníkom.
„Aj ke som získal ponohospodárske vzdelanie, od mala som mal blízko k ochotníckemu divadlu, ktoré môj otec založil v Moenku. Ke som sa vrátil z vojeniny, dal som dohromady súbor Família v rodnom Cabaji-ápore. Všetci sme tam boli ako jedna rodina,“ hovorí uboš Beník. Obec ho zamestnala ako kultúrno-osvetového pracovníka. Písal divadelné hry, režíroval a hral. Naštudoval svoju prvú hru z vlastného pera o zabíjakách Ke Slováci zabíjajú. Potom prišli alšie o ságe rodiny abíkových. Vymyslel si typickú slovenskú rodinu, ktorá privatizovala hotel, zbankrotovala a zarábala si v cudzineckých légiách. Divadlo si našlo svojho diváka, no kvôli nedorozumeniu s obecnými poslancami musel odís.
Doma z dlhej chvíle vyrábal figúrky z novinového papiera a múky. Popri tom pracoval aj na farme, kde dostával mzdu 23 korún za hodinu. Zrazu si povedal, že ak sa remeslu zane venova doma, urite zarobí viac. Obával sa však konkurencie plastových výrobkov v marketoch. Zdokonalil technológiu - z pilín a ekologického lepidla. Na trh sa uviedol najprv vianonými ozdobami. Neskôr robil nadasové figúrky ako chobotnice, krtkov, dinosaurov, ježov i krajinky. Materiál berie najmä z prírody a náklady tým znižuje na minimum. Výrobky predáva za symbolickú cenu a aby vyžil, chová ešte králikov.
„Moje tri deti sú prvými kritikmi figúrok. Sami navrhli, aby som obliekol korytnaku do odvážnej modrej farby,“ hovorí. Po veeroch v jeho nitrianskom byte mauje celá rodina. Hotové výrobky predáva na vybraných jarmokoch. Väšinou stojí na tom istom mieste. „Jarmok je ako v divadle premiéra. Vidím, ako reagujú na figúrky udia. Mnohí ich kúpia preto, aby podporili udové remeslá. Poteší ma, ak sa uom moje výrobky páia, aj ke ni nekúpia,“ hovorí zhovorivý remeselník, ktorý má najviac zákazníkov z radov študentov.
Po piatich rokoch prestávky obnovil ochotnícky súbor. Od remesla bude odskakova do Cabaja – ápora a študova hru s novými príbehmi zo života abíkových.
- bej -