Obianske združenie Pomoc obetiam násilia otvorilo v Nitre svoju poradu. Už druhý mesiac funguje v priestoroch Fakulty sociálnych vied na Kraskovej 1. Zatia je otvorená každý štvrtok od 14. do 18. hodiny. Klientom tu bezplatne poradí tím zložený z právnika, psychológa a sociálnej pracovníky.
„Cieom obianskeho združenia je pomoc obetiam trestných inov, domáceho násilia, dopravných nehôd a rôznych nešastných udalostí. Chceme tiež zabezpei, aby trestné konanie a s ním súvisiace úkony neprehlbovali stres a traumu obetí i ich blízkych. Dokážeme poškodeným poskytnú sprievod na súdne pojednávanie a pri vybavovaní na úradoch,“ hovorí doktorka práv Alena Ondráková, koordinátorka projektu pre kraje Nitra a Trenín.
V nitrianskej poradni majú zatia dve klientky. Obe sú obeami domáceho násilia. „Väšinou sú našimi klientkami týrané ženy. Ale napríklad v Prešove sa ako prvý prihlásil do poradne muž. Jeho manželka mala dobré ekonomické zázemie a ke on stratil prácu, psychicky ho ponižovala,“ informovala nás A. Ondráková.
V niektorých krajských mestách fungujú poradne už druhý rok. Až tridsa percent z osôb, ktoré ich vlani navštívili, bolo obeami domáceho násilia. Pomoc pri rôznych nezhodách a konfliktoch potrebovalo 26 percent klientov, 13 % bolo obeami násilných trestných inov a 9% dopravných nehôd. Spolu s nimi prichádzali aj príbuzní. „Predovšetkým hadali právnu pomoc, no takmer každý by potreboval aj rady psychológa,“ myslí si Alena Ondráková.
V oblasti domáceho násilia je poda nej slovenské zákonodarstvo na dobrej úrovni. „No kde nie je žalobcu, nie je ani sudcu,“ pripomína. Pravdou je, že pred realitou neraz zatvárajú oi aj tí, ktorí by mali kona. Doslova sa aká, kým príde k tragédii. Ešte horšie je to v prípade citového vydierania, ktoré zostáva pred oami okolia viac skryté.
Podrobnejšie informácie o problematike môžete získa na celoslovenskej telefonickej Linke pomoci obetiam (0850 111 321), ktorá je spoplatnená ako miestne hovory.
MiriamHojušová