Najviac sú deti na Slovensku trestané pre známky a aj z tohto dôvodu sa pred koncom školského roku rozbieha už druhý roník multimediálnej kampane Bitka vysvedenie nezmení!. Práve v de odovzdávania vysvedení sú deti bité a psychicky týrané viac než inokedy. Známe sú aj prípady samovrážd detí, ktoré sa báli ís s vysvedením domov. De vysvedenia sa tak pre mnoho detí stal dom útekov z domu zo strachu pred neprimeraným násilím. Minuloroná kampa však priniesla aj prvé úspechy, poda štatistík žiadne diea neutieklo zo strachu z domu. Kým v roku 2001 zaevidovali 27 detských samovrážd, minulý rok ich poet poklesol na 13, ale ani jedno diea nespáchalo samovraždu pre vysvedenie.
Ako uviedla Eva erná, kampa by mala prinúti rodiov, aby sa zamysleli nad svojím správaním a uvedomili si, že známky sú výsledkom nielen dieaa, ale aj pedagóga a rodia. K myšlienke pripravi kampa viedli výsledky prieskumov v roku 1999, kde zo vzorky 5 230 detí až 31 percent uviedlo, že ich za zlé známky niekedy trestajú matky a 27 percent otec. asto a väšinou 7 percent detí trestá matka a rovnako 7 percent otec. Minuloroný prieskum na vzorke 379 detí, žiakov 8. a 9. roníka preukázal, že 36,1 percenta detí dostáva za zlé známky tresty a vyše 13 percent je trestaných asto. Úlohou kampane je ukáza, že bitkou a neprimeranými trestami sa skutone ni nezmení.
Projekt pripravila nezisková organizácia Slonad Nitra – Centrum Slnieko v spolupráci s Nadáciou Markíza. Organizácia Slonad prevádzkuje krízové stredisko Centrum Slnieko, ktoré zabezpeuje sociálne služby, poradenstvo a prevenciu pre obete domáceho násilia. Pracovníci Slonadu sa najastejšie stretávajú so zanedbávaním zdravotnej a hygienickej starostlivosti o deti, fyzickým a psychickým týraním detí a žien, sexuálnym zneužívaním a sociálnou izoláciou. SITA