V zubrej obore v Topoiankach žije v súasnosti osemnás zubrov. Kapacita zvernice, ktorá bola postavená ešte v roku 1958, je pritom desa, maximálne dvanás jedincov.
Najnovším prírastkom sú štyri zubre, ktoré priviezli v lete z Poska. „Nad oberstvením krvi sme uvažovali už dva-tri roky, no neumožnili nám to vtedajšie veterinárne predpisy,“ hovorí Jozef Gregora, výrobno-technický námestník lesného závodu v Topoiankach, ktorý zvernicu spravuje.
Špeciálne dubové debny so železnými rámami za ten as akali v sklade. Štvoricu približne tristokilogramových zubrov do nich naložil hydraulický žeriav až v júni. Mená všetkých sa zaínajú na „P“ – taká je medzinárodná dohoda, narodili sa totiž v Posku. Polytika, Poslica, Polder a Polster boli mesiac v povinnej karanténe. Od ostatných sú však oddelené dodnes – aby medzi nimi neprišlo k boju o priestor, ktorého je zatia nedostatok.
Už onedlho by sa preto mali vybra jedince, najmenej vhodné na chov. Rozhodné slovo povie koordinátorka z celosvetového informaného centra vo Varšave.
„Potom požiadame ministerstvo o udelenie výnimky na odstrel – ide totiž o zákonom chránené zviera. Ak to vyjde, poovaka by mala by vo februári, vtedy majú zubre najkrajšiu srs,“ informoval nás Jozef Gregora. Záujemcov o lov je vraj dos. Koko ich to bude stá, zatia nie je známe. Vychádza sa bude z cenníka, ktorý sa použil v roku 1998. Vtedy vyšiel jeden zubor na 3-tisíc až 12-tisíc nemeckých mariek, poda bodovej hodnoty. Teraz sa ceny prepoítajú na euro. Získané peniaze sa poda námestníka použijú na obnovu obory.
„Za financie z predchádzajúcej poovaky sme realizovali kompletný rozvod vody, odkanalizoval sa priestor, kde sú válovy a zrekonštruovala sa aj as ohrady.“ Poovníci si vtedy odniesli trofej – hlavu s krkom a kožu z dvanástich zubrov. Teraz by ich malo by štyri až šes. Miriam Hojušová