Slovensko bolo jednou z krajín, ktoré na summite NATO dostali pozvánku do aliancie. Nitrianske noviny zaznamenali erstvé reakcie politikov, ktorí zastupujú Nitriansky kraj v slovenskom parlamente.
Pavol Hrušovský, KDH, predseda Národnej rady Slovenskej republiky: - Pozvanie Slovenskej republiky na vstup do NATO je logickým vyústením vývoja, ktorým Slovensko prešlo od pádu komunistického režimu v roku 1989 a Slovenská republika od svojho vzniku v roku 1993. Zahraniná politika nie je iba výslednicou geopolitických nutností. Je aj výrazom vnútorných síl, ktoré štátom hýbu. Ak je vývoj vnútornej politiky kukatý, je tým poznaená aj zahraniná politika. Dnes sa naša cesta napriamuje, a to aj vaka zblíženiu názorov vládnej koalície a opozície v základných otázkach národného záujmu. Slovensko sa významne priblížilo k dosiahnutiu vekého ciea. Za prácu, ktorá k tomu viedla, treba vyslovi uznanie poslancom, vláde, ale hlavne všetkým obanom. Je to náš spoloný úspech. Zvládnutie záverenej asti vstupu do NATO - ratifikaného procesu - je teraz už v rukách parlamentu, a ten si svoju úlohu so cou splní. Stojí pred nami ešte vea práce, presviedania, argumentovania a príprav, ale som presvedený, že na jar roku 2004 budeme môc so zadosuinením konštatova naplnenie dnešného ciea - plnoprávne lenstvo krajiny v Severoatlantickej aliancii.
Peter Miššík, SKDÚ: - Považujem to za obrovský úspech a vemi radostnú správu pre všetkých udí na Slovensku. Naša krajina bude bezpenejšou a urite úspešnejšou ako doteraz. Opä sme sa vrátili do civilizovaného a vyspelého sveta.
Dušan aplovi, SMER: - Prijal som to vemi pozitívne, lebo zaradením do týchto euroatlantických štruktúr sa Slovensko dostáva do bezpenostného pásma, kde je Maarsko, Posko a echy a súasne sa vytvárajú väšie predpoklady pre zahraniných investorov na Slovensku, lebo zahraniní investori oakávajú väší zahraniný dáždnik v oblastiach, kde investujú. Na druhej strane nás to zaväzuje urobi ešte zásadné kroky v boji proti korupcii, ktorá je metastázou Slovenskej republiky.
Tibor Tóth, SDKÚ: - Vnímam to vemi pozitívne. Je to vemi dobrá správa nielen pre Slovensko, ale aj samotný Nitriansky kraj, ktorý tak môže oakáva prílev zahraniných investícii, a tie sa prirodzene prejavia v zlepšenej životnej úrovni našich obanov.
Ján Kovarík, HZDS: - Bola to pre ma oakávaná informácia a prijal som ju samozrejme s uspokojením. Verím, že naša pozvánka bude v prospech Slovenska a jeho obanov. Len mi je trošku úto, že sa tak stalo až po piatich rokoch. Myslím si, že neby zásahu prezidenta iech Václava Havla a bývalej vevyslankyne Madeleine Albrightovej, mohli sme by prijatí už spolu s echmi, Poliakmi a Maarmi pred piatimi rokmi. Urite sa nestotožujem s výkladom, že za to môže Meiar a jeho vtedajšia vláda. - si -