Súkromné detektívne služby sa za posledných desa rokov na Slovensku zviditenili, no stále sú pomerne málo žiadané. Služby sú nároné na as, udí i techniku a nie je dos solventných klientov.
„Klienti majú záujem vypátra najmä osoby. Deti, ktoré odchádzajú z domu, pretože sa boja reakcie rodiov za zlé vysvedenie. Manželov, ktorí odchádzajú z domu po hádke. Rozhodujúcu as našej práce tvoria nevery. Pátrame aj po výrobkoch, ktoré miznú z podnikov ako aj po duševnom vlastníctve,“ povedal riadite súkromnej detektívnej kancelárie Nádej v Nitre Radúz Sedlár. Najdlhšie bolo pátranie po dievine, ktorá ušla z domu najprv do Bratislavy. Napokon sa ukázalo, že odišla s neznámym starším mužom pri Balaton. Stopy sme získavali na ulici, ktorá je však vemi nebezpená. Mravenia práca sa skonila úspešne až o tri roky. Pátranie je vždy problematické. Už aj u nás to poda detektívov obas vyzerá ako na Sicílii, že lovek vie a zo strachu nepovie. Z tejto práce íha nebezpeenstvo. Detektív preto nechodí do terénu sám.
Poskytovanie informácií o nevere Sedlár nedáva do súvislosti s otázkami vlastnej morálky. „Berieme to ako prácu. Pre klienta urobíme to, o o nás požiada. Neveru skúmame iba na žiados manžela alebo manželky,“ povedal. Zákon nedovouje da sledova snúbenca alebo snúbenicu. Vždy musí by z pátrania napísaná záverená správa, ktorá môže by použitá aj v prípade rozvodového konania.
Služby súkromných detektívov poda Sedlára málo využívajú komerní právnici. Mnohé informácie pre ich klientov získajú detektívi rýchlejšie. V zahranií je bežné, že práve oni preverujú stav majetku obana povedzme pri uzatváraní predmanželských zmlúv.
„Zákon, ktorý upravuje innos súkromno-bezpenostných služieb, do ktorých patrí aj detektívna a strážna služba, nám zväzuje ruky. Nemôžeme získa informácie z evidencie motorových vozidiel, hoci v mnohých prípadoch odhaujeme trestnú innos, ím pomáhame spolonosti. Zákon zakázal súkromným bezpenostným službám inú podnikateskú innos, okrem niektorých výnimiek. Netvrdím, že by sme mali robi stavebné práce, ale mohli by sme vyuova sebaobranu, prevádzkova strelnicu a alšie innosti súvisiace s ochranou a prevenciou,“ povedal Sedlár.
- bej -